301 Redirect Nedir, Nasıl Yapılır?

301 Redirect (301 yönlendirme) nedir, nasıl yapılır?

301-yonlendirmesi

301 Yönlendirmesi

Arama motorlarına uygun şekilde yapılmış 301 yönlendirmeleri her zaman web sitenize faydalı olur. Değiştirmek istediğiniz, güncellemek istediğiniz sayfalarınızda olabilir. Link yapısını bir sitede değiştirmek istiyorsanız, mevcut içeriklerinizin link yapısıda mecburen değişecektir. Eski olan link ise 404 hatası vereceğine eski linkleri yeni linklere yönlendirme yapabilirsiniz.

301 Yönlendirmesi (Redirect) Nedir?

A sitesinden B sitesine yaptığı kalıcı yönlendirme veya browser araç çubuğuna yazdığınız bir url’yi enter ettiğinizde başka bir url’ye yönlendiriyorsa bu yapılan işleme 301 redirect denir. Arama motorları örümcekleri 301 yönlendirmesini kalıcı olarak algılar. Google’da taşınacak web sitelerin izlemesi gereken yönergeler vardır. Uygun şekilde yönlendirmeleri yapmanız web sitenize fayda sağlar.

301 Redirect Nasıl Yapılır?

Htaccess 301 Yönlendirmesi

Options +FollowSymlinks RewriteEngine on ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskidomain.com$ [NC] ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yeniadomain.com/$1 [R=301,L]

FTP’de yer alan .htaccess dosyası açın, bu kodu uygun yere yerleştiriniz.

WordPress 301 Eklentisi

wordpress-301-yonlendirme-eklentisi

WordPress 301 Yönlendirme Eklentisi

Simple 301 Redirects eklentisi wordpress’te 301 yönlendirmesi yaparken en kolay yardımcılarınızdandır. Bazen öyle zaman gelir ki işlerinizin yoğunluğundan .htaccess 301 yönlendirmesi yapacak zamanı bulamazsınız. Devreye eklentiler girer. Wp Simple 301 Redirects eklentisi ile yönlendirmeleri koalylıkla yaoabilirsiniz.

SEO Açısından 301 Yönlendirmesi Neyi İfade Eder?

Eski sitenizin veya sayfanızın yeni web site veya sayfaya taşınmasından dolayı 404 hatası Google’da web site seo puanını düşürür. Potansiyel site ve sayfalarınızın gücünü başka yere aktararak, eski gücünü kolaylıkla yeni site veya sayfaya aktarabilirsiniz. Google arama motorunun 301 açıklaması: https://support.google.com/webmasters/answer/93633?hl=tr