SEO İçin Sitesi Hızını Nasıl Yükseltirim?

SEO açısından Google arama motoru talimatları derki; “Web Sitesi Hızı Yüksek Olmalı” Yapacağımız işlemleri tek, tek takip etmelisiniz. Konuya giriş Google araçlarını tanıtmaya devam ediyoruz. PageSpeed Insights (Sayfa Hızı Trendleri) nedir? Web sitesi hızımı nasıl yükseltirim? Google’ın web sektörüne katkı sağladığı tartışılmaz bir gerçektir. Peki Google PageSpeed Insights gibi servisleri neden faaliyete geçiriyor? Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Sormadıysanız biz size yanıtlayalım: Web sitesi kalitesi yükseldikçe, Google’ın liderliği sürecektir. İşte olay bundan ibarette değildir. Bu araçlar kullanıldığı sürece marka değeride artmaktadır.

 

Google PageSpeed Insights Nedir?

SEO için önemli olan web site hızını optimize etme işlemi için kullanılan araçlardandır. Geçenlerde Google Translate hakkında bilgi vermiştik. Şimdi Google Translate ile bu kelimeyi çevirelim Türkçe karşılığı olarak Sayfa Hızı Trendleri kelimesi karşımıza çıktı. Biz buna Web Site Hızı Optimize işlemi için bir araçta diyebiliriz. Sayfa hızını yükseltme işlemini gerçekleştirmeniz için size analiz bilgilerini sunuyor.

 

SEO İçin Google PageSpeed Insights ile Web Site Hızı Optimize Etme

Web site optimize işleminde ilk adımlardan olan hız oranı şu şekilde yapılmaktadır:

Google Page Speed Giriş

Google Page Speed Giriş

Google arama motoru’na Google Page Speed yazdık, çıkan sonuçlar içerisinde kırmızı dikdörtgen içine aldığımız linki tıklayınız.

Karşınıza çıkacak sayfa:

 

Google Page Speed insights

Google Page Speed insights

Web site adresinizi veya sayfa adresinizi yukarıda belirtilen 1. bölüme yazmalısınız. Daha sonra enter tuşuna basın veya mouse ile analiz et üzerine gelerek, sol tuş ile bir defa tıklayınız.

SEO Web Sitesi Optimize Etme İşlemi

SEO Web Sitesi Optimize Etmek

SEO Web Sitesi Optimize Etmek

www.seo-turkey.com’un optimize edilmiş şekli karşımıza geldi. Masaüstü ile çıkan sonuç % 91 Mobil ise şuan %71 oranındadır.

% 70 – % 90 oran bir web sitesi optimize şekli için iyi bir sonuçtur. Daha da iyi olabilir değil mi? Bunu sizin kendi sitenize nasıl uygulayacağınızı anlatalım:

Yukarıdaki işlemleri harfiyen yerine getirdiğinizi düşünerek web sitesi optimize etme işlemlerinde Google Page Speed sonuçlarının altın Mobil kısmında ayrı, Masaüstü bölümünde ayrı .zip li size yön verecek belge vardır. Onu indirip talimatlara göre yapmanız gerekir. Sizi yönlendiren bir belge sunacaktır. Javascripti, CSS olarak düzeltmeniz gerekecektir.

Site Hızına Etki Eden Etmenler;

  • Css kodlarını dışarıdan çekmelisiniz. CSS küçültme işlemini uygulayınız.
  • Javascript dosyasını dışarıdan Çağırınız ve küçültünüz.
  • Görsellerin optimizasyonu yapılması gerekir.
  • Sunucu Hızı (Sunucu Optimizasyonu Yapmanızı Öneririz)
  • HTML küçültme işlemi yapınız
  • HTML 5 ve CSS3 kullanmaya özen gösteriniz.

Evet web sitenizi Html, CSS, Javascript olarak nasıl optimize edileceği konusunda sizleri bildilendirdik. Kullanıcılar her zaman hızlı hareket eden web siteleri sever. Sayfa geçiş hızlarınızı sürekli kontrol altında tutmalısınız.