Google Dostu Bir Site Oluşturmak

Google Arama motoru Dünya ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motorudur. Google yönergelerine uygun şekilde Google dostu bir site oluşturmak için seo adımlarını anlatacağız.

Google tasarım kodlama konusuna çok önem veriyor. Google Speed uyumlu siteler her zaman bir adım önde yola devam ederler. Tasarım kodlama içerisinde hangi konular yer alıyor?

Site İçi SEO (On Page):  Url yapısı, Link İnşası, Özgün tasarım, Kod Fazlalığından kaçınma, RSS, Sitemap gibi konuları görebiliyoruz. Site içi seo konusunda web sitemiz içerinde bulunan makalelerden yardım alabilirsiniz.

Google Neden Bilgiye Önem Veriyor?

Webmaster bir siteyi oluşturmadan önce amacı çok önemlidir. Google webmaster‘ın ilk önce amacını anlamak ister. Bu amaç ziyaretçilere yardımcı mı olmak? Yoksa kısa zamanda webmaster zengin olmak mı istiyor? İnsanlara yardımcı olmadan web sitenizden para kazanma hayalini şimdiden unutalım. Bu hayalin ötesine geçemez. Çünkü insanların eğilimleri ihtiyaçlarını gördüğünüz kadar web sitenize ilgi gösterirler. İşe yaramayan bir web siteye kim neden girsin ki? Google aynen bu şekilde düşünmektedir. Ziyaretçilerinizi adeta büyüleceksiniz. Ziyaretçi size müptela olacak şekilde beyninizde bir düşünce oluşturun ve bu proje tasarımı üzerinden yola devam edelim. Bu sayede özgün bir proje oluşturmuş olacaksınız. Özgünlük demek sizi bir adım öne geçirecektir. Her zaman özgün olmaya önem gösterin.

Google Dostu Sitelere Başka Siteler Link Verir ?

Neden bir site başka bir siteye link verir? Şahsen ben vermem benim işime ve kullanıcılar için işr yarayacaksa link veririm. Evet gerçek mantık budur. İhtiyaçlara cevap vermek. Günümüzde bilginin önemi büyüktür. Bilgisi olan parada kazanır, mutluda olur. Web siteleri de bir insan gibidir. Bilginin efendisi olan insanlar için önemlidir. Web sitesi de insanlara akıcı, doğru bilgiler verirse değerli olur. Bu yöntem dışında uygulanan hacklink, link satın alma yöntemlerinden kaçınmak iyidir.  Seo uzmanları genelde web sitenin Google Sandbox’ına düşmeyecek şekilde site içi ve site dışı seo optimizasyonu yapmaktadır.

Google Seo Dostu Site

Google Seo Dostu Site

Web Sitenizin Kolay Erişebilir Olmasını Sağlayın

Ziyaretçileriniz ve Google sitenize ulaşmasını sağlayın. Bazen hackerlara karşı korumaya aldığımız siteler normal kullanıcıları ve arama motorlarını engelleyebilir veya geç giriş yapmasına neden olabilir. Bunu minimize etmenizde fayda vardır. Bazı webmasterlar ana index ‘e şifre ve güvenlik koyarak büyük bir ziyaretçi kitlesini engellemektedir. Bu durum bir web site için sıkıntı oluşturmaktadır. Özenle çalıştığınız web sitenin amacına uzaklaşması anlamına gelmektedir. Webmasterlar web sitenin Google dostu olmasını dikkate almamaktadır. Aslında seo çalışması yapılan siteler güçlenmektedir. Google açısından doğru seo teknikleri kullanıldığı zaman size büyük bir fayda sağlayacaktır. Doğru yerde, doğru zamanda attığınız adımlar sizi başarıya koşturur. Hosting veya sunucu hızınızı yüksek tutmaya önem verin. Yukarıda belirttiğimiz gibi Google Speed sizin için oluşturulmuş en büyük araçtır. Google dostu siteler oluşturmak için her zaman Google Araçlarından yararlanın.

Kopya Sayfalardan Kaçınarak Google Dostu Olun

Copy, paste ile başarıya ulaşan web site belki istisnadır. Eski zamanlarda bu durum geçerliyken Google Panda güncellemesi sayesinde Copy, paste’den kurtulmuş bulunuyoruz. Web sitenizde bir defa yayınladığınız sayfayı yineleyerek paylaşmayın. Bu Google yanıltmaya yönelik bir harekettir. Eğer diyorsanız Google Arama Motoru benim için hiç birşey ifade etmiyor. O zaman bir sayfanızı binlerce kez copy, paste yapın. Ama Google Arama motoruna Dost bir site oluşturacaksanız bundan kaçınmanız gerekir. Diğer bir siteden copy, paste yapmadan kaçının. Daha önce Google o sayfayı tanımışsa sizin yayınınıza değer vermeyecektir. Web siteniz bu noktada özgün olmamaktan dolayı arama sonuçlarında gerileyecektir. Seo’nun temeli özgünlük esaslarına dayanır. Hatta çoğu Seo uzmanı özgün makale hizmeti sunar. Özgün makaleler Google açısından büyük öneme sahiptir. Google’ın kuruluş amacı insanlara faydalı olmaktır. Google Algoritması ne kadar değişirse değişsin faydalı olmak ilkesinden kopmadan bunları gerçekleştirmektir.

