Link Kısaltması ve SEO

SEO Türkiye bugünlerde çok sorulan seo soruları arasında yer alan “Link Kısaltma SEO’ya nasıl etki eder?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Sosyal medya ve diğer platformlarda gözümüze son günlerde çok çarpan “link kısaltma” genel olarak bakıldığında faydalıdır. Twitter gibi sosyal ağlarda karakter sorununu aşmak için kullanılsa da güven bakımından sitenizi hiç bilmeyen bir kişi dahi kısaltmaları gördüğü zaman linki tıklamaktadır. Özellikle başlıkları uzun ve self url kullanan web sitelerinin sayfaları görüntü kirliliği ve karakter sorunu yaşatmaktadır. Bu sorunun çözümünü Google ve diğer servislerin “link kısaltma” servislerini kullanarak çözümü aştıklarını görüyoruz.

Facebook‘ta kullanılan link kısaltmaları ise tamamen sistematik bir görüntü oluşlturarak yeni ziyaretçi ve müşteri elde etmenizi sağlıyor. Ziyaretçi artışlarını link kısaltma kullanarak günden güne görebilirsiniz.

Link Kısaltma’nın SEO’ya Olumsuz Etkisi Var Mı?

Hayır, kesinlikle yoktur. Yönlendirme link olsa da Google’ın link kısaltma servisini kullanmanızı öneririz. İngilizce bilen arkadaşlarımız Matt Cutts Google SEO ekibinin Liderinin bu konu hakkındaki video açıklamasını dinleyebilirler.

Google web sitenize zarar verecek bir aracı kesinlikle size kullandırmaz. SEO‘nun amacına bakıldığında hedef olarak her zaman Google arama motorunda yükselme değer olarak alınır. Bu değerleri ve kuralları Google oluşturur. Google Algortiması her zaman kendi araçlarını desteklediğini gösterir. Örnek olarak Google Webmaster: SEO için ve Webmasterlar için vazgeçilmez araçlardan biridir. Google Trends, Alerts v.s. “Link Kısaltma” tamamen sitenize ziyaretçi açısından yararlı, SEO açısından zararsız bir araçtır.

En Çok Kullanılan Link Kısaltma Servisleri

Google : https://goo.gl/

Bitly: https://bitly.com/

Kurumsal SEO Nedir? konusuna ilgili linkten ulaşabilir. Kurumsal SEO hakkında bilgiler alabilirsiniz.