Anti SEO Teknikleri Engelleme Yöntemleri

Anti SEO web sitenize yapılmış karşı, kötü niyetli ve black SEO olarak ifade edilir. Genelde ağırlıklı olarak rakipler uygular. Legal çalışmalara ise White Hat SEO denir.

Black hat seo ve anti seo aynı anlamda kullanılan illegal seo teknikleri arasında yer alır. Genelde rakipleriniz, kötü amaçlı kişiler tarafından web sitenize uygulanır. Pek çok yöntemi vardır. En etkili olanlarından dahi korunmanın yolları vardır. Anti seo korunma teknikleri arasında en bilindik yöntem sürekli backlink kontrol etmektedir. Web sitenize gelen backlinkleri kontrol etmelisiniz. Geçenlerde Spam hit engelleme yöntemlerinden bahsetmiştik. Genel olarak hit referral yöntemleride black hat seo teknikleri arasında yer alır.

Anti SEO Nedir?

Legal olarak çalışan bir web siteye illegal yollarla arama motoru sıralamasını düşürmek için yapılan işlemlerdir. Bütünsel halde ve parçalı olarak değerlendirmek mümkündür. Bütünsel anti seo hemen, hemen tüm black hat seo yöntemlerinin kullanılır. Local blachat seo’da ise illegal yöntemlerle sitenin seo zayıf noktasını bulup, arama motorlarında gerilemesini sağlamadır. Dünya’da ve Türkiye’de etik olmasa dahi kullanılır. Blach Hat SEO yöntemleri:

Site içi : yaptığınız yanlış uygulamalar black hat seo çeşitleri arasında bulunur. Örnek: Site rengi ile yazılarınızı arka planda gizlemektir. Aşırı meta keyword kullanarak spam oluşturma ve gizli link çıkma gibi teknikleri vardır.

Site Dışı: Web sitenin sandbox ve filtre cezasına girmesi için anasayfa’ya verilen aşırı bağlantı türleridir. Genelde illegal sitelerden anasayfa link çıkışı yaparlar.

Anti SEO Nasıl Tespit Edilir? Anti seo Engelleme ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Yasaklı ve arama motorlarının sevmediği kelimeler: .ult,  h-ck, k-mar gibi kelimeler web sitenize anchor text ile rakipleriniz anasayfanıza linkler çıkarlar. Bu kelimeleri nasıl tespit edebilirsiniz.

Anti seo nasıl anlaşılır? Google Webmaster Tools’a giriş yapınız. Kaydınız yok ise gmail hesabı açınız, webmaster tools’a giriş yapın. Web sitenizi https://www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr ekleyiniz. Site doğrulama işlemini tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin.

Linklerinizi Kontrol Etmek için Google Webmaster Tools > Search Console > Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar bu kısmı iyice incelemelisiniz. Hangi siteneden web sitenize link verilmiş. Nasıl link gelmiş detaylara göz atınız.

Ahrefs.com bu site ücretli olarak anchor textleri gösterir. Web sitenize hangi kelimeler anchor çıkılmışsa kolayca belirleyebilirsiniz. Kısa sürede kendi içerisinde güncelleme yaparak yeni verilen anchor textleri dahi gösteriyor.

Neden Anti SEO Yaparlar?

Potansiyel rakiplerinin arama sonuçlarında yükselmesini engellemek veya sıra kayıp ettirmek için anti seo rakipleriniz tarafından yapılır. Adil olmayan ve etik bir davranış değildir.

Anti SEO Çözümleri Nelerdir?

Bu dersimizde, sitelerin sıra kaybetleri veya içeriklerinin arama motoru sonuçlarında görülmemesi için neler yapılması gerekir onları anlatacağım.

SEO açısından Aynı İp Kullanmak

Aynı sitelerin bulunduğu host;  diğer sitelerin spam yapması ile sizi riske sokabilir. SEO puanı düşük sitelerin aynı hostta olması sizin sitenize olumsuz yönde etki eder. Hatta aynı yerde barındırılan siteler için link alışverişi direk black hat seo yöntemleri arasında görülür. Site başlığı, açıklamaları gibi etkenler birbirine diğer sitelerle benziyorsa sitenize olumsuz etki verecektir. Web sitenize ayrı ip almanız, anti seo çözümü olabilir.

Duplicate content Yapmayınız!
Site içeriklerinizin başka sitelerde barındırılması sizin için dezavantajdır. Otoriter domainler küçük sitelerden bir makale aldığında kaynak göstermezse özgün olan siteden daha önce çıkar. Genelde sizin içerikleriniz spam olarak görünür. İçeriklerinizi her zaman arama sonuçlarında kontrol ederek bu tip olayların önüne geçebilirsiniz. Eğer içeriklerinizi kaynak linksiz kullanan varsa uyarmanız en doğrusu olacaktır.

Bir Makale’den Yüzlerce Link Çıkmak

Black Hat SEO Teknikleri

Web sitenize gelen backlinkler her zaman size fayda sağlamaz. Alakasız backlinkler dahi web sitenize zarar verir. Uyanık geçinen rakipleriniz basit oluşturduğu blogdan size bir makale içinden yüzlerce link çıkabilir.

Aşırı şekidle açılmış paravan sitelerden link çıkılmışsa en büyük zararlı yöntemler arasında yer alır. Hemen tespit ettiğinizde disavow link yapınız.

Blackhat seo teknikleri çözümleri için anlatacağımız şimdilik bu kadar. Bizim her zaman tercihimiz White Hat SEO ve doğallıktır. Organik çalışmalara özen gösteriniz.