Seo nedir, Nasıl yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır? detaylı analizle inceleme.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?SEO, bir internet sitesinin arama motorlarında yüksek sıralara çıkması için gerekli olan işlemlerin tümüne verilen addır. SEO açılımı İngilizce dilinde bakmak gerekirse; Search Engine Optimization şeklinde bir açılışı olmaktadır. Bunun dışında SEO kelimesini Türkçe anlamı açısından yorumlamak gerekirse; Arama Motoru Optimizasyonu anlamına tekabül etmektedir. Günümüzde aktif olarak kullanılan arama motorları arasında başta Google olmak üzere Bing, Yahoo ve Yandex olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu arama motorlarında sitenizin ve sitenizde açmış olduğunuz konuların üst sıraya çıkması için bazı işlemler yapılması gerekiyor. Bu işlemlerin tamamına SEO adı veriliyor. SEO her ne kadar basit bir ifade ile açıklansa da aslında hiç de kolay değildir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO kavramını açıkladıktan sonra SEO’nun nasıl yapıldığına değinmek istiyoruz. SEO yapmak öncelikle SEO kavramını bazı bölümlere ayırmamız gerekiyor. Bu kavramı Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak iki ayrı bölüme ayrılmaktadır. Site içi SEO kavramı ile ifade edilen web sitesinin yayın kısmı ile alakalı olan ve bir sitenin panelinden yapılan SEO anlamına gelirken; Site Dışı SEO kavramı ile anlatılmak istenen sitenin dışındaki ve başka siteler ile etkileşimini sağlayan tüm işlemlere sitenin dış SEO’su adı verilmektedir. Site içi ve dışı için yapılan SEO birbirinden ayrılamaz ve ikisine de önem verilmesi gereken bir nokta olduğunu söylememiz gerekiyor.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO denilince akla ilk olarak o sitede yayınlanan yazılar gelmelidir. Bir yazıyı sitenizde yayınlarken belirli kalıplara göre yayınlamanız gerekmektedir. SEO kuralları yazıyı yayınlarken başlar ve bu nedenle de eğer sitenizde bir yazı paylaşacaksanız bu yazının kurallara uyması gerekmektedir.

Site İçi SEO’da Yazı Yazma Kuralları Nelerdir?
  • Sitenize herhangi bir yazıyı yazmadan önce o yazınız için başlık belirlemeniz gerekiyor. Yazınız için seçeceğiniz başlık hem ilgi çekici olmalı hem de içerik hakkında bilgi veren kelimeleri içermesi gerekir. Aksi halde yazınızı kurallara uygun olarak yazsanız bile başlığınız iyi olmadığından dolayı maalesef ziyaretçi edinemezsiniz.
  • Başlık konusunda size fikir vermek istiyoruz. Örneğin; içerisinde SEO’yu anlatan bir yazı yazacaksınız ve başlığınız mutlaka SEO kavramını içeriyor olmalıdır. Aksi halde ziyaretçileriniz yazıyı okumadan siteye girecekleri için tatmin olmazlar.
  • Başlığınızı belirledikten sonra önemli olan nokta; yazının içeriğidir. Yazının içeriğinde uzunluk önem taşır. Genellikle en az 100 kelimelik yazılar SEO için uygun olarak görülse de konuya göre 300 kelimelik yazıları kendinize minimum düzey edinmeniz gerekiyor. Bunun dışında başlığınızda olduğu gibi yazınızın içinde de anahtar kelime ya da kelimelerine yer vermeniz lazım.
  • Yazınızın başlığını ve içeriğini hazırladıktan sonra yazınıza görsel eklemeniz önemli bir husustur. Her ne kadar bir dergi ya da gazetede yayın yapmasanız da internet üzerinde de araştırıla konularda görsellik önem taşımaktadır. Konuya göre değişiklik gösterse de en az 1 görsel bulunmalı, görsellerinizde resmin başlığı yani; title ve resmin etiketini de eklemelisiniz.
  • Yazınızın içinde seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere link vermeniz gerekiyor. Bu linkleri sitenizdeki herhangi bir konuya verebileceğiniz gibi başka bir siteye de verebilirsiniz.

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Sitenin iç SEO’sunu yaptıktan sonra dış SEO’sunu da yapmanız gerekiyor. Bu noktada karşımıza backlink kavramı çıkıyor. Backlink; başka bir sitenin sizin sitenize kendi linkini vermesi anlamını ifade eder. SEO anlayışına göre; Sosyal medya, doğal yolla elde edilen backlink güven ifade ediyor.

Youtube SEO Nedir?

Videolara uygunana Search Engine Optimization tekniklerine denilir. Youtube üzerinde video yayınlayanlar, youtuber’lar tarafından uygulanmaktadır. Özgün yayınladığınız video ve açıklamalar genelde rakiplere oranla size üstünlük sağlamaktadır. Youtube SEO Teknikleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bütünsel SEO yazımıza ulaşabilirsiniz.