Google’ın Yeni Zeka Algoritması “Rank Brain”

Birçoğunuz Google’a ait olan Page Rank sistemini duymuşsunuzdur.  Google aramalarında doğru ve hızlı sonuçlara ulaşılmasında başrol oyuncusuydu.  Ayrıca bunun yanında yine Google’ın geliştirmiş olduğu of Panda, Penguin, yada Hummingbird sistemleri de vardı. Ancak bu sistemlerin hepsi bir el yapımı arama algoritmasıydı. Fakat Rank Brain ismi ile gündeme damgasını vurmuş olan teknoloji bambaşka bir yöne doğru uzanmakta.

Rank Brain Sorgulara Mantıklı Cevap Verecek

Google yaptığı açıklamalarda Rank Brain adı verilen yapay zeka destekli bir algoritma teknolojisi ortaya çıkardığını bildirdi. Rank Brain arama yapıldığı sırada kendini geliştirebilecek ve sorulan sorulara daha mantıklı cevaplar verebilecek. Yazılan karmaşık cümlelerin farklı yönlere açılmasını engelleyerek istenilene ulaşılmasını sağlayacak. […] Devamını oku

Google İle Mobil Uyumluluk Dönemi

Google, arama motorlarında kullanılan pek çok veriyi göz önüne alarak, yeni nesil bir uyumluluk motoru geliştiriyor. 2016 senesinin Mayıs ayında, mobil çalışmaları ile ilgili olarak daha farklı bir strateji yürüteceğini duyuran Google şirketi, mobil dünyasında daha da güçleneceğinin sinyallerini veriyor. Malumunuz gelişen teknolojiler artık her anlamda mobilleşmeye başlıyor. Bilgisayarlar, yanımızda taşınabiliyor ama her zaman her yere taşınamıyor. Lakin mobil cihazlar pek öyle değil. Telefonsuz bireyin çok az olduğu dünyada, her zaman gelişen ve teknoloji ile birlikte sürekli gelişecek olan arama motoru Google, mobil dünyanın izine farklı bir perspektif getirecek ve artık mobil dokümanları daha çok ciddiye alacak.

Mobilegeddon üzerinden ortalama 1 […] Devamını oku

En Önemli Google Arama İpuçları

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru şüphesiz Google‘dır. Bir kişi birgünde belkide binlerce kez arama yapıyordur. Tabii bu kadar aktif kullandığımız internet aracında ne kadar kullandığımızı saymıyoruz ama bizim için önemli bir araç olduğunu biliyoruz. Aradığınızı kolayca bulmanızı sağlayacak ipuçları size versek nasıl olur? Zamandan tasarruf sağlarsınız, işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Herkes için vakit, nakittir. İstediğiniz içeriğe kolayca ulaşmak için Google Arama İpuçları hakkında bilgiler vereceğiz.

[…] Devamını oku

Google Webmaster Tools ile Backlink Kontrolü

Web site araçları için Google‘ın websitesi sahiplerine özel sunduğu Webmaster Tools’un backlink kontrolü (backlink sorgulama) için neler yapacağınızı anlatacağız.

 

Google Backlink Sorgulama ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir web sitesine sahipseniz her zaman web sitesinin ne kadar doğal yolla backlink aldığını öğrenmek zorundasınız. SEO çalışmalarının vezgeçilmezi olan backlinkleri kontrol altında tutma işlemini nasıl gerçekleştirdiğimizi anlacağız.

Google Webmaster Tools Paneline giriş yapanız. Geçen yazdığımız makalede şu konuya dikkat çekmiştik. Google Gibi Getir incelemenizde fayda vardır.

Search Console Panel > Kontrol Panel Yazan Sol Bölüme Geliniz > Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar bu yolu takip ederek backlink kontrolü yapabilirsiniz. İş yaramayan backlinkleri tek, tek kontrol etmelisiniz. Otoriter […] Devamını oku

Google Gibi Getir Nedir?

Google Gibi Getir

Google Arama Motoru’nun webmaster tools servisi içerisinde yer alana Google Gibi Getir nedir? sorusuna yanıt vereceğiz.

