Seo Öğrenmek İsteyenler Nereden Başlamalı?

SEO çalışması yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız. Sizin için SEO rehberi olacak bir makale yayınlıyoruz.

SEO Öğrenmek için Nereden Başlanmalı: 1) Arama motorlarının çalışma mantığı 2) SEO nedir?

Basit düzeyde SEO‘yu öğrenmek sizin açınızdan yararlı olacaktır. Basamakları tek, tek çıkmak yerinizi sağlamlaştıracaktır. Eğer diyorsanız ben basamakları çift, çift çıkacağım o zaman yeriniz kalıcı olmayacaktır. Bilgi düzeyiniz genişletmelisiniz. Bu edindiğiniz bilgileri de uygulamaya dökerek deneme, yanılma yöntemleriyle çalışmalar yapmalısınız.

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı: Google gibi büyük arama motorları ve diğerleri dahil kendilerine özel veya paylaşımlı algoritmalar kullanırlar. Genelde birbirinden ayrı, ayrı çalışır. İstisna durumunda anlaşmalı olarak algoritma yapısının bir kısmını diğer arama motorları ile paylaşabilir. Bu kısmı bizi pek ilgilendirmese de bilginiz olmasında fayda vardır. Arama motorları nasıl çalışır? Web ortamında elde ettikleri bilgileri algoritma yapılarına uygun ise index alırlar. Her arama motorunun özel örümcekleri vardır. Milyonlarca örümceklerle eğer arama motoru engelleyici herhangi bir sistem yapılmamışsa web sitelerini tararlar. Taradıkları bilgileri örümcekler arama motoru algoritmasına iletirler. Bu bilgiler algoritmada ayrıştırılır. Site kalitesi, makale özgünlüğü v.s. değerlere göre işleme alınır. Arama sonuçlarındaki web site sıralamaları, bu şekilde belirlenir.

Web Crawler Nedir? Sıkça duyacağınız bu SEO terimi; arama motorlarının örümceklerini ifade eder. Türkçe anlam bakımından Crawler “Palet” açıklaması ile ifade edilir. Web Crawler’ın adlandırıldığı ve anıldığı diğer isimler ise web örümcek, web bot, arama botu, bot, web spider, automatic indexer deniliyor.

web robot, bot, arama botu, web spider, web örümceği, automatic indexer

Web Crawler Nasıl Çalışır? Web site ve sayfaların ping gönderme ile Crawler çağrılır ve değerlendirmede uygun ise indexleme yapılır. Bazen Crawler’lar domain, ip takibi ile de ziyaret işlemini tamamlandıktan sonra web sayfası ve site index alabilmektedir.

SEO’yu öğrenmek istiyorsanız ilk konuyu iyi şekilde anlamalısınız. Arama motorlarının çalışma mantığını anladıktan sonra SEO öğrenmeniz kolaylaşacaktır. SEO Sözlüğü‘nde bilmediğiniz SEO terimlerini öğrenmelisiniz.