İnsanlara Merak Ettiği Bilgileri Vermek

İnsanlara merak ettiği bilgiyi vererek hiç mutlu oldunuz mu? İşte SEO’nun en büyük sırlarından birisi merak edileni ver başarılı ol.

SEO teknikleri ve teknik bilgisinden biraz uzaklaşarak bazı püf noktaları  sizlere anlatacağız.

Bir web sitesi kurmayı düşünüyorsunuz. Hala bir sektör belirlemediyseniz, tüm sektörleri kapsayacak şekilde tam not alınacak SEO dersini sizlere anlatacağız.

İnsanlar İlgilerini Çektiği Konuları Seviyor!

seo-icin-dogru-cevaplar-onemlidir

Bir arkadaşınızın yanına gittiğinizi düşünün ve o arkadaşın yanında misafirlerin olduğunu düşünün. İlginizi çeken bir konu hakkında arkadaşınızın yanında olan bilgili bir kişi konuştuğunda merakla öncelikle dinlemeye başlarsınız. Hatta baya bir zaman geçer siz sanki geleli 5 dakika oldu dersiniz kendinizce aslında saatler geçmiştir. Çünkü konu sizi çekiyor. Merak edileni bulmak için harcanan süre sizin için kısa bir süre gibi görünür. Tabii konuyu anlatanın anlatış tarzıda önemlidir.

Diğer bir kişi ise o konuya ilgisi olmasın. Önce biraz meraklı gibi görünerek, konuşanı dinler gibi olur. Bir kaç dakika geçtikten sonra usandığını belli etmeye başlar. Öfler, püfler v.s. O kişiye her saniye bir azap gibi gelir.

1. Örnek ve 2. örnekte anladığımız olaylar herkesin başına mutlaka gelmiştir. Bazı gençler yaşlıların hikayelerini dinlemekten bıkar… Aslında gerçek yaşanmışları anlatıyordur. İlgi duymadığı için sıkılırlar.

İnsanların İlgisini Çeken Web Siteler SEO Kralı Oluyor!

İhtiyaçlara Cevap Verin

İhtiyaçlara Cevap Verin

Neden bunları anlattık? Web sitesi ile alakası nedir? Sıfırdan bir proje ile piyasaya giriş yapacaksanız öncelikle şunu düşünün hangi sektörü seviyorum? İlgim hangi konulara var. Bıkmadan, usanmadan hangi konu hakkında bilgi yazarak insanları aydınlatabilirim?

Sizin ilginizi çeken bir sektörde, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilen ve cevaplarını bulabildikleri web sitesi kurduğunuz düşünüyoruz. Sektörel bakımdan

Değerli Web Site İnsan İhtiyaçlarına Cevap verir

SEO ne kadar arama motorlarına kayıt anlamına gelsede insan ihtiyaçlarından doğan bir reklam yöntemidir. Arama motoru algoritmasına uygun yöntemler geliştirmedir. Arama motoru insanlar tarafından kullanıldığı için web site sahipleride insan olduğu için web sitelerin ihtiyaçları insanların ihtiyacıdır. Her kayıt ve yükseltme işlemi ihtiyaçtan doğar ve kaynaklanır.

Sorulara cevap doğru cevap veren web siteler kaliteli olarak nitelendirilir. Örnek: Bebeğin başında bezeye benzer bir şişlik var. Neden olur? 2. Örnek: 3 aylık bebek diş çıkarır mı? sağlık sektörüyle ilgili verdiğimiz bu örnekte sorularımıza doğru cevap verdiğini pek anlayamayız. Çünkü biz doktor değiliz. Google doğru cevap veren siteleri ayırıştırıcı özelliğine sahip algoritma yöntemi geliştirdi.

Aklımıza hemen soru takılıyor. Video ile cevap veren vbog siteleri var. Doğru cevabı video’da verdiğini Google nasıl algılar? Video hakkında detay bölümüne yazı ile belirtilen açıklamalardan Google algoritması doğru cevap veren web siteleri seçiyor.

Rich Snippets Sizi Doğru Yönlendirmeye Yardımcı Olur.

Rich Snippets

Rich Snippets

Kullanıcı deneyimi (Rich Snippets): Google kullanıcı deneyimlerini Rich Snippets yöntemiyle giriş yapacak ziyaretçiye gösterir. Daha önceki kullanıcılar bu sayfadan fayda görmüşse yıldız vererek not kullanır. Bu sayede diğer kullanıcılara yardımcı olmuş olur. Doğru bilgiye bir nevide olsa bu sayede ulaşmış olursunuz. Not: Sağlık problemlerini en iyi uzman doktorlarla görüşmeniz daha faydalı olacaktır.

İnsanların Merak Ettiği Soruları Nasıl Bulursunuz?

İhtiyaçlara cevap veren siteleri oluşturmak için insanların en çok aradığı soruları bulmaya özen gösterin. Forum siteleri, sosyal medya, Google Keyword Planner, Google Trends gibi araçlardan en çok aranan soruları bulabilirsiniz.

Sevdiğiniz sektörle alakalı bilgi vermeyi usanmadan yaparsınız. Yardımcı olduğunuz herkişinin geri dönüşü sizi mutlu edecektir. Belli zaman sonra bu mutluluk parayada dönüşecektir.

Özgün Makale konusu ilginizi çekebilir.