SEO Uzmanı Arayan Şirketlere Uyarılar!

Bünyenizde çalıştırmak üzere SEO Uzmanı arıyorsunuz! İş ilanına girişte şartları, talep ettiğiniz yetenekleri ve özellikleri yazıyorsunuz. Peki gelen uzmanı siz nasıl değerlendiriyor sunuz?

Geçen günlerde Hatay Center İnternet Reklamcılığı ve Web Hizmetleri’nde SEO ekibimizle çalışacak takım arkadaşı arıyoruz ilanını verdik. Gelen talepleri değerlendirmeye aldık. Tek, tek görüşmeleri gerçekleştirdik. Biri CV’sinde çok iddialı şekilde SEO yeteneğine 5 yıldız atmıştı ve yaptığı projeleri yazmıştı. Özellikle bu kişiyle şahsen ve bizzat ben görüşmek istedim. Hoş geldiniz safasını geçtikten sonra kısa bir mülakat gibi sorgulamalar başladı. Gelen cevaplar ile CV’deki anlatılan yetenekleri biribiriyle uyuşmuyordu. Daha sonra o kişiyi stajer olarak bünyemize almayı ve o şekilde kendini geliştireceğini düşündüm ona teklif ettim. O da kabul etti. İçtenlikle ona sordum neden SEO yeteneğine 5 yıldız attın? Bana cevabı şu oldu: “Hatay’da çoğu kişiyle iletişim kurdum ve sürekli SEO hakkında ben konuşurdum onlar dinlerdi, bu defasında ben sustum sizi dinliyorum” dedi.

SEO Uzmanı Aranıyor İş İlanı Şablonu?

Şablon sadece bir örnektir. Talep ettiğiniz uzmanın hangi projelerde çalıştığını, daha önceki referansları, blogu var mı? Bunlar önemli kriterler arasında yer alır. İş alımında insan kaynakları departmanındaki yetkililer genel kriterlerin ötesinde doğru SEO uzmanını bulmak için doğru yöntemler kullanmalıdır.


Tecrübe:

Askerlik Durumu:

Eğitim Seviyesi:

Yabancı Dil:


Firma Sektörü:

Departman:

Çalışma Şekli :

Pozisyon Seviyesi:

Personel Sayısı:

Ülke/Şehir:

Aradığımız Özellikler,

 • Üniversitelerin …… Bölümünden Mezun (Ön Lisans, Lisans veya Yüksek Lisans)
 • SEO sektöründe kariyer planı olan,
 • …….. (Genelde E-ticaret Üzerine) sektöründe uluslararası yayınları ve gelişmeleri takip eden,
 • Analitik düşünce yeteneği gelişmiş, pratik ve çözüm odaklı,
 • İletişimi kuvvetli, takım çalışmasına yatkın,
 • Planlama ve organizasyon yeteneği gelişmiş,
 • İyi derecede İngilizce bilen,
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış.

Temel Fonksiyonlar,

 • Search Engine Marketing faaliyetleri çerçevesinde arama motoru sitelerinde yayınlanacak reklamların görsel, içerik, anahtar kelime, reklam konumu tercihlerinin planlanması ve uygulanması.
 • Kampanyaların optimizasyonunun gerçekleştirilmesi.
 • Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) faaliyetleri çerçevesinde site içinde yapılacak değişiklik ve güncellemelerin gerçekleştirilmesi, içerik iyileştirme ve zenginleştirme uygulamalarının yapılması.

Yukarıdaki örnek Türkiye’de aktif satışları olan ve İnternet satışlarına önem veren bir Firma’nın SEO uzmanı aranıyor! adlı ilanından alıntıdır. Bazı doldurulması gereken yerler tarafımızca düzeltilmiştir. Ağırlıklı bu firma SEM Uzmanı aramaktaydı. Bizim bu şablonu tam olarak SEO uzmanı iş ilanı formatına çevirmemiz sizin faydalanacağınız iyi bir kaynağa dönüştürülmesine sebebiyet verdi.

Anahtar Kelime yoğunluğu konumuzu inceleyebilirsiniz.