Dmoz Dizini SEO’ya Fayda Ediyor mu?

Google arama motoru için Dmoz önemli dizinler arasında yer alır. Dmoz neden önemlidir? Dmoz’a kayıt nasıl yapılır?

Dmoz nedir? Dünya üzerinde geçmişten, günümüze gelen kullanıma açık; gönüllü editörlerin bulunduğu dizindir. Google’ın ilk çıkış dönemlerinde arama sonuçlarına Dmoz büyük etki ederdi. O dönemlerde Google sanki algoritmasında Dmoz’u en büyük SEO kriteri olarak değer alıyordu. Dmoz’a kayıtlı siteler ekli olduğu sektörle alakalı kelimelerin arama sonuçlarında ön sıralarda çıkıyordu. Zamanla Google kendini geliştirdi. Yeni güncellemeleri geldikçe Dmoz eskisi kadar arama sonuçlarına etki edemiyordu. Bunun en büyük nedeni ise şuydu: İlk başlarda Google algoritması tam olarak oturmamıştı. Günümüzde ise algoritma gelişimini tamamladı. Kendine has değerler oluşturmaya başladı. O nedenle Google artık kendi algoritmasının oturması ile Dmoz’a ekli sitelerin etkisinin azaldığını gözlemler olduk. Nedeni ise gönüllü editörlerin bu işlemi fırsat bilip, işi ticarete dökmesinden dolayıdır.

Dmoz Neden Önemlidir?

Web sitenizin hangi sektörde olduğunu arama motorlarına belirtmeniz için dizinler, SEO açısından önemlidir. Eskisi kadar önemi olmasa dahi şuan yine etkisi vardır. Yahoo Dizini (ücretli) ve Dmoz global bazda en büyük dizinlerdir. Dmoz’a başvurunuz onaylandığında hafif arama sonuçlarında etkisini görebilirsiniz.

Dmoz’a Nasıl Başvuru Yapılır? Dmoz Kayıt Süreci

Kişisel blogunuz olduğunu varsayalım. Günlük neler yaptığınızı yazdığınız ve özgün resimler eklediğinizi düşünelim. Dmoz‘a başvuru nasıl yapılır? diye düşünüyorsunuz. Adım, adım Dmoz kaydı yapmanız için gerekenleri anlatacağız.

http://www.dmoz.org/World/T%C3%BCrk%C3%A7e/ adresine girdiğiniz web sitenizin ilgili kategorisini bulmaya özen gösteriniz. Doğru kategoriye başvurmaz sanız editörler web sitenizin başvurusunu kabul etmeyecektir. Doğru kategoriyi bulduğunuzda yukarıdaki sağ bölmede yer alan bölümde adres öner kısmını tıklayınız. Gereken bilgileri doğru şekilde girmeye özen gösteriniz. Kısa ve öz kelimeler kullanınız. İşlemleri tamamladıktan sonra Dmoz başvurunuz ilgili editör ekranına gidecektir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra web siteniz Dmoz kriterlerine uygun ise editör tarafından onaylanacaktır ve size bu konuyla ilgili e-posta yoluyla bilgi gelcektir.

Dmoz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tıklayınız.