Pagerank Nedir?

Google SEO açısından önemli olan değer sistemi pagerank ‘tır. Geçen günlerde pagerank değeri kalkacak ile ilgili malae yayınlamıştık. Bu makalemizde ise pagerank kalkmadan önce ne işe yaradığı ve faydaları hakkında bilgiler sunacağız.

Pagerank nedir?

Google algoritma değer sisteminin oluşmasına öncülük eden web sitelere sıfır ile on arası değer veren yapıya pagerank diyoruz. Pagerank’ın anotomik yapısına bakıldığında web siteleri sınıflandırma sistemidir. Bu değer oluşumu web sitelerin birbirileri ile olan ilişkileri incelediği gibi sitenin otoriter yapısına bağlı bazı değer politikası vardır. Değer politikaları arasında Backlink şüphesiz büyük bir öneme sahiptir. Pagerank değerini etkileyen etmenler:

  • Backlink
  • Diğer sitelerin güç oranı
  • Anchor kalitesi
  • Gov, edu backlink sayısı

İlk zamanlarda yukarıdaki dört madde üzerinden değer yaparken zaman geçtikçe bu değerlerde farklılaşmaya başladı. Çünkü günümüzde eski sistemler her zaman gelişmeli ki ona değer verilsin. Aynen Google’da bunu yaptı. İnsanların davranış ve eğilimleri üzeirnden sisteme katkı sağlayacak güncellemeler getirdi. Penguen ve Panda güncellemeleri tamamen pagerank sistemini doğru orantıda etkiledi. Daha sonra da trustrank sistemi oluşturuldu. Zaman içerisinde pagerank sistemi önemi yitirdi. Geleceğe ışık ile bakan web siteler sürekli güncel ve özgün olması gerekti.İnsanlar için Pagerank ‘ın önemi fazla kalmamıştı. Türkiye’de hala bu sisteme önem veren kişiler görüyoruz. Google’ın temel taşıdır, onu biz zaten tartışmıyoruz. Google’ı Google yapanda pagerank sistemi olmuştur.

Bu sistem Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesinde bulundu. Doktora yapan bu iki öğrenci bu sistemi geliştirdi. Lisans’ı Hala Stanford Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

İnternet’te dolaşan bir makaleyi detaylı şekilde okumuştum. Google kurulmadan önceleri Larry ve Sergey pagerank sistemini bulur. Yahoo arama motoru o zamanlar Dünya’da lider konumdadır. Yahoo CEO ‘su ile görüşme talebi alan Google kurucuları, sistemi Yhaoo CEO’suna detaylı şekilde anlatırlar. CEO onlara güzel bir mantık olduğunu geliştirmeleri gerektiğini söyler. Gün gelir geçer ki karşısına Google adında insanlar tarafından sevilen ve tutulan bir sistem çıkar. Bence keşke diyorlardır ama fırsat her zaman insanların eline geçmez. Düşününsene belki de bu sistemi küçük parasal miktarlarda Yahoo’ya devir edeceklerdi. Google diye birşey belki olmayacaktı. İşte Pagerank‘ın kısa hikayesi böyledir.

Pagerank 0 ile 10 arası web sitelere verilen değerdir. Eski zamanlarda SEO ‘ya inanılmaz etki ederdi.Diğer yazımız Bu Sitenin Çevirisini Yap hakkındadır. Belirtilen adresten ulaşabilirsiniz.