Otomatik Tamamlama Nedir? Faydaları

Google Arama Motoru’nun kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar arasında Otomatik Tamamlama yer alır.

Otomatik Tamamlama Nedir?

Otomatik Tamamlama Örneği

Otomatik Tamamlama Örneği

Google arama çubuğuna yazmış olduğunuz kelimelerle ilgili popüler arama sonuçlarınıda size önerir veya yanlış olduğunuz kelimeleri size düzgün şekilde verme işlemine Google otomatik tamamlama denir.

Otomatik Tamamlama Nasıl Gelir?

Daha önce aradığınız kelimeye yakın popüler aranan kelimeleri algoritma size önerir. Herhangi bir şekilde insan müdahalesi bulunmadan, bu önerileri algoritma kendi içerisinde hesaplayıp size sunar.

Örnek: “SEO” kelimesini aradığınızda yukarıdaki ekrandaki örneğe benzer otomatik tamamlama önerileri gelir. Normal aramayı yaptığınızda Google arama sonuçlarının en altında aradığınız kelimelere benzer popüler aranan kelimeler yer alır.

Popüler Arama Kelimeleri

Popüler Arama Kelimeleri

Otomatik Tamamlama‘dan farklı olarak daha alakalı şekilde sonuç önerileri sunan “ile ilgili aramalar” sık, sık aranan ve sonuca daha yakın olan kelime ve cümleleri verir.

SEO Nedir? Otomatik Tamamlama

SEO Nedir? Otomatik Tamamlama

Bilinçli olarak yanlış yazdığımız “Seo Neder” kelimesinin arama hacmi düşük olduğu için en yakın Seo Nedir? sorusunu ve buna benzer arama hacmi yüksek kelimeleri otomatik tamamlama olarak önerdi. Resmin en altında ise arama hacmi iyi olan “seo nederland” kelimesinide görebilirsiniz.

Otomatik Tamamlama Faydaları

  • Kelimenin tamamını yazmadan size seçenek sunar, daha kolay arama yaparsınız
  • Telafüz elemediğiniz kelimelerin doğrularını verir.
  • Popülaritesi yüksek kelimeleri size önerir.
  • Daha kaliteli arama yapmanızı yardımcı olur.