Holistik SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Normal SEO teknikleri out! Bütünsel SEO in!

Holistik SEO

Holistik SEO

Uzun zamandır blogumuzu takip edenlere ve tekniklerimizde anlattığımızı Google ve diğer arama motorlarıda tastik etti. Kullanıcı odaklı olun! diye ısrar ediyorduk. Google holistik seo mantığı ile rekabetin koşullarıda değişmeye uğradı.

Seo nedir? Search engine optimization’un kısaltılması ve arama motoru optimizasyonu daha önceleri tanımını yapmıştık. Bugün ise karşımıza çıkan bambaşka bir kavramdır. Holistik SEO (Bütünsel SEO) korkmayın o kadar zor bir uygulama alanı yoktur. Tamamen artık ziyaretçilerinize odaklanacaksınız. Onların düşüncelerine değer verme, kültür seviyesi, yaşam koşulları gibi insanların kökenine inerek seo yapacaksınız. O nedenle sevdiğiniz sektörde web sitesi oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kullanıcılarınızı anlamakta zorluk çekmezsiniz.

Holistik seo (Bütünsel seo) nedir?: Bütünsel seo tekniklerinin uygulandığı seo türüne holistik seo deniliyor. Türkiye’de yaygın olmayan bu tekniği yıllardır Google rehberi vasıtasıyla sizlere iletiyoruz. İşte açıklanan yeni seo teknikleri:

Neler Yeni, Nasıl Yapılır?

  • Sosyal medya, link sinyallerine dikkat etmelisiniz.
  • Google Analytics’te web siteside ziyaretçinin kalma süreleri
  • Güncellik ve Kullanıcı Odaklı İçerik Stratejeleri Oluşturma (En Önemlisi)
  • Kaliteleri sitelerle, backlink sinyalleri
  • Kullanıcıya özel anlaşılır link yapısı
  • Sevilen sosyal medya butonlarını kullanıcının kolayca ulaşacağı bölümde bulundurma, sosyal medya çalışmalarını sitenin bir kısmında göstermek. Örnek: Son sosyal medya yayınları gibi….
  • Site içi link inşaasında doğru şekilde anchor text ile kullanıcıyı yönlendirme
  • Alakalı içerikleri kullanıcıya sunmak

Bu SEO Mantığı Neye İşaret Ediyor?

butunsel-seo-mantigi

Web sitenizin verdiği sinyallar ile doğal aldığınız backlink ve sosyal medya’dan Google’a giden sinyaller eşleşmelidir. Kaliteli içerik ürettiğinizde sadece web sitenizde kalmaması lazım. Bu içeriklerinde ve url’nin çeşitli sosyal platformlarda paylaşılması bütünsel seo oluşturmaya yönelik bir çalışmadır. Örnek: A makalesini a url’sinde yayınladıysanız. Web sitenizin bağlı olduğu sosyal kanallarda da onu paylaşmanız lazımdır.

Bütünsel SEO’da İçerik Planlaması

icerik-planlama

Dizileri takip ettiniz mi? Herhangi bir dizi takip ediyor musunuz? Mutlaka ömrünüzde bir dizi ilginizi çekmiştir. Pazartesi günü yayınlanan bu diziyi heyecanla beklediğiniz oldu değil mi? Sizin web sitenizde bir dizidir. Takipçilerinizde web sitenizi takip eden kullanıcılardır. Onlara heyecan katmanız gerekir. Yayın yaptığınız içerikler insanları baymamalı ve sürekli heyecanla yeni içeriklerinizi beklemeleri gerekir. Web sitenizin kullanıcıların cinsiye ve yaş ortalaması, alışkanlıklarına göre içerik hazırlamanız gerekir.

Eski düşünceler bitti. Google artık klasik seo tekniklerinden haz duymuyor. Kullanıcıya odaklı olmamızı istiyor. Oyunu kurallarına göre oynarsanız kazanan siz olursunuz.