Blogger SEO Meta Tag Ayarları

Blogger = Blogspot seo ayarları yapmak biraz zor gibi görünse de temelde kolaydır. Blogspot seo ayalarını herkes basitçe yapabilir.

Blogger dünyada en çok kullanılan blog servisleri arasında yer alır. Blogspot seo ayaları yapmak için blogger’ı tanımak gerekir. Google’ın bir kaç yıl önce satın aldığı insanlara ücretsiz blog hizmeti sunan blog servisidir. Blogger SEO için kullanıcıların meta tag ayarlarını yaparken nelere dikkat etmeliler? Blogger meta tag ayarları nasıl yapılır? konusundan bahsedeceğiz.

Blogger SEO; Meta Tag ve SEO Ayarları

Blogger Kullanıcı Panelinden > Tasarım Bölümünü Seçiniz > Html’yi Düzenle diyoruz.

Widget Şablonlarını genişlet kutucuğunu işaretliyoruz.

Şimdi size aşağıda size vereceğim kodu buluyorsunuz.

<title><data:blog.pageTitle/></title>

Aşağıdaki kod ile değiştiriyoruz.

<b:if cond=’data:blog.pageType == “index”‘>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> – <data:blog.title/></title></b:if>
Şablonu Kaydet diyoruz. Birinci işlemi başarı ile tamamladık.

Google aramalarında artık sayfalarınız adı ile çıkacaktır.

Az önce yaptığımız işlemin aynısını yaparak HTML düzenle bölümünde şu kodu bulunuz.<b:include data=’blog’ name=’all-head-content’/>  Bulduğunuz bu kodu kesinlikle silmeyiniz. Yeni vereceğim kodu hemen altına yerleştiriniz.

<meta content=’Bu Bölüme Blog Açıklaması Yazınız‘ name=’description’/>
<meta content=’Blog’un Anahtar Kelimelerini Yazınız‘ name=’keywords’/>
<meta content=’Blog Yazarının Adını Belirtiniz‘ name=’author’/>
Yukarıda gördüğünüz açıklama bölümü 160 karakteri geçmeyecek şekilde yazılacak. Anahtar kelime bölümü 260 karakter ile sınırlı olsada siz blog’da yazılan yazıların % 10 kısmı olarak ayarlamaya çalışınız. 260 karakter max sınırdır. Türkiye’de en çok yapılan yanlışlardan birisi arama motoruna odaklı düşüncedir. Kullanıcı ve arama motoru odaklı düşünmek sizi her zaman başarıya taşır. Blogger’da yazı yazarken her zaman ilgili çekici başlık kullanmaya özen göstermek gerekir. Kullanıcıların ilgisini çeken birşey tıklama alır. Organik yolla tıklanma alan web siteler Google gözünde’de değerli olur.

Blogger SEO ayarları genelde bu şekilde yapılsada footer bölümüne alakalı link ile blogunuza link çıkışı yapınız. Google’dan URL kaldırma konumuzu okuyabilirsiniz.