E-Ticaret Sitelerinde Yapılan SEO Hataları

E-Ticaret SEO Hatalarıİnternetten satış yapmayı düşünüyorsunuz veya hali hazırda kurulu bir e-ticaret sitesiniz var. E-Ticaret SEO çalışmaları diğer bireysel ve kurumsal SEO hizmeti ile farklılık gösterir. Şuanda Türkiye’de yüzbinlerce e-ticaret sitesi bulunur. Aralarından sıyrılıp hedef kitlenize ulaşma baya bir emek isteyen iştir. Doğru şekilde pazarlama stratejisi yürütmeniz gerekir. Bugün e-ticarette yapılan SEO yanlışları hakkında bilgileri size anlatacağız.

E-Ticarette Başarılı SEO Site İçinden Başlar

Seo-Turkey ekibi olarak “Google Arama Motoru kullanıcılarınıza odaklanmanız gerektiğini söylüyor” bizde ısrarla tekrar, tekrar söylüyoruz size kazanç getirecek arama motorları değil ziyaretçileriniz, kullanıcılarını ve müşterilerinizdir. Ziyaretçi, Kullanıcı ve Müşteri e-ticaret SEO çalışmalarında bu 3’ünün ayrımını iyi yapmalısınız. Ziyaretçi: Sitenizi ziyaret eden gerçek kişileri ifade eder. Kullanıcı: Web sitenizden alışveriş yapsada en az 2 defa sitenize giriş yapan, sizi takip eden kişileri ifade eder. Müşteriler: Genelde ürün satın alırlar,  sitenizi sürekli ziyaret ederler. Butik ürün satışı yapıyorsanız müşterileriniz 1 defa ürünü alıp, yıllar boyu kullanabilir. Örnek: El fenerini gerçek kişiler 5, 10 yılda bir satın alır. Bu tarz ürünlere butik ürün denir.

SEO uyumlu e-ticaret yazılımı sizi başarıya götürecek en büyük etkenlerdendir. Yazılım firmaların kullanıcı ve Google odaklı uyum çalışmalarını ve güncellemeleri sürekli yapması gerekir. Rekabette öne çıkaracak etkenler içerisindedir.

E-Ticaret Yapılan Kritik SEO Hataları

Site içi optimizasyon işleminde genelde anasyafa ve ürünlerin title, description kısımları doldurulmuyor. Binlerce ürün olduğu için girişimciler başlık ve açıklamaları düzenli girmekten sıkılıyor veya es geçiyor. Hataların en başında bu yer alıyor.

Title: Başlıkta mutlaka hedef ürün kelimesi geçsin, 60 karakter olmasına özen gösterin.


Description: Açıklamaları mutlaka girin, satış yapacağınız ürün hakkında müşterilere fikir verecektir. Arama sonuçlarında description bölümüne göre müşteriler siteye giriş kararını alır. 160 karakter, içerisinde anahtar kelimeniz düzgün şekilde kombine olarak geçmeli.


Etiketler: Ürün ile ilgili ama ürün ile çakışmayacak şekilde girilmelidir. Genelde arama motorlarında güçlü olan indexler; “yayınlar ve sayfalardır”; etiketler daha zayıf kalır. Ürün ile çakışan etkilerlerin index almasında duplicate gibi görünen sayfalar index almaz. Aynı zamanda SEO puanı düşürecektir. Benzer ürünleriniz varsa ve etiketlerin altında onlarca sayfa yer alıyorsa yayınlardan ve sayfalardan etiketler daha güçlü konuma geçer. Planlı olarak etiket girişleri olursa rekabette ön sıralara çıkabilirsiniz.

Not: Etiket ve keywordleri karıştırmayınız. Keyword kısmı Meta Tag bölümüne aittir.


E-Ticarette mutlaka Bütünsel SEO çalışmaları yapın. Sosyal medya hesaplarınız ve yayınlarınız birbiri ile senkronize halde yürüsün. Eğer e-ticaret sitenizin alt yapısı WordPress ise WordPress SEO Hataları bölümünü incelemenizi öneririz.