Bu Sitenin Çevirisini Yap

SEO açısından sıkıntılı bir durum olan, “bu sitenin çevirisini yap” sorununu çözüm sunuyoruz. Farklı yöntemlerle bu hatayı çözebiliriz.

Bu Sitenin Çevirisini Yap

Bu Sitenin Çevirisini Yap

Google’ın gelişmiş algoritması genelde yabancı backlink miktarını fazla almış web sitelerde bu çeviriyi önermektedir. Diğer bir açıdan bakıldığında ise “bu sitenin çevirisini yap” nedenleri içerisinde Google Webmaster Tools içinde yer alan site ayarlarının doğru şekilde yapılmadığından veya web sitenizin içinde bulunması gereken dil etkiketi ‘nin yok olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Müşterilerilerden gelen şikayetler ve çözüm arayışları genelde şunlardır: SEO bakımından Google arama sonuçlarında web sitem için “Bu sitenin çevirisini yap” uyarısı alıyorum. Daha önce üst sıralarda çıkan sitem şuanda rakiplerin gerisinde yer almaktadır. Ziyaretçi kapasitemiz düştü. Lütfen çözüm önerilerinizi alabilirmiyiz?

  1. Çözüm Yöntemi: Google Webmaster Tools’a giriş sağlayınız. Google hesap seçimizini yapın veya giriş yapınız. Arama Trafiği seçeneğini tıklayınız. Sitenize bağlantılar bölümünü inceleyiniz. Aşırı şekilde yabancı kaynaklı web siteden link almış iseniz. Kaldırınız veya kaliteli Türkçe sitelerden kaliteli backlink almaya çalışınız.
  2. Çözüm Yöntemi: Bu yöntem Google SEO Ekibinin başı  olan Matt Cutts‘un bildirisine göre web sitenin dil çevirisine düşmemesi için kullanılan etiket yöntemini bizlere anlatıyor. Etketin <head> bölümünde sabit kalması gerekir. Etiket biçimi  aşağıdaki gibidir:

Meta Bölümünde kullanılan etiket türüdür.

<meta name=”google” content=”notranslate” />

</head>

Yukarıdaki “Bu Sitenin Çevirisini Yap” sorunun kesin çözümüdür. Özellikle etiket Matt Cutts tarafından önerilmektedir.

Türkiye’de var olan web sitelerinin düştüğü çeviri dili İngizlice ‘dir. Neden İngilizce olur? Web sitenizin aşırı şekilde İngilizce sitelerden backlink alması ve karmaşık kod yapısından dolayı Türkçe karakterleri Google Algoritması algılayamıyor olabilir. Kod yapısı Metin yapısınıda bozuyor olabilir. O nedenle web siteler İngilizce Dilinde gibi görünmektedir.

SEO bakımından sıkıntılı bir problemi çözüme ulaştırdık. Diğer konumuz Google Pagerank Değeri Artık Güncellenmeyecek ilgili linkten detayları okuyabilirsiniz.