Google Reklamları Nedir?

İnternet üzerinden müşterilere ulaşarak satış ve pazarlama yapmak en popüler yöntemlerden biri şu anda. Google Reklamları = Adwords ve Adsense olarak ikiye ayrılır.

Adwords: Web site sahiplerinin Google’a gösterim ve tıklama başına para ödeyerek verdiği reklamlardır.

Adsense:

google-adsense

Web site sahiplerinin Google‘dan aldığı reklamdır. Gösterim ve tıklama başına ücreti Google, web site sahiplerine öder.

Sitemizin istediğimiz kullanıcılara ulaşıp ulaşamayacağı konusunda çok aksaklık çıkabiliyor. Çünkü aratmalar sonucunda siteniz çok geri planda kalabiliyor ya da kullanıcılara ulaşamıyor. Ama bu durum Google reklamları sayesinde ortadan kalkabilmektedir.

Sistem çok basittir. Siz, satmak istediğiniz ürün veya hizmet ile ilgili kendinizin belirlemiş olduğu anahtar sözcükleri sisteme girersiniz. Google bunu kendi içinde hemen bir sıraya ve düzene sokar. Örneğin bir sakız firmasısınız. Girdiğiniz anahtar kelimelere de nane ferahlığı, dişlere zararsız şekerli sakız, sakızlar ile ağız sağlığını koruma gibi sözcükler girdiniz. Bu sözcükler yada bu sözcüklere yakın kelimeleri kullanıcı Google’a girdiğinde sizin reklamınız sayfanın sağ ve ya üst köşesinde çıkar ve kullanıcının tıklamasıyla size ulaşmış olur. Kısacası milyonlarca sakız firmasıyla internet üzerinden bir rekabette sizi ön plana çıkartır.

Firmanızın büyümesini istiyor ve sizi arayan gerçek müşterileri yanınıza çekmek istiyorsanız bu reklam kesinlikle Google reklamlarına başvurmanız gerekmektedir. Bunun size dönüşü çok fazla müşteri ve bol kazanç olacaktır.

Adwords İpuçları

Google Adwords‘te odaklanmanız gereken nokta anahtar kelimelerdir. Site puanlamanızın artmasına yönelik anahtar kelimelerle alakalı bilgi web sitenizde bulunur ise site puanlamanız artacaktır. Puanlamanız yüksek ise tıklama ve gösterim başı maaliyetleriniz düşecektir. Adwords maliyetlerini düşürmek için pek çok yöntem bulunur. Satış ağınıza uygun olarak yöre seçimi yaptığınızda tam olarak hedef müşterilerinize ulaşarak, boş tıklamaları azaltabilirsiniz.

SEO Adwords İncelemesi

sem-seo-ayrimi

Google’ın normal arama algoritmasına Adwords’ün etkisi sadece siteye giren sayısı ve kalma süresine yönelik çalışma yapılabilir. Seo Uzmanları genelde Adwords için fiyatlandırma yapmaz. Adwords SEM içine girer. SEM: Search Engine Marketing ‘tir.

Adwords, Normal Algoritma ve Adsense farklı yapı ve görevlerde iş görür. Google reklamlarının Seo için tek artısı tıklama oranı artışıdır.