Arama Motorlarına Kayıt

Arama Motorlarına Kayıt

Arama motorlarına web sitenizi kayıt etmek için izlemeniz gereken adımları safha, safha anlatacağız.

Arama Motorlarına Nasıl Kayıt Yapılır?

SEO nedir? sorusu arama motorlarına kayıt işleminde sizlere yardımcı olacaktır. Search engine otpimization olarak bilinen kayıt işlemi tamamen kullanıcı odaklı yapılmalıdır. Web sitenizin vermek istediği mesajları doğru kişilere ulaştırması adına dünyaca bilinen arama motorlarına kayıt yapmanız size avantaj sağlar. Google, Bing, Yahoo, Yandex’tir. Google, Yandex, Bing ve Yahoo’ya site nasıl gönderilir? sorularının cevapları. İlk başta Google arama motoruna kayıt işlemini anlatacağız.

Google’a Site Ekle (Submit Url)

Google’a kayıt için farklı teknikler uygulansa da en kalıcı çözüm yolu Webmaster Tools bölümüne web sitenizi eklemektedir.

Google Arama Motoru Optimizasyonu

Add URL kısmından da web sitenizi Google’a kayıt debilirsiniz. https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html Bu geçici bir yöntem olabilir. Genelde kalıcı yöntem ise webmaster tools kayıt işlemidir.

Gmail hesabınızın olması gereklidir. Webmaster tools’a kayıt için gmail hesabı açınız. Daha sonra https://www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr linke giriş sağlayınız. Özellik ekle > http:// şeklinde site adresini ekleyiniz > Doğrulama dosyasını indirin ftp yükleyiniz veya meta kodunu web sitenizin header bölümüne ekleyiniz > Doğrulama işlemi tamamlanacaktır. Daha sonra webmaster tools bölümünde eklenen web sitenizin üzerine tıklayınız. Webmaster Tools paneli Sol kısımda yer alan > Tarama > Google Gibi Getir > Getir > Dizine Gönder

Google’a Web Site Haritası Nasıl Gönderilir?

Webmaster Tools panelinden sol kısımda yer alan > Tarama bölünü giriş yapınız > Site Haritaları > Site Haritası Ekleme / Test Etme > Sitemaps.xml v.s. adresi yazınız. > Sol kısımda test etme var isterseniz site haritanızı test edebilirsiniz > Site Haritası Gönder

Yandex Arama Motoruna Nasıl Kayıt Olunur?

yandex-arama-motoruna-kayit

https://webmaster.yandex.com.tr/ Yandex arama motoruna kayıt işlemi Kullanmaya Başla’yı tıklayınız. Normal hesap açınız ve doğrulama işlemlerini yapınız. Eski web site ise Yandex size bilgileri hemen gösteriyor. Aşağıda önceden Yandex’in tanıdığı web sitemizi tekrar kayıt ettik.

yandex-arama-motoruna-kayit-islemi

Yandex Webmaster bölümünde site ekle bölümünü kullanarak diğer sitelerinizi de kayıt edebilirsiniz.

Yahoo ve Bing Kayıt İşlemi

Yukarıdaki 2 arama motoruna kayıt yaptık. Yahoo ve Bing kayıtları da yukarıdaki arama motorlarına benzer şekilde Yahoo ve Bing arama motoruna web sitenizi kayıt edebilirsiniz. Genelde Google haricinde web sitelerini; webmasterlar kayıt etmiyor. Temelde bu arama motorlarından gelen hit Google’ada etki edecektir. Sitenize aramalardan gelen organik hit site otoritesini artıracaktır.

Yahoo arama motoruna kayıt için mutlaka e-mail hesabı açmalısınız. Bing’tede aynı durum geçerlidir. Genelde kendilerinin sunduğu e-mail hizmetlerinden hesap açılmasını istiyorlar. Adımları takip ederek kayıt işlemi yapabilirsiniz.

Arama motorlarına kayıt için size en iyi rehber Bütünsel Holistik SEO‘dur.