Google Dostu Siteler Oluşturmak İçin SEO

Google’a uyumlu bir site oluşturmak istiyorsanız. Google yönergelerini iyice takip etmeniz gerekir. Seo uzmanları SEO çalışması yaparken Google yönergelerini baz alır. Doğal yöntemlerle web siteyi yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirirler. Yani SEO ‘nun temeli aslında Google’dır. Backlink olgusu eski zamanlarda veya hala var olan arama motorları sayesinde geliştirilmiştir. Google pagerank sistemi sayesinde seo sektörü büyüdü. Günden güne gerek pagerank güncellemeleri, panda, penguen güncellemeleri ile SEO günden güne iyileştirildi. Bu iyileştirmeler sayesinde adil bir rekabet ortamı oluşturuldu. Oluşan rekabet ortamında illegal yöntemleri kullanan web siteleri cezalar aldı. Dost olmak kolay birşey değildir. Dostluk güven ister. Güven duymadığınız kişiden dost veya arkadaş olurmusunuz ? Tabii ki olmazsınız. Google size diyor ki benim dostum olacaksan beni yanıltma, doğru şekilde benim talimatlarıma uygun şekilde davran ve kurallarıma sadık kal. Kurallarıma sadık kalan kişilere hit gönderirim. Artı bana da Adsense ‘yi kullanarak reklam veririm. Bu tür web siteleri ödüllendirerek para kazanmasını dahi sağlarım.

Google Dostu Siteler

Google Dostu Siteler

Google Dostları Para Kazanıyor

Yukarıdaki belirttiğimiz gibi Google ‘a dost olanlar Adsense yöntemi ile para kazandığı gibi organik hit elde edebiliyor. Google’dan gelen ziyaretçilerin miktarı arttıkça Google sitenize daha çok önem vererek ön sıralara taşıyor. Adsense hesabınızda onaylı ise web sitede yayınladığınız reklamların tıklanma oranı çoğalırsa para kazanma hacminiz de o miktar kadarı büyüyor. Para kazanmak istiyorsanız Google dostu olmaya devam etmelisiniz.

Güncel Olan Web Siteleri Google Sever

Sürekli olarak özgün ve güncel olan web siteler her zaman değerli ve Google açısından büyük bir öneme sahiptir. Web sitenizi güncel tutmak sizi rekabet yönünden de üstün olmanızı sağlayacaktır. Güncel deyince aklımıza binlerce makale gelmesin. Bir günde bir makale doğru şekilde yayınlarsanız değerli olacaktır. Bir makale yazmadan önce detaylı şekilde düşünmek gerekir. Neden?, Nasıl?, Ne için? sorularına cevaplar vererek yazacağınız bir yazı doğru şekilde yazılırsa ziyaretçileriniz ve sizin açınızdan iyi olacaktır. Başlık – Giriş – Gelişme – Sonuç bölümleri birbiri arasında uyumlu olması gerekir. SEO makale yazarken ana fikirden kopmadan hareket etmek ve yazımızı tamamlamak gerekir. Kalite bakımından makalenin özgün ve zengin kelime yapısına sahip olması önem teşkil etmektedir. Bu kurallara uygun çalışmalar yaparsanız Google arama sonuçlarında sizi yükseltecektir.

Sosyal Medya Arama Sonuçlarına Etki Ediyor

Google dostu siteler sosyal medya’ya önem veriyor. Sosyal medya’yı aktif kullanan web siteleri rakiplerine oranla % 22 oranında fark atmaktadır. Güncellenen Google Algoritması SEO’nun içerine sosyal ağları da ekledi. Google Plus size bu konuda en büyük katkı sağlayan etkenlerden biridir. Diğer sosyal ağlar içerisinde Arama sonuçlarına büyük etkisi olan Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sağlar bulunuyor.

Diğer yazımız Pagerank Değeri Artık Önemli mi? konusunu ele aldık. Pagerank değeri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı sayfadır.

Paylaşmak Güzeldir:

Pin It

Tarih: 5 Ağustos 2014   Yazar:   Kategori: Anasayfa, Google, Seo   OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

 • All in one seo pack eklentisi Ayarları All in one seo pack eklentisi Ayarları
  Takipçilerimizi Wordpress Seo konusunda bilgilendirmeye devam ediyoruz. Wordpress'in bu konuda eklentileri olduğundan bahsetmiştik. All in one seo pack çeşitli ihtiyaçlarımıza tam anlamıyla cevap ... Yazıyı Oku
 • Seo Sistemi Seo Sistemi
  Seo arama motoru optimizasyon sistemine odaklı çalışmayı gerektirir. Seo sistemi aslında sistemli bir çalışma hizmetidir.   Seo çalışmalarını yapan kişi daha önceden bahsettiğimi... Yazıyı Oku
 • Webmaster Forumu Webmaster Forumu
  Webmaster her zaman bir foruma ihtiyaç duyar. Webmaster unuttuğu bilgileri webmaster forumu aracıyla alır. İnsan oğlu sürekli uygulamadığı bilgileri unutur.Tekrarlanmayan bilgi her zaman unutulm... Yazıyı Oku
 • Webmaster ve Seo İlişkisi Webmaster ve Seo İlişkisi
  Webmaster deyimi yıllardır web sektöründe olan bir genel isimi ifade eder. Bu isim web tabanlı uygulamaları oluşturan kodları iyi derecede kullanan kişilere verilir. Seo ise 2000'li yıllarda pop... Yazıyı Oku
 • SEO Araçları SEO Araçları
  Merhaba SEO Türkiye takipçileri bugün seo araçları hakkında bilgi vereceğiz. Türkiye'de yer alan webmaster ve seo araçları web sitenin arama motoru uyumluluğunu sağlamak için önem arz eder. ... Yazıyı Oku

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + = beş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>