SEO; Domain Yenileme ve Uzatma Süreleri

Web siteniz için proje düşünüyorsunuz Google için uygun olan domain uzatma süreleri ile bilgiler. Yeni alan adı ne kadar süreli alınmalıdır?

Bir web sitesinin başarılı olmasını istiyorsanız ilk adımları ve sonradan gelen süreci doğru değerlendirmelisiniz. Domain; SEO açısından öneme sahiptir. Hatta kayıt süreleri, yenileme süreleri; ilk defa kayıt edeceksiniz karakter sayısı, yeni kayıtlar kaç yıllık olmalı? bu tip soruları müşterilerimiz sürekli soruyor. Bu konumuzda enine-boyuna domain kayıt ve yenileme sürelerinin SEO ‘ya etkilerini anlatacağız.

Eski Domainlerin Etkisi – Yaşlı Domain

eski-domain-seo-etkisi

Yıllanmış domainler 2016 yılına girişte dahi etkisini koruyor. Daha önceki zamanlarda Google‘dan ceza almamış olsan yaşlı domainler otoritesini korumaya devam etmektedir. Eski alan adı olanlar en az bitime 3 yıl kala sürelerini tekrar yenilemeleri gerekmektedir. Kullanım süresi minimum 3 yıl görünmelidir. Örnek: Eski işletmeler bir mahalle, veya marka ise herkes tarafından bilinir ve benimsenir.

Yeni Domain Uzatma Süreleri

yeni-domain-uzatma-sureleri

Google tarafından kabul gören ve proje bazlı kullanılacak domain kayıtları en az 3 yıl olmalıdır. Google diyor ki: “Proje yapacak site en az 3 yıl kayıt etmelidir.” Gerçek hayattan örnek verecek olursak sermayeli güçlü yatırımla gelen projeler uzun soluklu olması adına projelerini zamana yayarlar.

SEO Açısından Domain Kuralları

seo-domain

  • Eski (yaşlı) alan adları değerlidir. (Google’dan Ceza Almaması Önemli)
  • 14 Karakteri geçmeyecek
  • Üst düzey domainler Google açısından ayrı öneme sahiptir. (.com, .net, .org, resmi ve eğitim uzantıları, dernekler, ülke uzantıları)
  • En az 3 yıl domain süresi olması
  • Keyword domainler
  • Jenerik domainler
  • Tire gibi işaretlerin kullanılmaması daha uygundur. (www.seo-turkey.com) bizim alan adı bu kurallar tam oturmadan önce kayıt edilmişti.

Domain kuralları SEO‘ya uygun şekilde yukarıdaki gibi ifade edilir. Genel kurallar size avantajlar sağlar. Domain yenileme süreleri dikkat edildiğine fayda sağlayacaktır. Eski domain alımlarına dikkat etmeniz gerekir.

WordPress en iyi seo eklentileri ihtiyacınız varsa okuyabilirsiniz.