En Önemli Google Arama İpuçları

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru şüphesiz Google‘dır. Bir kişi birgünde belkide binlerce kez arama yapıyordur. Tabii bu kadar aktif kullandığımız internet aracında ne kadar kullandığımızı saymıyoruz ama bizim için önemli bir araç olduğunu biliyoruz. Aradığınızı kolayca bulmanızı sağlayacak ipuçları size versek nasıl olur? Zamandan tasarruf sağlarsınız, işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Herkes için vakit, nakittir. İstediğiniz içeriğe kolayca ulaşmak için Google Arama İpuçları hakkında bilgiler vereceğiz.

Google Arama İpuçları

Web sitelerin arama motorunda indexli sayfalarına ulaşmak için site: şekli ile yazıp domaini eklemeniz gerekir. Bu sayede bir web sitenin Google arama motorunda yer alan sayfalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Örn: site:seo-turkey.com Aşağıdaki resimde web sitemizin indexlerine kısa yoldan erişim sağladık.

Google'da Site İndexlerini Arama

Biz SEO ajanslarının “Google Filtre cezası Sorgulama” işleminde en büyük yardımcımız yukarıdaki arama tekniğidir.

2. Web Site İçerisinde Bulunan Herhangi Bir Sayfasının ve Anahtar Kelimeyi Bulmak

Bazı siteler vardır ki; milyonlarca indexli sayfası Google’da yer alır. Onların indexli sayfalarına ulaşmak zordur. Kısa yolu ise şöyledir: site:seo-turkey.com seo 

İndexli Web Sayfalarını Kolayca Bulma

Yukarıdaki resimde farklılığı kolayca görebiliyorsunuz. Sadece “SEO” ile ilgili sayfaları karşımıza getirdi. İndex sayısı 436’dan 287’ye düştü. Bu püf noktaları öğrenmenizde fayda vardır.

3. Birebir Eşleme Yöntemi

Kelimesi Kelimesine eşleme yöntemidir. Yazdığınız satırda olan kelimeleri web sitelerin indexli sayfalarında arar. Doğru sonuca sizi ulaştıran en yaygın teknikler içerisindedir. Örnek:

Kelimesi Kelimesine Bulma

4. Kelime Öbeği Arama: En önemlisi “Baba” arama diyeceğimiz arama ipucuna geldik. Aradığınız kelime öbeğini birebir bulmaya yarıyor. Örnek:

Kelime Öbeği Arama

5. İstenmeyen Kelimeleri Dışlamak: Aramak istediğiniz kelime içerisinde hariç tutma işlemini yapabilirsiniz. Örnek: Seo Türkiye -seo yazdığımız şu komutu vermiş oluyoruz: SEO Türkiye içerisinde seo kelimesi olmayan sonuçları bize ver. Aşağıdaki resimde:

İstenmeyen Kelimeleri Hariç Tutma

Bu gösteriyor ki web sitemiz SEO kelimesi odaklı dizayn edilmiş ve arama motoru optimizasyonu o şekilde gerçekleşmiştir. Sonuçta web sitemiz yer almadı.

6. Boşlukları Doldurma: * diğer adıyla bilinen Joker karakterdir. Kullanıcılar için büyük kolaylık sunan ama pek bilinmeyen bir aramadır. * Kullandığınız genelde orta kısımda yer alır şunu diyorsunuz: Aradaki boşluktaki kelimeleri doldur. Örnek:

Boşlukları Doldur

7. OR (Veya) Kullanımı: Arama yaparken birden fazla kelime yanyana gelir, buda bize sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Kelimelerin arasında OR (veya) kullandığınızda daha sağlam bilgilere ulaşabilirsiniz. Örnek:

OR (Veya) Araması

Bu yazı dizisine ilerleyen zamanlarda devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.