Google’dan URL Kaldırma

URL Kaldırma

SEO açısından sıkıntı yaşıyor veya linklere ulaşamıyorsanız. Google’dan url kaldırma ile bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Geçenlerde bir web sitenin robot.txt dosyası Google arama sonuçlarında çıkıyordu. Bu güvenlik açığı sayılabilir. Robot.txt dosyasına ulaşan kişiler sakladığınız veya ulaşılmasını istemediğiniz URL kaynağını görüntüleyebilir. Güvenlik ve SEO açısından bu durum sıkıntı oluşturur. Google Webmaster Tools sayesinde kolaylıkla URL Kaldırma işlemini yapıyoruz.

Google URL Kaldırma Talebi

Google webmaster tools bölümüne giriş yapıyoruz.Google hesabınız varsa ve web siteniz kayıtlı ise giriş yapabilirsiniz. Yok ise hesap oluşturmanız gerekecek ve web sitenizi eklemeniz gerekmektedir.

Web Yöneticisi Araçları‘ndan Oturumu Açın mavi bölümü tıklayınız. Bizim Google Hesabımız var olduğu için hemen giriş yaptı. Web sitemizi geçiyoruz. Sol bölümde yer alan “Google dizini” bölümünü tıklayınız. Aşağı doğru menü açıldı. >>> URL’leri Kaldır seçeneğini tıklıyorsunuz.

Karşımıza çıkan sayfanının ortad bölümün “Yeni bir kaldırma isteği oluştur” bölümünü tıklıyoruz.

Butonu tıkladıktan sonra karşımıza gelen bölümde (Kaldırmak istediğiniz URL‘yi girin (büyük/küçük harfe duyarlıdır) bölümüne URL yi dikkatli şekilde yazıyoruz. Devam diyoruz. Link gönderecektir. Beklemede uyarısı karşınıza gelecektir. Belli bir süre sonra kaldırıldıktan sonra size herhangi bir uyarı v.s. göstermiyor. Beklemede bölümü ile site URL ‘si ‘de bu tablodan kalkıyordur.

Eğer URL kalktımı? Kalkmadı mı? sorusu aklınıza takılırsa örnek olarak Google Arama Motoru ana sayfasına girdiğimiz arama çubuğuna site:siteadi.com/robot.txt yazabilirsiniz. bu şekilde aramayı yaparak URL kaldırma işleminin başarılı olduğunu görürsünüz.

Web site güvenliği SEO açısından önemlidir. Özgünlük için o kadar emek verdiğiniz web siteniz bir anda hack olursa sıkıntı yaşarsınız.  Kullanıcı güvenli ortamda dolaşmayı sever. Kullanıcıyı güvende hissettirmeye özen gösteriniz.

Bu işlemi robot.txt dosyası yoluyla yapabilirdik. Biz SEO açısından olaya baktığımız için kullanıcı ve takipçilerimizin Google Webmaster tools ‘a arşina olması için bu makaleyi yayınladık.

Daha fazla Google URL kaldırma ile ilgili bilgileri buradan alabilirsiniz.

Kategori SEO konumuza ilgili linkten ulaşabilirsiniz.