Google Safe Browsing Site Güvenliği

Google Safe Browsing nedir, ne işe yarar? SEO açısından Safe Browsing neyi ifade ediyor? sorularının cevapları:

Google web sitelerdeki güvenlik unsurlarını göz önünde bulunduruyor. Web sitenin güvenlik problemleri varsa SEO’yada olumsuz şekilde yansıyor. Web sitelerin güvenlik sorunlarını Google’dan nasıl öğrenebilirim? sorusu aklınıza gelebilir. Bu makalemizde Google Safe Browsing (Site Güvenliği) konusunu ele alacağız.

Safe Browsing nedir, ne işe yarar? Google açısından web sitelerde güvenlik ve hacklenmemiş olması önem arz ediyor. Hacklenmiş web siteler genelde SEO değerlerini kayıp edebiliyor. Hacklink olayını da Safe Browsing ile tespit etme imkanı sunuyor.

Google Şeffaflık Raporu

google-safe-browsing

Eski adı Safe Browsing olan Google’ın web sitelerine sunduğu, herhangi bir tehlikeli durum web sitede var mı? Hack veya virüs durumunu gösterme sistemi de diyebiliriz.

Google Şeffaflık Raporu: Web’i daha güvenli hale getirmek adına Google tarafından sunulan bir araç olarakta bilinir.

Google Şeffaflık Raporu (Google Safe Browsing) Nasıl Kullanılır?

google-seffaflik-rapor-nasil-kullanilir

https://www.google.com/transparencyreport/safebrowsing/diagnostic/index.html?hl=tr#url= adresine girdiğinizde sol kısımda bulunan “Site durumu” bölümünü tıklayınız. Durum: bölümüne site adresinizi yazınız. Enter tuşuna basınız. Sonuçlar karşınıza çıkacaktır. Sıralama 1 – 2 – 3 şeklindedir. Adımları takip ederek web sitenizde tehlike var mı? Yok mu? sorgulayabilirsiniz.

Seo İçin Güvenlik

Web siteniz kötü amaçlı kişiler tarafından saldırıya uğrayabilir veya web sitenize virüs bulabilir. Bunu tespit etmek için yukarıdaki adımları takip etmelisiniz. SEO için web sitenizin her zaman güvenliğini sağlamalısınız. Web sitenizi günlük veya haftalık olarak yedek alınız. Aksi durumda hacklenirse geri dönüşü zor bir yola girebilirsiniz. Google gözünden SEO açısından düşen web siteler kolay, kolay düzelmiyor. Web sitenizin güvenliğini stabil tutmaya özen gösteriniz.

SEO’ya nereden başlanmalı?