Google İle Mobil Uyumluluk Dönemi

Google Mobil SEOGoogle, arama motorlarında kullanılan pek çok veriyi göz önüne alarak, yeni nesil bir uyumluluk motoru geliştiriyor. 2016 senesinin Mayıs ayında, mobil çalışmaları ile ilgili olarak daha farklı bir strateji yürüteceğini duyuran Google şirketi, mobil dünyasında daha da güçleneceğinin sinyallerini veriyor. Malumunuz gelişen teknolojiler artık her anlamda mobilleşmeye başlıyor. Bilgisayarlar, yanımızda taşınabiliyor ama her zaman her yere taşınamıyor. Lakin mobil cihazlar pek öyle değil. Telefonsuz bireyin çok az olduğu dünyada, her zaman gelişen ve teknoloji ile birlikte sürekli gelişecek olan arama motoru Google, mobil dünyanın izine farklı bir perspektif getirecek ve artık mobil dokümanları daha çok ciddiye alacak.

Mobilegeddon üzerinden ortalama 1 sene geçti ve bunun üzerine Google, çalışmalarının boyutunu büyütmeye karar verdi. Mobil olarak web sitelerini gezmek isterseniz, eğer siteniz bu duruma uygun ise gayet verimli bir sonuç alınıyor. Ama siteniz uygun değilse, zaten cep telefon kullanıcıları ve mobil kullanıcılar, sitenize girmeyi pek tercih etmiyor. Durum böyle iken zaten sorunlu olan web sitelerine, Google da bir darbe vuruyor ve o siteleri arama motoru sonuçlarında düşürüyor (mobil olarak yapılan aramalarda). Bu da, web sitelerin “mobil uyumlu” olmasını zorunlu kılıyor bir diğer yönden. Yani Google, arama sonuçlarda ön plana çıkan (ya da çıkmak için emek veren) web sitelerinin mobil uyumlu olduğunu anladığı an, sitelere ekstra puan kazandırıyor ve bu siteler için daha önemli bir hale geliyor.

2016 senesinin başından itibaren veri analizi yaptığını açıklayan Google, 2016 Mayıs döneminde yeni algoritma güncellemesini yayımlayacak ve mobil siteler ile ilgili bir karar çıkaracak adeta. Bu yüzden mobil uyumluluk sorunu yaşayan web sitelerinin arama motorlarında birden düşeceği düşünülüyor (daha önce yapılan güncellemeler ile pek çok sitenin düştüğü gibi). Siz bu durumla ilgili ne düşünüyorsunuz? Siteniz mobil uyumlu mu? Eğer bu konuda net bir bilgiye sahip değilseniz, Google mobil uyumluluk testi linkini tıklayarak sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir sıralama kategorisi haline gelen mobil uyumluluk sorununu aşmak için, şimdiden çalışmalara başlamanızı tavsiye ediyoruz.