Beyaz Şapkalı Seo (White Hat SEO) Nedir?

Beyaz Şapkalı SEO (White Hat SEO) Nedir?Gün geçmiyor ki internet dünyasında yeni bir gelişme ile karşılaşmayalım. Özellikle internet üzerinden düzenli para kazanan insanların, hayatı bu olan insanların ve çoğunlukla zamanını bilgisayar başında geçiren insanların en çok önem verdiği şey, etkili bir çalışma biçimi (hayatın her yerinde olduğu gibi). Bunun da yeri, etkili bir web sitesidir (sektördekiler için).

White Hat SEO Nedir?

Bir web sitesinin etkili sayılabilmesi de, haliyle sitenin ne kadar verimli ve insanlara fayda sağladığı ile ilgilidir. Bu konuda arama motorlarının oluşturduğu belirli kurallar var. Çünkü web site sahipleri, sitelerini arama motorlarına uyumlu bir şekilde dizayn ederler ki, bu sayede arama motorunu kullanan herkes söz konusu siteye rahatlıkla ulaşabilsin (herkesin arama motoru kullandığını düşünürsek, çok ciddi sayılar söz konusu). İşte beyaz şapkalı seo dediğimiz (White seo) terim, burada devreye giriyor. Sitenin hem okuyucuya, hem de arama motorlarına uyumlu bir şeklide dizayn edilmesi tamamen beyaz şapkalı seo kuralları ile ilgilidir. Yani iyi yönlü dizayndır özetle. Arama motorlarının sevdiği şeyleri yapmaktır (arama motorları da okuyucuların sevdiği şeyleri sever).

Beyaz Şapkalı SEO Mantığı

Beyaz hacker, siyah hacker mantığını düşünün. Siyah hackerlar teknolojiyi kendi çıkarları için, çoğu şeyi silah olarak organize ederler. Beyaz hackerlar da teknolojiyi iyi amaçla kullanır (her halükarda hacker, hackerdir değil mi?). İşte beyaz seo, her şeyin yerli yerinde, uygun bir şekilde organize edilmesi işidir. Seo kurallarının tamamen doğru şekilde kullanılmasıdır. Seo işleminin kendi içindeki onlarca farklı tekniği ayrı bir köşeye koyalım ve beyaz şapkalı seo’nun bir web sitesi için en doğru şekilde dizayn edilmesi gerçeğini unutmayalım değerli arkadaşlar. Bu makalemizde de bu konuda bir özet yazısı sunmak istedik. Bilginin, teknolojinin ve arayışların her zaman daha farklı bir yöne doğru kaydığı dijital dünyanın sesleri, kulağa hoş gelse de, bu seslerin yankıları olumsuz şekilde nüksedebiliyor (tıpkı siyah şapkalı –black- seo çalışması gibi). Umarız ki, dijital web projelerinizde, her zaman verimli işler yapma isteğinizin dengesini beyaz şapkalı seo sistemi ile pekiştirirsiniz değerli arkadaşlar. Şimdiden başarılı emekler diliyoruz.