SEO Rekabeti ve Avantaj Sağlama

Normal yaşamda olduğu gibi web sitelerin Google arama motorunda ön sıralarda çıkmasında da rekabet vardır. Biz buna SEO Rekabeti diyoruz. Seo rekabetinde avantaj nasıl sağlanır?

İnsanların yaradılışından bu yana rekabet kelime bilinmese dahi fiili rekabetin olduğunu görmek mümkündür. İlk insanlar arasında rekabetin olduğunu duyarız. SEO (Search Engine Optimization) sektöründe de web sitelerin sürekli bir rekabet içerisinde olduğuna şahit oluruz. Bu doğanın kuralı gereği olan bir durumdur. Google arama motoru rekabet durumunu algoritma da nasıl ayrıştırma yapıyor?

SEO Rekabeti ile İlgili Önemli Bilgiler

seo-rekabetinde-ustlunluk-kurma

SEO Rekabetinde Üstünlük Kurma

Web sitelerin güç oranları: Google algoritması içerisinde gizli olan pagerank değeri yüksek siteler, sosyal medya da konuşulan, kaliteli backlink almış, kullanıcı odaklı kaliteli yayın yapan sitelerdir. Seo rekabeti konusunda önemli olan Web sitelerin güç oranları vardır.

SEO uyumlu olması: Google arama motoru Search Engine Optimization kuralları yayınlar. Kaliteli siteler Google kurallarına uygun sitelerdir. Seo rekabeti için Seo uyumlu web siteler her zaman Google gözünde rekabetçi sitelerdir.

Web Sitelerin Güncel Yayın Yapması: Google arama motoru güncel olan web siteleri sever. Özelliklede kullanıcılar güncel olan web sitelere ilgi duyarlar. Kullanıcıların ilgisini çeken web siteler, Google’ında ilgisini çekecektir. Güncel olan web siteler, güncel olmayan rakiplerine göre avantajlı durumdadır.

Mobil Uyumlu web siteler: Nisan 2015 Google Algoritma güncellemesinde şunu gösterdi ki! Mobil uyumlu web siteler, mobil uyumlu olmayanlara göre daha güçlü rekabet şansına sahip.

Diğer etkenlere baktığımızda; kurallara uygun bir tasarım mı?, kullanıcı web sitede ne kadar süre kalıyor?, kaç sayfa geziniyor? Bu tip kurallar seo rekabeti için önemlidir. Web sitelerin güç orantısı otoriter olmasına bağlıdır. Otoriteyi etkileyen değerler içinde site yaşı, özgünlük, güncel olma öne çıkan etkenlerin başında geliyor. SEO‘nun en önemli etkenlerinide anlattığımız konularda yer alıyor. Site içi SEO kurallarına uymakta sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

SEO Rekabeti ve Avantajı Sağlama

Rekabet; En az iki değer arasında üstünlük sağlamaya rekabet denir. Sizinle aynı sektörde var olan mevcut işletmelerin web siteleri veya var olan bir web siteye karşı SEO rekabet üstünlüğü kurmak ile ilgili bilgi vereceğiz.

seo-rekabetinde-one-gecme

 

SEO rekabetinde öne çıkmak için öncelikle Site içi SEO çalışmalarınızın Google arama motoruna uygun olması gerekir. Web sitenizin alan adı (domain) yaşının eski olması avantaj sağlayacaktır. Web siteler için markalaşma çalışmaları günümüzde önem kazandı. Marka çalışmaları mutlaka yapınız. Sosyal medyada aktif rol oynayın. Kullanıcı odaklı web site oluşturunuz. Mobil uyuma önem veriniz. Özgün ve kaliteli yayınlarla mevcut kullanıcıları elde tutun. Yeni kullanıcılar elde etmek için reklam yöntemlerinide kullanabilirsiniz.

Diğer konumuz: Google News Kayıtlı Sitelerden Tanıtım Yazısı konusunu inceleyebilirsiniz.