Kurumsal SEO’da Sektör Analizi

Şirketinizin var olduğu sektörde başarılı olmak istiyorsanız yazımızı bir solukta okumanızı öneririz. Kurumsal seo’da yapılacak sektör analizi hakkında anlatım yapacağız. Arama motorlarına kayıt işlemi yapmadan önce faaliyet gösterdiğiniz alanda anahtar kelime seçimi yaparken, size ticari kazanç sağlayacak kelimeleri araştırmalısınız. Her sektörün farklı bir SEO’su vardır. “Nabza Göre Şerbet” sözü bu olay için kullanılabilir. Kullanacğınız Google Araçları: Webmaster Tools, Google Adwords Keyword Planner, Google Trends ve İlgili Aramalar’dır.

Sektörel Analiz Neden Yapmalısınız?

Rekabet koşulları gereği normal hayattan olan kurallar Search Engine Optimization kurallarındada geçerlidir. Başarılı olmak istiyorsanız sektörünüzü iyi tanımalı, rakiplerinizin güçlü yönlerini bilmelisiniz. Bunun hakkında Growth Hacking tekniği yazımızıda okuyabilirsiniz. Arama sonuçlarında size fayda getirmeyecek, ticari dönüşler alamayacağınız kelimelerde yükselmeniz bir anlam ifade etmeyebilir.  Web sitenizin cironuza katkı sağlaması için aşağıdaki anlatılan teknikleri birebir uygulamasınız.

SEO’da Uygulanan Sektörel Analiz Çalışması

Google Adwords hesabınız varsa giriş yapmanız gerekmektedir. Yoksa açmanızı tavsiye ederiz. Google araçlarını iyi kullanabildiğiniz zaman SEO’da başarılı olmak için doğru adımı atmış olursunuz. Adwords > Araçlar > Anahtar Kelime Planlayıcı > Arama Hacmi ve Trendleri al bölümünü geçiyoruz. Lokasyon olarak hedef ülkenizi seçiniz. Sektörünüz ile ilgil arama terimlerini yazınız. Bizim tercihimiz kendi sektörümüz oldu 3 kelime girişi yaptık bunlar SEO, Kurumsal SEO, Seo Fiyatları’dır. Aldığımız sonuçlar:

 

SEODA Sektör Analizi

 

Kelimede yer alan “SEO” kelimesi Türkiye’nin en zorlu kelimelerden birisidir. Çünkü bu işte uzman kişilerle ve firmalarla yarışıyorsunuz demektir. Tabii jenerik kelimelerde ticari olarak yer alan kelimelerin sayısı düşük olabilir. Jenerik kelimelerde aramalar nedir, nasıl yapılır, sırları v.s. bu tarz aramalar ağırlıktadır. Geriye kaldı 2 adet anahtar kelime ikiside ticari kelimelerdir. Bize iş getirecek kelimelerdir. Fiyatları kelimesi aranma hacmi düşük olsada organik aramalardaki rekabet oranı yüksektir. Aynı şekilde Kurumsal SEO kelimesi: Baktınızda gerçekten içerik kirliliğine bu kelimede rastlarsınız bireysel olarak çalışma yapanda kurumsal kelimesini kullanıyor, gerçekten kurumsal anlamda çalışanlarda aynı kelimeyi kullanıyor. Biz sadece size 3 kelimeden oluşan örnekler verdik. Bu kelimeleri Google Trends yoluylada bulabilirsiniz. Ama Adwords Keyword Planner daha sağlıklıdır. Ticari kelime ve normal kelimelerin ayrımını artık kolayca yapabilirsiniz. Size müşteri getirecek kelimeler ticaridir.