Kalitesiz Sayfaları Silmek

SEO açısından kalitesiz sayfaları silmek zararlı mıdır? Daha önce index almış bir sayfanız olabilir. Zamanı geçen bir konu üzerine veya düşük kaliteli, hit almıyorda olabilir. SEO için bu sayfayı silmek yerine güncellemekte fayda vardır. Örnek: MSN bugünlerde kullanılmıyor. Eskiden MSN avatarları veya iconları ile ilgili blogunuzda bir sayfa yayınladığınızı varsayalım. Messenger kaldırıldığı için geçiş Skype ‘ye oldu. İzlenecek yolu size aşağıda detaylı şekilde anlatacağım.

“Kalitesiz Sayfaları Silmek Yerine Güncelleyiniz”

Google’da index almış sayfalarınızın kalmasında yarar olduğu gibi zararda olabilir. Örnek olarak web sitenizin yapısını değiştirmek istiyorsanız eski faydalarınız SEO açısından size zarar verecektir. Çünkü web site formatınıza aykırı sayfalardan oluşuyor. Özgün olma konusunda daha önce bahsetmiştik. Özgünlük sadece yayınla değil, web tasarımdan, favicona kadar tüm web site bilgilerini kapsamaktadır. Rakipleriniz ve diğer web site ve sayfalardan farklı olması gerekir.

İndex almış sayfalarınızı güncelleyin 301 yönlendirmesi yapınız. Matt Cutts bu konuyla ilgili olarak açıklamada bulunmuştu. Web site değiştirme veya alan adı değiştirme gibi konular webmaster tools sayesinde bildirilerek yapılabilmektedir. Sayfaları silmeden güncellemek SEO için faydalı olacaktır.

Google Güncellemesi Sıra Kaybına Yol Açtı