Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking, internet girişimizin büyümesi için uygulanması gereken yöntem ve tekniklerdir diye basit bir tanım yapabiliriz. Büyümenin gerçekleşmesi için atılması gereken adımlar proje üzerinde yapılması gereken değişiklikler ve mevcut projenin üzerinde analizler ve big datayı kullanmak growth hacking de önemlidir.

Her şirketin ayrı bir büyüme süreci vardır. Bazen küçük bir değişiklikle bile kar oranlarını artırmak mümkün oluyor bu nedenle growth hacking çok önemli bir konudur. Yeni girişimlerin başarılı olabilmeleri için ilk günden bir büyüme planları olmalıdır. Ürüne çok odaklanıp eğer büyümeye az zaman harcanırsa bu girişimin sonunu getirebilir. İnternetteki bir çok girişimci adayının da temel sorunlarından biri nasıl büyüyecekleri konusunu atlamaları, çok güzel bir fikrim var insanların bazı temel sorunlarını çözüyor faydalı olabilecek bir ürün , ama bunun nasıl kullanıcılara ulaştırılacağı ve bu kullanıcıların nasıl arttırılacağı üzerinde ciddi olarak düşünülmelidir.

Bir teoriye göre büyümeyi 3 ana başlıkta işlemişler.

  • Ürün Pazar uyumu
  • Büyümeye geçiş
  • Büyüme

Ortaya bir ürün çıkardığınız zaman pazarın bu ürüne ne kadar ihtiyacı olduğu benzerinin olup olmaması ,benzerleri varsa benzerlerinden üstün yönleri ortaya koyulmalıdır. Bazı girişimler hem kötü bir ürün hem de daha fazla bir ücretle ürünlerini satmak isteyebiliyor. Ürünün sizin dışında insanlar tarafından yorumlatılmasını sağlayın ve mümkünse bizzat satın alabilecek kişilere gösterin ve kullandırttırın ki eksiklerinizi görebilesiniz.

Rekabetçi ürünlerde mevcut ürünlerden daha iyi üstün özellikli bir uygulama geliştirmeniz gerekiyor aksi durumda bunların arasından sıyrılamayarak uzun vadede ciddi kazançlara ulaşamazsınız.

Büyümeye geçiş evresinde mevcut kullanıcılarınız ile onların arkadaşlarını davet etmesini sağlayıp viral bir etki ile büyüme yakalamak mümkün olabiliyor. Özellikle bazı uygulamalar sizden arkadaşlarınızın mail adreslerini çekerek onlara mesaj gönderebiliyor bu tarz agresif büyüme yöntemleri projelerin büyümesi için işe yarabiliyor ama ürünün genele hitap etmesi daha iyi sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Ürünlerimize yeni kullanıcı kazanırken bir yandan da mevcut müşterilerimizi kaybederiz. Eğer ürünümüzde yeterli data toplayıp bunları ayrıştırırsak sistemimizi kullanmayan kişilere mail yollayıp neden kullanmayı bıraktıkları hakkında bilgiler edinip sistemimizi tekrar güncelleyebiliriz. Sonu olmayan bir geliştirme süreci aslında bu internette sürekli yeniliklerle alışkanlıklarımız çok hızlı bir biçimde değişiyor buna uyum sağlamak gerekiyor.

Growth hacking hikayelerini diğer yazılarımızda incelemeye çalışacağız bir çok sitenin nasıl büyüdüğünü ve bunları kendimize uyarlayıp nasıl büyüyebileceğimiz konusunda çıkarımlar yapacağız.