Google Güncellemesi Sıra Kaybına Yol Açtı

Google Penguen 3.0 güncellemesi çoğu web sitenin sıralamadan düşmesine neden oldun. Güncelleme ile sıra kayıplarının neden yaşandığına bir göz atalım.

penguen güncellemesi

penguen güncellemesi

Eski kurallara göre çalışan web siteler SEO‘yu anlayamadan sıralamada geriledi. Bunun nedenine bakıldığında doğal olmayan link almaları yani backlink satın almalarıdır. Yurtdışından başlayan bu tusunami Türkiye’ye de geldi. Webmaster Tools yoluyla bir çok kullanıcıya uyarılar geldi. Google güncellemesi gelecek diyorduk. Uzun zamandır web sitemizi takip edenler bundan haberdar oldular. Önlem alanlar sıralama kayıp etmeden, sıradan düşen sitelerin yerlerine yükseldi. Google Algoritması artık eski yöntemlere göz açtırmıyor. Google’ı manipüle etmeye çalışan hatalara düşer oldu. Organik backlink almanın ne kadar fayda olduğunu anlatmıştık. Organik backlink diğer adıyla kaliteli backlink her zaman size fayda sağlar. Google hangi güncellemeleyi yaparsa yapsın organik backlink ‘i her zaman sevdi ve değer verdi. Diyeceksiniz çok zor oluyor organik backlink almak. Faydalı yazılar yazarsanız fazla bir zorluğu olmadığını anlayacaksınız. İnsanlar sevdiği yazıları bloglarında ve sosyal medya da paylaşırlar.

Önemli olan nedir? biliyormusunuz? Sizin işinize yarayacak birşeyi alırsınız değil mi? Bu şuanda yarıyabilir veya daha sonra yarayacaktır. Bunu saklarsınız. İçerik o nedenle çok önemlidir. Kullanıcıların  faydasına olacak bilgi, belge, video gibi görsel ve yazılı ürünler değerlidir. Kullanıcı bu bilgilere ve görsellere ulaştığı zaman sosyal imleme sitelerine ilgili bağlantınızı kayıt ederler. Sosyal medya’da tanıdıkları bu bilgilerden yararlanacaksa paylaşırlar. Bloglarında hemen ulaşmak isterlerse bloglarına kopyalarlar. Bütün olay budur.

SEO’da İçerik Kral’dır.

Yukarıda belirttiğimiz etkenler kullanıcıya hitap eder. Özgün içerik her zaman Google Arama motoru açısından değerli ve önemlidir. Israrla özgün içerik yazmanızı o yüzden öneriyoruz.

Site Sıralaması Neden Düşer?

Website sıralaması neden düşer? konumuzda belirttiğimiz gibi Google cezaları önem teşkil eden düşme nedenleri arasında yer alır. Yakalaşık 10 faktörde website sıralaması neden düşer ile ilgili detaylı bilgiler verdik. Bu bilgiler içerisinde iç etken ve dış etkenleri ele aldık.

Google Güncellemesi Sırlama Kaybına Yol Açtı

Google güncellemelerinin temel hedefi kullanıcı kitlesine daha alakalı ve ilgili sonuçlar vermektir. Her güncellemenin etkisi bazı sitelerin arama sonucunu iyileştirirken, bazılarınında sıra kayıp etmesine neden olur. Google her güncellemede farklı ve yeni kurallar getirir. Yeni gelişen kurallara belli bir zaman uyumluluk süreci vardır. Websitesini kurallara göre uygunlaştıran kişilerin arama sonuca etkileri kısa sürede olur. Her zaman güncellenmeyen web sitelerin bu tür Google güncellemelerinde yükselmesi zor görünür. Google her zaman özgün ve güncel içerli websiteleri sever.

Müşterilerilerden Gelen Peguen 3.0 Soruları

Soru: Web sitem son güncellemede baya gerilere düştü nedeni nedir?

Cevap: Google webmaster tools’unuza uyarı geldi ise gerekli düzenlemeleri yapınız. Bu güncelleme de doğal olmayan yolla backlink almış sitelerin uyarı olarak web siteleri arama sonuçlarında gerilerde çıkmaya başladı.

Soru: Doğal olmayan backlinkleri nasıl bulabilirim?

Cevap: Backlink aldığınız siteleri inceleyerek, webmaster tools ‘ta sitenize gelen bağlantılar bölümünden aldığınız backlinkleri öğrenebilirsiniz. Bu backlinler içinpara ile link satın aldıysanız veya bilinçsizce ekleme yaptıysanız lütfen bu linkleri silin. Eğer siz almadıysanız site yöneticisine uyarı gönderiniz. Linki kaldırmaz ise Google’a bildirebilirsiniz.

SEO Uzmanı Yorumu

Hüseyin ERGÖR bu konu hakkında diyor ki! Google kurallarına uygun kendinize yöntem ve teknikler geliştirin. Penguen güncellemesi şunu gösterdi. Google doğal olmayan bağlantıları sevmiyor ve karşı çıkıyor. Yeni bir olaydan bahsetmiyoruz. Yıllar öncesinden bunları defalarca tekrar etmemize rağmen doğal backlink almak yerine illegal yöntemlere başvurmak mantıksızca geliyor. Güncellemeleri aslında aklımızda çok büyütüyoruz. SEO‘nun temel kurallarına uyulsa hiç bir sorun kalmayacak. SEO Uzmanı arkadaşlarımız webmaster’ları bu konuda uyarmıyor. Webmasterları da geçtik müşterilerini daha uyarmıyor. Lütfen bu konulara hassasiyetle dikkat edelim. SEO şakaya gelmez.