Bölgesel SEO

Google Algoritmasında değişiklik bekleyen SEO Uzmanı Hüseyin ERGÖR  “Bölgesel SEO” sisteminin kurulacağını öne sürdü. Bu düşünce ile bulunduğunuz şehirde aradığınız kelimeye ile benzeşen aynı şehirde lokasyonu olan sitelerin sonuçlarda daha önde çıkacağını tahmin ediyor.

Google aramalarında son zamanlarda fark ettiğimiz bir olay yaşanmaktadır. Bu olay şu şekildedir: İstanbul Beykoz’da faaliyet gösteren bir web sitenin İP ve lokasyonuna bakarak faaliyet sektörününde dikkate alındığı düşünülmektedir. Beykoz’da arama yapan bir ziyaretçi için Google Algoritması bölgesel yakınlık gösteren web siteyi ön sıralara taşımaktadır. Ülkenin başka yerinde bu kelime arandığında site gücüde değer olarak alındığında sıralamaya geçirmektedir. Ulusal rekabet ayrı kategoride, bölgesel rekabet daha ayrı bölümde değerlendirilmektedir.

Google Algortimasındaki değişikliğin faydası ve zararlı yönleri ne olabilir?

SEO Uzmanlarına bakılırsa şuan bu gelişmelerin farkında değiller. Google servislerinde olan bölgesel işletmelere benzer bir sonuç odaklı algoritma değişikliği olacaktır. Bu değişme hedeflediğiniz pazarın daha zor şartlarda rekabet şartlarının oluşmasını ön görüyor. Yerel siteler için faydalı olsada Ulusal bazda faaliyet gösteren web siteler için ziyaretçi oranı ve kazanç azalmasına neden olacaktır. Örnek olarak “film izle” kelimesinde webmaster bir site kurmuş olduğunu düşünelim. Bu sitenin SEO çalışmasını bölgesel mi yapacak? Yoksa Ulusal bazda mı yapacak? Çok güçlü bir yapıya sahip olacak ki bölgesel sitelerin arasına Ulusal bazda giriş yapabilsin. SEO Uzmanları içinde zorluk derecesinin artmasına daha çok çalışmalarına sebep olacak bir gelişme olarak görüyorum. Web sitelerin faaliyet gösterdiği şehir veya bölgede hedef kelime ile ilgili aranma hacmi düşük ise websitesi sahibi çalışmasını Ulusal bazda yapmak zorunda kalacaktır. Örnekleyecek olursak: İstanbul’da “film izle” kelimesinin aranma hacmi çok yüksek iken Hatay’da daha düşük seyir etmektedir. Hatay’da faaliyet gösteren web site Ulusal bazda çalışma yaparken; İstanbul’daki website sahibi bölgesel seo çalışması yapması yeterli olabilir.

Faydaları bakımından bölgesel hedefleri olan ve o bölgeye hitap eden web siteler bu değişiklikten karlı çıkacaktır.

Diğer konumuz Seo Hatay hakkındadır. Hatay’daki SEO faaliyetlerimiz için detay sayfasıdır.