Google Gibi Getir Nedir?

Google Gibi Getir

Google Gibi Getir

Google Arama Motoru’nun webmaster tools servisi içerisinde yer alana Google Gibi Getir nedir? sorusuna yanıt vereceğiz.

Web sitelerin Google aramalarında index alması için hızlandırılmış index yöntemidir. Google’ın webmasterlara sunduğu bu imkanı doğru şekilde kullandığınızda size yarar verir. Aksi takdirde Google’ı manipüle etmek için kullanılırsa size zarar verecektir. Neden bu uyarı yaptık? Web sitesi sahipleri agresif şekilde hızlı yükselmek için 500 tane verilen Google gibi getir hakkını bir web siteye, bir günde bu hakkını kullanıyor. Bu size faydadan çok zarar verecektir. Sabırla yaptığınız çalışmalar ve web siteniz güncel oldukça Google örümcekleri gün gelecektir ki web sitenizden çıkmayacaktır. Google web sitenizi ne kadar çok severse biz buna SEF diyoruz. SEF= Search Engine Friendly yani arama motoru dostu demektir. Zamanla bu hali alacaktır. Tabii bunun olması için zamana, sabıra ve çalışmaya ihtiyacınız olacaktır. Kimse internette çalışmadan başarı sağlayamaz. Bir emek karşılığında ancak başarıya ulaşırsınız.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Webmaster Tools (Webmaster Araçları) bölümüne giriş yapınız. Web sitenizin kayıtlı olduğu bölüme giriniz.

Google Webmaster Tools Girişi

Google Webmaster Tools Girişi

Seacrh Console

Seacrh Console

Search Console bölümüne giriş yapmış olacaksınız. Sol kısımda bulunan tarama bölümüne tıklayınız. Aşağıya doğru açılır menü çıkacak karşınıza > Google Gibi Getir’i seçiniz.

Giriş yaptığınızda karşınıza Google Gibi Getir ekranı geldi. Önemli olan bu kısımdır. Anlatacağımız konuyu dikkatlice takip etmenizde fayda vardır. Google araçlarını ne kadar iyi kullanırsanız web siteniz için o kadar da yararlı olacaktır. Olay Google’da bitiyor.

Google gibi Getir aracı, Google’ın sitenizdeki bir URL’yi nasıl taradığını ve oluşturduğunu test etmenize olanak verir. Googlebot’un sitenizdeki bir sayfaya erişip erişemediğini, sayfayı nasıl oluşturduğunu ve Googlebot’un, sayfa kaynaklarından (resimler veya komut dosyaları gibi) herhangi birine erişiminin engellenip engellenmediğini öğrenmek üzere Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz. Bu araç tıpkı Google’ın normal tarama ve oluşturma işlemindeki gibi,tarama ve oluşturma işleminin simülasyonunu yapar ve sitenizdeki tarama hatalarını ayıklama konusunda yararlıdır.,

Kaynak:  https://support.google.com/webmasters/answer/6066468

 

google-gibi-getir-ekrani

Google Gibi Getir Ekranı

Ekran resmi yukarıdaki gibidir. Yukarıdaki resimdeki talimatları iyice inceleyiniz. Sitenizin / işaretinden sonra gelen url’yi yazınız ve Google gibi getir deyiniz.

Masaüstü yazan yerde karşınıza 4 seçenek çıkıyor: Masaüstü, Mobil Akıllı Telefon, Mobile: XHTML/WML, Mobile: cHTML size uygun olanı seçmelisiniz.

Google Adwords nedir? inceleyiniz.