Web sitelerin Google aramalarında index alması için hızlandırılmış index yöntemidir. Google’ın webmasterlara sunduğu bu imkanı doğru şekilde kullandığınızda size yarar verir. Aksi takdirde Google’ı manipüle etmek için kullanılırsa size zarar verecektir. Neden bu uyarı yaptık? Web sitesi sahipleri agresif şekilde hızlı yükselmek için 500 tane verilen Google gibi getir hakkını bir web siteye, bir günde bu hakkını kullanıyor. Bu size faydadan çok zarar verecektir. Sabırla yaptığınız çalışmalar ve web siteniz güncel oldukça Google örümcekleri gün gelecektir ki web sitenizden çıkmayacaktır. Google web sitenizi […] Devamını oku

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google firmasının üretmiş olduğu site sahiplerinin Google aracılığı ile daha fazla müşteri çekmeyi sağladıkları internet üzerinde Google’da yayınlanan bir reklam türüdür.

Google Adwords Nedir?

Basitçe anlatacak olursak, siz firmanızın bağlı olduğu sektöre ait kendi belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri Google’a girerek reklam verirsiniz. Birden çok anahtar kelime verebilirsiniz. Kullanıcılar o anahtar kelime ile aratma yaptırdıklarında normalde ilk sayfada çıkmayan internet sitenizin reklamını sağ tarafta ya da üst taraf da görürler. Yani milyonlarca firmanın internet siteleri arasında kaybolmadan sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Kullanıcılar sayfa sayfa gezmeden girdikleri doğru anahtar kelime sitenize ilk sayfalarda ulaşabilirler.

Google Adwords, işinizi büyütmede büyük bir önem taşır. Artık […] Devamını oku

Otomatik Tamamlama Nedir? Faydaları

Google Arama Motoru’nun kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar arasında Otomatik Tamamlama yer alır.

Otomatik Tamamlama Nedir?

Otomatik Tamamlama Örneği

Google arama çubuğuna yazmış olduğunuz kelimelerle ilgili popüler arama sonuçlarınıda size önerir veya yanlış olduğunuz kelimeleri size düzgün şekilde verme işlemine Google otomatik tamamlama denir.

Otomatik Tamamlama Nasıl Gelir?

Daha önce aradığınız kelimeye yakın popüler aranan kelimeleri algoritma size önerir. Herhangi bir şekilde insan müdahalesi bulunmadan, bu önerileri algoritma kendi içerisinde hesaplayıp size sunar.

Örnek: “SEO” kelimesini aradığınızda yukarıdaki ekrandaki örneğe benzer otomatik tamamlama önerileri gelir. Normal aramayı yaptığınızda Google arama sonuçlarının en altında aradığınız kelimelere benzer popüler aranan kelimeler yer alır.

Popüler Arama Kelimeleri

Otomatik Tamamlama‘dan farklı olarak […] Devamını oku

Google Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google nedir?

Google Arama Motoru, web teknolojileri, mobil ve diğer teknoloji grubunda yatırımları olan çok uluslu Amerikan Şirketi’dir. Google İnc. olarak bilinir. Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. Dünya’da en çok kullanılan arama motorudur. İlk çıkış noktası Google Arama Motoru olarak gerçekleşmiştir. Daha sonra çeşitli sektörlere yatırım yapmaya başladı. En iyi gelirini Adword reklam sisteminden kazanmaktadır.

Google Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında bilginiz var ise bu yeterli olmayacaktır. Google diğer arama motorlarından farklı çalışmaktadır. Normal arama motorlarındaki web site değer kriterleri normal iken Google’da kalite kriterleri ön plana çıkar. Webmasterlar Google Yönergelerine uygun ve kullanıcı odaklı olarak web siteleri yayınlar. […] Devamını oku

Google Translate Nedir, Ne İş Yarar?

Dünya’da en çok kullanılan online dil çeviri, tercüme, translate diye anılan Google Translate sizlere kolaylıklar sunuyor.

Google Translate Nedir?

Bir dilden başka bir dile bilmediğiniz kelime ve cümle yapısını; dil çeviri işlemi yapan online Google aracına Google Translate denir. Translate kelimesi çeviri anlamında kullanılır. Genelde yapancı ve merak ettiğiniz kelimeleri Türkçe’ye çevirme işine yarar diye bilenen bu araç onlarca dil tercümesi yapar ve başka dile açıklama olarak çevirir.

Google Translate Avantajları Nelerdir?

Hemen, hemen bütün yabancı dil sözlükler ücretli iken, ücretsiz sözlük olan Google Translete büyük ara avantaj sağlar.
Online olmasıda şüphesiz tartışılmaz.
Hızlı yanıt sistemi ile otomatik ve çevirmek istediğimiz dilin çevirisini yapar. Örnek: İngilizce […] Devamını oku