Dijital Pazarlamada Rekabet Unsuru

Dijital Pazarlamada Rekabet Unsuru

Rekabet, serbest piyasa ekonomisinin değişmez kavramları arasında yer alıyor. Bugünkü hâliyle 200 yıldan eski bir tarihi bulunan reklam ve pazarlama faaliyetlerinde rekabetin büyük bir önemi bulunuyor. Pazarlamanın yalnızca elinizde olan ürün ya da hizmeti müşteriye ulaştırmak için değil aynı zamanda rakiplerinizle yarışabilmek için gerekli olan bir faaliyet olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İletişim teknolojileri geliştikçe pazarlama teknikleri de farklı bir hâl almıştır. Özellikle internetin gündelik hayatta yaygınlaşması, ticareti ve iş hayatını başka bir boyuta taşıdı. Günümüzde internet üzerinde var olmayan bir firmanın sağlam temeller üzerinde yükselmesi ve geniş kitlelere hitap etmesi mümkün değil. Ancak dijital pazarlama alanında verimli olduğu düşünülen birçok yöntemin aslında şirket prestiji için dezavantajlı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Dijital Pazarlamada İmaj

Belirtildiği gibi, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin tek amacı üretilen ürün ya da hizmeti müşteriyle buluşturmak değildir. Bu faaliyetlerin temel amaçlarından biri imaj oluşturmaktır. Bu imaj ise yalnızca şirketin logosu ve mottosundan ibaret olmamakla birlikte, hedef kitlenin şirket hakkındaki izlenimi imajın önemli bir parçasıdır. Olumlu bir imaj oluşturan kurumun başarısız olma imkânı yoktur.

Bir firmanın imajını etkileyecek en kötü faaliyet ise, herhangi bir rakibi spesifik olarak seçip ona yönelik reklam çalışmalarını yönetmektir. Yani başka bir markanın imajına saldırarak buradan bir pazarlama taktiği geliştirmeye çalışmaktır. Bu taktik, dijital pazarlamada en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor.

Lider Markayı Taklit Etmeyin, Sadece Esinlenin

Öncelikle pazarlama faaliyetlerini bir imaj üzerinden yürütmek, o imajın psikolojik ve söylemsel üstünlüğünü kabul etmek anlamına geliyor. Söz konusu firmanın ürün ve hizmetleri kitlenin beklentilerini karşılayacak nitelikte olmasa da, spesifik olarak yöneltilmiş saldırılar kitlede bir “lider” imajı yaratıyor ve propaganda saldırısı düzenlenen firmanın imajını tescilliyor.

Herhangi bir markayı taklit etmek ya da ona özel olarak propaganda saldırısı düzenlemek, söz konusu kurumun liderliğini tescillemek anlamına gelir. Bu durumda lider her zaman kazanacaktır. Çünkü lider, diğer firmaların uğraşmak ya da taklit etmek isteyecekleri bir imaja sahip olarak tanımlanır. Dolayısıyla reklam ve pazarlama çalışmalarını başka firmaların kurumsal prestijlerinden bağımsız bir şekilde yapmak gerekir.

Growth Hacking’te bu makaleye benzer ama farklı bir strateji ile pazarlamaya bakışı yansıtmıştık. Okuymanız faydalı olacaktır.