SEO ve SEM nedir?

SEO: Search Engine Optimization ve SEM: Search Engine Marketing konusu üzerinde duracağız. SEO ve SEM Nedir? sorusunun cevabı:

SEO Nedir? Arama motoru optimizasyonu işlemine SEO deniliyor. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. SEM Nedir? Search Engine Marketing açılımı arama motoru pazarlaması; çevrim içi pazarlama denilir. Türkiye’de son yılların gözde pazarlama ve reklam taktikleri arasında yer almaya başladı. Olay böyle olunca firmalar kurumsal olarak internetteki faaliyetlerini daha da büyüttü.

 Seo ve Sem nedir?

Google Inc. (NASDAQ: GOOG), internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar.[4] Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.[2][5] Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Google Arama Motoru’nun kuruluş tanımında’da SEM ve SEO ‘yu görebilirsiniz. Reklam Geliri olarak Adwords sistemini kullanmaktadır. Adwords demek SEM demektedir. Adwords ilk zamanlarda Google ‘ın en büyük kaynağıydı. Google kendini sürekli geliştirdiği için elektronik ve yazılım sektörüne de atılım yaptı. Akıllı telefon, program yazılımları, Google gözlük gibi sektörlerle kazancını katladı. Adwords gösterim ve tıklama başına göre kazancı değişmektedir. Adwords Google arama motorunda aranan kelimelere göre çıkan sonuçlarda yer alan reklam türüdür. Reklamlar Anasayfanın sağında ve üstünde genellikle yer alır.

SEM Yöntemleri

1) Tıklama Başı Ücret 2) Gösterim Başı Ücret 3) Sosyal Medya Reklamları

Devamlı olarak ürün bazlı pazarlama yapan siteler SEO yöntemi ile iyi bir kazanç sağlayabilirler. Kampanya dönemlerinde ise SEM kullandıkları takdirde iyi sonuçlara ulaşabilirler. Fason çalışan işletmeler veya web site sahipleri genelde SEM yöntemiyle müşteri elde ederler. Dönemsel bazda mantıklı olanda budur. Tabii tercih sizlerindir.

Normal SEO Teknikleri Günümüzde Yok Oluyor! Alışa gelmiş seo tekniklerini artık unutun. Holistik seo şuanda rağbet görüyor…