Seo Sözlüğü

SEO öğrenmek isteyenler genelde SEO Sözlüğü ile bilmedikleri terimleri öğrenebilirler. İngilizcesi SEO Term, SEO Dictionary olarak bilinir. Term; terimleri manasındadır.

Bilmeniz Gereken SEO Terimleri (SEO Sözlüğü)

301 Redirect – Bir sayfanın veya web sitesinin url adresini başka bir web siteye veya sayfaya yönlendirme yarar. Yazdığınız yönlendirme komutu kullanıcı ve botları direk olarak ilgili sayfaya ulaştırır. Sayfanın kalıcı olarak başka bir yere taşındığını belirtir.

A

Anchor Text – Çapa metin olarak adlandırılır. Bir web sayfasına bir kelimeden link çıkmakta denilebilir. SEO için önemli terimler arasında yerini alır. Genelde kalın mavi renkte görünsede webmaster veya editör tarafından seçilen renkler verilebilmektedir. Site yapısına uygun renkler kullananlarda vardır. Örnek: SEO Fiyatları

Analytics – Türkçe de karşılığı mantıksal analiz’dir. Web sitelerin tıklama, gösterim oranlarını gösterir. Google servisileri arasında yer alır.

B

Blog – SEO’da önemli olan blog terimi ise şöyle açıklanabilir: Açıklamanın yetersiz olduğu zamanlarda web sitenizi destekleyici harici sistem denilebilir. Örnek: Sanayi işletmelerinde teknik bilgileri ayrı bölümde göstererek rakibinize üstünlük kurmak için blog açarsınız. E-ticaret sistemlerinde kullanılabilir. Kişisel olarak bilgi amaçlıda yazılabilmektedir.

Bookmark – Sosyal imleme sistemlerine bookmark denilir. Türkçe sözlük karşılığı “imleme”dir. Kullanıcıların önemli gördüğü linkleri kayıt ettiği web siteleridir.

C

Canonical URL – Arama motoru botlarına yön veren url yapısına Canonical URL denilir. Örnek: Birbirine benzer ama farklı sayfaları ayrıştırma işlemini gerçekleştirir. <link rel=”canonicalhref=”http://www.seo-turkey.com/seo-uzmani/” />

Conversion Form – İletişim formlarıdır. Potansiyel ziyaretçilerin size yazılı olarak web sitenizden soru sorma, sipariş verme gibi işlevleri yapmayı sağlayan form çeşitleridir. Ziyaretçileriniz hakkında iletişim bilgileri toplayarak potansiyel müşteriye döndürebilirsiniz.

CSS (Cascading Style Sheets) – Web dilinde kullanılan Stil Şablonlarına verilen isimdir.  Yazıların renk, font özelliklerini ayarlayabildiğiniz gibi global şablonlar oluşturmanıza da imkan tanır. Şuan yaygın olarak kullanılan son sürümü ise CSS3’tür.

D

Directory – Dizinlerdir. Örnek: Dmoz, Yahoo gibi dünyaca ünlü dizinler yer almaktadır. Sektörlere ayrılmış ve kategorik olarak bilgi veren sistemlerdir. SEO açısından eskisi kadar dmoz’un önemi pek kalmadı. Google’ın ilk dönemlerinde Dmoz’un önemi büyüktü.

Domain – Türkçe olarak alan adı olarak bilinir. SEO için 14 karakter ve üst düzey uzantılar önemlidir. .com, .net, .org ve ülke uzantılarına göre domainleri tercih etmelisiniz.

Domain Authority – Alanadı otoriseni ifade eder. Domain’in gücünü gösterir.

F

The Fold – Sayfanın içerisinde bulunan tamamı görülemeyen görsel veya metinsel belirteç olarak bilinir. Bir kısmı yukarıda kullanıcıya görünürken aşağıdaki bilgilere ulaşmak için imleci aşağı çekerek ancak okunabilir. Google’ın sevmediği stiller içerisinde bulunur.

H

Headings – Başlık etiketleridir. H1, H2 gibi büyük görünen başlıklardır. Vurgu şekli daha baskındır. H1’den başlar H6 ‘ya kadardır. H1 en büyük H6 ise en küçük başlıktır.

HTML – Betik dildir. Web sayfalarının temelini oluşturur.

I

Inbound Link – Diğer sitelerden gelen link türüdür. Yararlı ve zararlı olmak üzere 2’ye ayrılır. Kullanıcının blogunda veya web sayfasında paylaşarak kaynak kod olarak sizin sayfanızı gösterirse organik backlink almış olursunuz. Google organik backlinkleri sever. Alakalı backlink ise web sitenizin sektörü ile ilgili bir sitenin sizin sitenize link çıkması demektir.

Internal Link – Bağlantı vermek çeşidiri. Web siteniz içerisinde ulaşılmasını istediğiniz alana verilen link türüdür.

İndex: Web sitenizin sayfalarının arama motorunda yer almasına index denir. Web sitenizin; arama motorları sonuçlarında görünmesine ise “index aldı” denilmektedir.

J

Javascript – Nesnelerin yönetimine dair kullanılan dinamik betik diline Javascript denir. SEO Uzmanları genelde Java dosyalarını fazla sevmez. Çünkü web sitelerin geç açılmasına neden olabilir.

K

Keyword – Arama kelimelerine Keyword denilir. Arama motoru ve ziyaretçilere fikir veren anahtar kelimeler olarakta bilinir.

