2015 SEO Teknikleri Full Anlatım

2015 yılında ön görülen seo teknikleri 2014 yılından daha farklıdır. Google güncellemelerine devam ettikçe dahada farklı olacaktır.

2015 Yılı Seo TeknikleriTürkiye’de gerçekten seo tekniklerini bilen kaç kişi vardır? 1 kişi mi? 5 mi? 10 mu? 100 mü? 1000 kişi mi? Herkes varsayımlar üzerinden hareket ediyor. Google‘ın algoritma yapısını bilmeden bloglarına yazıyor. Keyword bitti diyen o kadar seo uzmanı gördüm ki! Hatta kendileri hala keyword kullanıyor. Bu oldu mu? Hayır olmadı. Etkisi azaldı doğrudur. Bitti demenin size faydası ne olacak? Art niyet aramak gerekir. İnsanlar seo tekniklerini doğru uygulamasın ki! Müşteri portföyümüz artsın. Konuya bu şekilde giriş yapmayı tercih ettim.

2015’te uygulanacak SEO teknikleri hakkında özet bilgi ile başlayalım. Mobil uyum, sosyal medya, kullanıcı davranışları2015 yılında öne çıkan seo teknikleri arasında göreceğiz. 3 temel öğe bu yıl öne çıkıyor. Eski seo tekniklerinin hepsi devam etmesede bir bölümü hala devam ediyor.

2015 Yılında Devam Eden Eski SEO Teknikleri

Meta ayarları, kullanıcı odaklı web tasarım (responsive, renk uyumu, kolay kullanım v.s.), H tagları, strong ve bold, link inşası, domain etkisi (yaşlı domainler), özgün içerik, güncellik, doğal backlink, uygun şekilde yayınlanan tanıtım yazıları, paravan blog sistemi 2014 yılına uygun, sosyal medya 2014 – 2015 v.s. hala devam eden seo teknikleri arasında yerlerini alıyor. Eski bilgilerle makalemizi uzatmak istemiyoruz. Yeni bilgileri size verip en iyi şekilde fayda sağlamanızı önereceğiz.

2015 YILINDA UYGUNAN YENİ SEO TEKNİKLERİ

1) Mobil Uyum: 2015 yılında teknolojiye paralel olarak SEO teknikleri’de değişiyor. Bu değişim kaçınılmaz bir geçeceği vurguluyor. Teknoloji gelişiyorsa SEO’da gelişecektir. Google webmaster ve seo uzmanlarına bunu bildiriyor. Mobil uyuma hemen geçelim mi? Sorusunu soranlar olacaktır. Durun bekleyin öncelikle web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin profillerini Google Analytics aracılığıyla inceleyin. Kaç kişi mobil ve teknolojik cihazlardan web sitenize giriş yapıyor? Bu teknik her sektöre uygulanmaz. Önemli olan web sitenize kullanıcılar hangi cihazdan giriş yapmayı tercih ediyorsa web sitenizi ona göre şekillendirmektir. Mobil uyuma geçmek şart mı? Tamamen sizin tercinizdir. Kullanıcılarınızın büyük bölümü mobil cihazdan giriyorsa mobil uyuma durmadan geçin. Kullanıcı daranışları arasında yer alan seo teknikleri arasında mobil uyum yer alır.

2) Sosyal Medya: Eskisi gibi sayfanızda bulunan herkese linkleriniz artık Facebook’ta ulaşmıyor. İlgili olan kişilere artık paylaşımlarınız etki edebiliyor. 2014 yılından bu yana Facebook yeni algoritma yapısı ile yoluna devam ediyor. Kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına günden güne güncellemeler çıkarıyor. Web sitelerin reklam ve yayınlarından kullanıcılarını bıktırmak istemiyor. Çünkü hayatına devam etmesi için bu zorunlu hale geldi. SEO teknikleri eskisi gibi kolay değildir. Eskiden meta ayarları, backlink yeterli olurken şuan Google bizden çok şey istiyor. Facebook, Twitter, Google Plus +1, Friendfeed v.s. eskisi gibi yayınlarımızı herkese ulaştırmıyor. Onlarda Google gibi güncellemeler yapıyor. Sosyal medya web sitelerin Google’da yükselmesi için büyük etkenler arasında yer alıyor. Siz kullanıcı olsanız Sosyal Medya’da yer alan tüm web sitelerin linklerini tıklar, beğenir, paylaşırmıydınız? Bence hayır, güvendiğiniz yıllardır var olan web sitenin linkini beğenir, paylaşırdınız? İşte tam püf nokta budur. Sosyal medyaya odaklı içerik üretmek, daha büyük kitlelere hitap etmek istiyorsak daha iyisini yapacağız. Daha çok çalışacağız. Sosyal medyaya uyumlu, kullanıcıların zevk alarak paylaşacağı, beğeneceği içerikler üreteceğiz. Web sitemizin linkini hemen kopyala, paylaş bölümüne sürmeyeceğiz. Sosyal medyaya uygun resim tasarlayacağız.

Sosyal Medya’da güven iyi içerik ve sürekliliktir. Sürekli yayın yapan bir siteyi herkes merak eder. Bide kullanıcı ilgisini çeken sürekli içerikse iş tamamdır. İnsanlar sitenize girmekten zevk alacaktır.2015 yılı seo teknikleri arasında anlattığınızın ne alakası var? sorusu aklınıza takılabilir. Çok alakalı bir durumdur. Google artık Sosyal medyada en çok beğenilen, paylaşılan, konuşulan sitelere önem veriyor. Bu aynı zamanda kullanıcı odaklı web site çalışmaları içerisinde yer alıyor. Sosyal medya konumuz 2015 yılına uygun yayınlandı.

3) Kullanıcı Davranışları: 2015 yılının bomba tekniğidir. Pazarlamada aynen bu vardır. Müşteri kraldır. Google artık bunu bize bildiriyor. Kullanıcılar Google algoritmasını şekillendiren kişilerdir. Mühendisleri kullanıcı davranışlarını inceliyor. Web siteye kaç kullanıcı girdi. Aynı İP ‘den giren tekrar eden müşteri sayısı ne kadar? Kullanıcılar kaç dakika bu web sitede zaman geçirdi? Kullanıcılarınıza uygun tasarım, sosyal medyaya uygun yayınlar, mobil tasarım, güncellik, özgün içerik v.s. tüm seo teknilerine dönün bir bakın tümü size şunu diyecek adeta kelimeleri konuşuyor: ” Biz SEO teknikleri olabiriz. Ama hedefimiz kullanıcıyı memnun etmektir.” evet cevap aynen budur. Kullanıcı odaklı çalışacağız. Başarının anahtarını size sunduk. Hadi web sitenizi kral yapın!….

SEO teknikleri nelerdir? konumuzu inceleyebilirsiniz.