Organik Hit Nedir, Doğal Hit Nasıl Alınır?

Organik Hit Nedir, Doğal Hit Nasıl Alınır?

Organik hit nedir? sorusundan başlamak SEO için en mantıklı olanıdır. Neden organik hit? Sabırlı şekilde konuyu okuduğunuzda Türkiye’de organik hit nasıl alınır?

Organik Hit

Ziyaretçilerin web sitesine doğal yolla gelmesidir. Bu doğal yolla sosyal medya, arama motorlarından olabilir. Backlink kanalı ile gelen ziyaretçi de olabilir. Önemli olan programsız şekilde gelen fiziki (normal kullanıcı’dır) ziyaretçidir. Türkiye’de organik hit denildiğinde akla gelen şey şudur: Çinlilerin ürettiği sanal ortamdan botların web siteler üzerinde dolaşmasıdır. Bizim anlattığımız konu bu değildir. Normal web sitenizde yayınladığınız sayfalara ziyaretçilerin ulaşması ve web sitenize giriş yapmasıdır.

Organik Hit Nasıl Gelir? (Elde Edilir?)

organik-hit-nedir

Şuan ki zamanda web sitelerin hemen yayın aldığı gün ziyaretçi elde etmesi zorlaştı. Piyasada bulunan binlerce sektörde yer alan Türkiye geleninde milyonlarca web sitesi bu piyasayı zorlaştıran en büyük nedenlerdendir. Zorlaşan rekabet sektöründe organik hit nasıl elde edilir? sorusu aklınıza mutlaka takılı yordur. Rekabete ayak uydurmak ile çözülecek bir olaydır. Rakipleriniz siz uyurken onlar uyumuyordur. Sürekli web sitelerini güncel tutarak, sosyal medyada yayın yapıyorlardır. Bir başarı hikayesi okumuştum. Genç biri üniversiteye hazırlanıyormuş ama kendisine net bir hedef seçemiyormuş. Bir gün ders çalışırken odasının karşısında bir evde gece sürekli lamba yandığını görmüş. İçinden demiş ki: “İşte bu rakibim” çünkü gece sürekli ışık açık kalıyormuş. O ışık sönmeden uyumamaya ve ders çalışacağına kendi kendine söz vermiş ve öyle yapmış. Sınav zamanı geldiğinde soruları kolay, kolay çözmüş. Rakibi uyumadığı için kendisi de uyumadı. Azimle çalıştı. Web sitelerde de güncellik hit çekmek için önemlidir. Eğer gerçekten bu önemi fark ederek, çalışmaları rakiplerinizden daha çok çalışarak yaparsanız organik hit gelecektir.

Organik Hit Elde Etmek İçin Araçlar:

Facebook, Google, Twitter, İntagram, Forumlar, Bloglar, Flickr, Pinterest gibi… Bu araçlarda mantıklı şekilde kurallara uygun çalışmalar yaparsanız web siteniz güncel kaldıkça yükselecektir. Kısa sürede fayda görmeseniz dahi sabırla çalıştığınızda ziyaretçilerin günden güne arttığını görebilirsiniz. Google arama motorunden gelen hit genelde organik hit olarak kabul edilir. Çağımızda SEO‘nun gerekleri olarak sosyal medyayı kullanmadan web sitenizin arama sonuçlarında yükselmesi imkansız denilebilir. Sosyal medya stratejlerinizi doğru şekilde yönetirseniz başarılı olabilirsiniz.

Organik Hit İnceleme Araçları:

Google Anlaytics: Arama motorlarının en büyüğü olan Google’ın ziyaretçi inceleme sistemidir. Türkçe seçenekleri mevcuttur. Web sitenizi kayıt ederek, zamanla gelen ziyaretçilerin kaynağını öğrenebilirsiniz.

Organik Hit Sorgulama İçin Google Analytics

Organik Hit Sorgulama İçin Google Analytics

Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini öğrenmek için en iyi araçlardan birisi olan Google Analytics, size hitlerin nerden geldiğini aktarıyor. Bu analiz sonuçlarına göre ağırlığınızı nereye vermek istediğinizde bir anlamda ortaya çıkmış oluyor.

Webmaster Tools: Google, Yandex, Bing arama motorlarının webmasterlara özel sunduğu paneldir. Organik Hit incelemesini de bu araçlara kayıt olarak yapabilirsiniz.

Alexa: Türkiye’de ve Dünya’da yaygın olarak web sitelerin ziyaretçi sadakatini ölçen araçtır. Tam anlamı ile cevap veren programlar olmadığı için Alexa değerleri önemli olarak gösterilir.

Yandex Metrica: Başka bir ziyaretçi kontolü ise bu analiz takip aracıyla ile yapılmaktadır. Yandex arama motorunun webmaster araçlarından birisidir.

Yandex Metrica Organik Hit Ölçme

Yandex Metrica Organik Hit Ölçme

Facebook Erişimleri: Oluşturduğunuz web sitenize özel face sayfasının panelinde kaç ziyaretçi paylaşıma tıkladı, erişti gösterir.

Google yeniden değerlendirme hakkında yazdığımız yazımızda kullanıcıları doğru şekilde yönlendiriyoruz. Okumanızı tavsiye ederiz.