Domain Yaşının SEO Etkileri

Yaşlı Domain

Yaşlı Domain Seo Etkisi

Web sitenin en önemli dış görüntüsü insanlar için domaindir. Google domain yaşı büyük sitelere alanadları yaşı gibide büyük değer vermektedir. Uzun yıllardır sürekli yayın yapan bu siteler Google dostu olmuştur. Dost olmak kolay değildir. Vefa ister, emek ister, fedakarlık ister. İşte yaşlı domainler o nedenle üst sıralarda yer alır. Yayın kalitesini bozmadığı sürece Google’ın dostu olarak kalır. Dostlar birbirine yanlış yapmaz. Yanlış yapan web site ise site kayıp eder. “Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış” özgün ve zengin içerik şartlarını ihlal eden yaşlı domaini olan web siteler ceza alır. Bu ceza genellikle index almada yavaşlama, geri sıralardan index alma, sıra cezaları gibi cezalandırma yöntemleri ile dost yavaş yavaş düşmana dönüşebilir. Son güncellemeler şunu gösterdi ki! Google kurallarını kim ihlal ederse etsin cezalandırılır. SEO çalışmalarında yaşlı domainlere yapılan SEO çalışmaları büyük etki etmektedir. Kısa sürede zor kelimelerde üst sıralarda yer almak mümkün olabilmektedir.

Yaşlı Domainlere SEO Önerilerimiz

  • Site içi SEO çalışmalarına dikkat etmeniz gerekir.
  • Sitenizi güncel tutun
  • Kaliteli ve özgün içerik girmeye dikkat ediniz.
  • Doğal backlink almaya çalışınız.
  • Sosyal medya ve imlemeye önem veriniz.
  • Google kurallarına uymaya çalışınız.

Müşterilerden Yaşlı Domain İçin Gelen SEO Soruları

Soru: Domain yaşım eski ama üst sıralarda çıkmıyor neden?

Cevap: Google cezanız olabilir, site içi ve site dışı SEO ‘nuz Google kurallarına uymayabilir.

Soru: Yeni domain mi alalım? Yaşlı Domain mi almam gerekir?

Cevap: Sektörünüze göre bu kural değişebilir. Unutmayın ki domain web sitenizi temsil ettiği gibi sizi de temsil eder. Yaşlı domain olupta akılda kalıcı olmayan veya çok uzun bir alan adı ise almayınız. Örnek: Bilgisayar sektöründe faaliyet gösteriyorsanız “filmizle” domaini eski diye tercih ederseniz yanlış olur.

Soru: .com, .net, .org haricinde yaşlı domainler almak iyi midir?

Cevap: .com, .net. .org global düzeyde üst derece domain sınıfında yer alır. Genellikle tercihiniz bu üç domain uzantısı olmasında fayda vardır.

SEO etki süresi hakkında yazımıza ulaşabilirsiniz.