Keyword Stuffing – Anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanım şekline Keyword Stuffing denir. Google’ın ilk zamanlarında işe yarar yöntemler arasında yer alırken şuan ceza sebepleri arasında yer alır.

L

Link Building – Link İnşaatı, Link İnşası diye bilinir. SEO’da 2 tür link inşası yapılmaktadır. Site içi link inşası site dışı link inşası olarak 2 çeşittir. Site içerisin On Page SEO açısından önemi büyüktür.

M

Meta Description -Meta tag bölümünde yer alan site ve sayfaların açıklama kısmına verilen addır. Genelde web sitelerin kaynak kodlarında görülür. Arama motorlarının örümcekleri web site veya sayfayı kolayca anlasın diye yazılır. Google genelde 160 karakter kullanarak en verimli meta description anahtar kelimeleri içeren cümle şeklinde kurulur.

Meta Keywords – Kaynak kod bölümünde yer alan anahtar kelimelerin olduğu bölümdür. Arama motorları için pek önemi kalmadı.

mozRank – SEO hakkında web sitelerin derecelendirme yöntemi ve puanlama sistemidir. Moz tarafından çıkarılmıştır.

N

Nofollow – Önerilmeyen bağlantılara verilen ada nofollow denilir. Arama motorlarına bu kaynağı yayınladım ama önermiyorum bilgisini verir.

Niche – Arama motorlarında yüksek oranda aranan, pek çok sitenin yayın yapmadığı değerli kelimelere verilen isimdir. Adsense gibi web sitelere reklam veren sistemlerde gösterim ve tıklama başına ödemesi yüksek oranla gerçekleşir.

P

Paravan Blog: Linkwheel diye adlandırılmaktadır. Tarayıcılarda veya harici sitelerde bulunan hatırlatma servisi de denilebilir. Aklınızda kalmasını veya hatırlanmasını istediğiniz bir sayfaya kısa yoldan ulaşmanıza olanak sağlayan sistemlere bookmark denilmektedir.

Page Title – Sayfaların isimleri olarak bilinir. Tarayıcının üst kısmında sayfa adı görünür. Web sitelerinin sayfalarına verilen isimdir.

PageRank – Google’ın eskiden web siteleri puanlandırma yöntemiyle değerlendirme şekli idi. Şuanda geçerli bir sistem ama kullanıcılar görememektedir. Eskiden dememizin nedeni ise kullanıcıların bu değeri görememesidir. Şuanda Google arka planda sitelere pagerank değeri vermektedir. Kısaca PR olarakta bilinir.

Panda – Google’ın algoritma güncellemeleri arasında sert rüzgarlar estirdiği ve kuralların katılaştırıdığı güncellemeler olarak bilinmektedir. İllegal yöntem kullanan siteler genelde Panda güncellemesinden nasibini almıştır.

Penguen Güncellemesi: Google güncellemeleri arasında yer alır. Genelde spam yapan sitelere karşı, kalite güncellemesi olarak bilir.

R

Rank: Rütbe olarak bilinir. Web sitelerin değer sistemleri arasında kullanılan genel bir sözcüktür.

RSS Feed – Haber akışını kısa ve özet şeklinde xml formatında kullanıcılara sunmaktır.

S

SERP (Search Engine Ranking Page) – Arama motorlarında karşımıza çıkan sayfalara verilen isimdir. SERP genelde arama motor sonuçları olarakta bilinir.

Sitemap – Site haritası olarak Türkçe adlandırılır. Web sitenin sayfa, blog, kategori v.b. kısımlarının arama motorları açısından kolayca bulunmasını sağlar.

Social Media – Sosyal medya’dır. Örnek: Facebook, Twitter, İnstagram v.s..

Spider – Örümcek olarak bilinir. Arama motorlarının web sitelere gönderidiği botlarda denilebilir. Örümcekler sayesinde arama motorlar web sitelerden bilgi elde eder.

T

Text-Attribute – (Metin Özellikleri) Metinlerin öz niteliklerini ifade eder. HMTL Betik dilinde yazıların kullanıcı veya arama motorlarına görüşünü belirtir. Örnek: <b>kalın</b>; <i>italik</i>; <strong>vurgula(kalın)</strong>

Traffic – Trafik olarak Türkçe karşılığı vardır. Web siteleri ziyaret eden kişilerin oluşturduğu giriş – çıkışlara traffic denilir. SEO terimleri içerisinde çok kullanılır.

Title – Başlık etiketidir. Web siteler ve sayfalar için önem taşır. Bizim nasıl adımız soyadımız var ise sayfalarında belli bir adı ve kimliği olmalıdır.

Traffic Rank – Alexa’da kullanılan terimdir. SEO ile ilgili olarak Alexa kullanıcı trafiğini ölçer ona istinaden çizelgeler gösterir. Alexa’nın sunduğu değerdir.

U

URL – Karakter yazı dizimlerine denir. Tek düzen, kaynak bulucuda denilmektedir. Link olarak bilinir. Türkçe’de bağlantı anlamına gelmektedir.

SEO uyumlu Site nasıl olmalıdır. Konumuzu mutlaka okuyunuz.

Seo sözlüğü sizce neden önemlidir. Sizin açınızdan ne işe yaracaktır? Lütfen yorumlayabilir misiniz.