Meta Tag Ayarları

SEO meta tag ayarları hakkında bilgiler vereceğiz. Meta tag bölümleri nelerden oluşur? Kelime ve karakter sayıları ne kadar olur?

SEO kuralları arasında yer alan meta tag bir web siteye ve sayfasının en önemli bölümlerinden birisidir. Meta tag arama motorlarına web site ve sayfası hakkında bilgi veren bir sistemdir. Html kodlarında <head> bölümüne eklenmektedir. Kodları inceleyelim:

<title>Sayfanın Başlığı</title>: Head kodları arasında yer alır. Tarayıcı başlığında görünen adıdır.

<meta name=”description” content=”Sayfanın açıklaması” />: Websitenizin, sayfanın kısa açıklamasını özetleyen bölümdür.

<meta name=”keywordsitemprop=”keywordscontent=” Web sayfasının etkiketlerinin eklendiği bölümdür.” />

Genel olarak 3 temel meta ayarlarının açıklamalarını gösterdik.

Google Açısından Meta Tag Ayalarını Karakter Sayıları

title = 70 Karakteri gekmeyecek şekilde ayarlanır.

description = 160 karakteri aşmayacak

Keywords = 260 Karakteri aşılmaz, kısa tutulmasında fayda vardır.

SEO için önemli olan limit ve açıklamaları sizlere anlattık. Şimdi limit içinde SEO kurallarını uygulamak nasıl olur? İnceleyelim:

Title: 70 karakter yazdınız veya daha kısa yazdınız kesinlikle keyword doldurmayınız. Kısa, öz ilgili çekici bir başlık (hedef kelimeniz bulunsun) ziyaretçilerin ilgisini çektiği gibi Google açısından da değerlidir.

Description: 160 karakteri geçmeyecek şekilde ayarlarımızı yaptık. Kısa özet bir cümle ile web site veya sayfanızın oluşan tüm içerik bölümüyle alakalı kısa özet cümlenizi kurmanızda fayda olacaktır.

Keyword: Anahtar kelimeleriniz title ve description odaklı olursa tekrar etmeden yazmakta yarar olacaktır.

Google optimizasyon kurallarında meta tag ayarları bu şekilde yerini alır. SEO açısından önem teşkil eder. Piyasa da bilgi kirliliğinden dolayı bu ayarların gereksiz olduğunu yazan çizen kişi ve kuruluşlar vardır. Lütfen aldırış etmeyiniz 2014 yılına kadar bu uygulama hala devam etmektedir. WordPress’te SEO eklentileri arasında bu ayarları yapacağınız basit, kullanışlı ve etkili program olan All in One SEO Pack eklentisini öneririz.

İstanbul SEO çalışmalarımıza ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.