2015 – SEO Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

2015 yılında SEO fiyatları neye göre belirleniyor? SEO çalışmalarında Google’ın 2015 yılında güncellemeleri maaliyete nasıl yansıyor?

SEO çalışmaları belli başlı maaliyetlerle yapılmaktadır. SEO Uzmanı dahi kendi web sitesini yükseltme işlemi yaparken emek, sermaye kullanmak zorunda kalıyor. Her geçen gün teknoloji geliştikçe maaliyet kalemleride ona göre artış sağlıyor. Günümüzde SEO fiyatlarının en büyük maaliyetini oluşturan etmen Emek ‘tir. SEO emek yoğun sektör olduğu için bilgiye dayalı emek ücreti alınır. Sadece hizmetlerde emek maaliyet olarak karşımıza çıkmaz. 2015 yılında karşımıza çıkan SEO maaliyetleri:

2014 yılından bu yana sosyal medyaya yatırım yapmak zorunda kalınıyor. Web sitenin ilgili sosyal medya hesabından reklamlar yapılması gereklidir. Bu SEO ve SEM için önemli bir maaliyet oluşturuyor.

Google 2015 yılında getirdiği kalite güncellemesi kaliteli makale ve özgün içeriliğe web siteleri zorunlu kılar oldu. Web site sahipleri site kalitesini yükseltmek adına yaptığı çalışmalarda ek maaliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar. SEO uzmanlarıda aynı durumdadır. Örnek: Eski dönemlerde normal kısa makale ile forum tanıtımı yapılırken; şuanda kaliteli özgün makale ile forum tanıtımı yapılıyor. Zaman ve maaliyet oranının yükseldiğini gözlemleyebiliyoruz.

Sosyal Medya:  Sosyal araçlar için reklam bütçesi ayırıyoruz. Doğal çalışmaların dışında Facebook gibi sosyal medya platformları reklamı zorunlu kılıyor. Facebook’un son güncellemelerinde gördüğümüz reklam olmadan olmuyor.

Responsive Tasarım: Google aramlarında mobil uyumlu sitelerin sayısında bugünler artış medyana geldi. 21 Nisan 2015 tarihinde kullanıcı odaklı web sitelerin oluşması için Google Mobil güncellemeyi sundu. Sunulan bu yenilik tamamen Google’dan gelen ziyaretçilerin kaliteli sitelere giriş yapmasını sağlamak amaçlı yapıldı. Web site sahiplerinin SEO çalışmaları için ek bir maaliyet olarak karşımıza çıkan bu güncelleme tamamen web sitenin markalaşmasına fayda sağlayıcı bir etkendir.

Kaliteli Backlink Kaliteli Sitelerden Alınır: Doğal backlink kazanmanız tamamen içerik ve site kalitesine bağlıdır. Araştırmaya göre site kalitesi yüksek ve makaleleri zengin içerikle üreten internet sitelerinin doğal backlink kazanma oranları diğer sitelere göre daha yüksektir. Kaliteli içerik üretmek bir kişinin yapacağı iş değildir. SEO’da işleri sınıflandırmalıyız. Bu sınıflandırmayı yaprak projeyi aşamalandırmak ek bir maliyet oluşturur. Ek maaliyetlerde her zaman SEO Fiyatlarına etki eder.

Kaliteli bir haber sunduğunuzda büyük haber siteleri sizi kaynak olarak gösterir. Neden peki? Kaliteli içerik ile büyük haber sitelerini cezb ettiniz. Araştırmalara göre web siteniz Marka gücü ile doğru orantılı şekilde backlink elde eder. Kaliteli içerik ise tüm sınıflardan backlink elde eder.

SEO ile ilgili merak edilen bilgiler için tıklayınız.