Seo’da Altın Vuruş

Bu yazımızda seo mantığını kafamızda nasıl oluşturmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Yeni başlayan seocular ve orta düzeyde olanlar için tekniklerini daha ileri taşımak isteyen arkadaşlar için faydalı olabilir.

Seo yaparken kuşkusuz en önemli kısımlardan ilk 2 tanesi başlık ve açıklama kısmıdır.

seo için title ve açıklama kullanımı

seo için title ve açıklama kullanımı

 

Title ve description kısımlarında anahtar kelimemizi kullanmamız bize avantaj sağlayacaktır. Kullanıcı açısından baktığımız zamanda haber kelimesini aradığımızda bize resimde gördüğünüz gibi haber ile ilgili kelimeleri kalın olarak çizmiş . Buda da şu demek eğer biz “haber r10 2017” gibi bir kelime arasaydık Google da gözümüz otomatik olarak kalın yazılan yazılara odaklanacaktır ve bunlara tıklama ihtimalimizi artıracaktır ve bu tür siteler genelde aradığımızla daha alakalıdır.

Yine en önemli nokta ve en çok hata yapılan kısım şudur. Hata demesek de olabilir bunun bir alışkanlık olması gerekiyor. WordPress bloğumuz olduğunu düşünelim girdik yeni bir yazı yazacağız . Başlığımız “r10 seo teknikleri” sonra yazımıza başlayalım yazımız şöyle olsun.

“ Merhaba bugün sizlere bir konudan bahsetmek istiyorum. Çok talep geldi bu konuda sizleri aydınlatmak istedim kısmet bu güneymiş. Uzun zamandır fırsat bulmakta zorlanıyorum…”

Böyle devam ettiğini düşünürsek eğer biz seo eklentilerinden özel bir açıklama kısmı doldurmuyorsak, ya da yine seo eklentisi var ama açıklamayı otomatik oluşturmasını istediysek makalemizin ilk 156 karakterini alacaktı. Yani üsteki cümleyi aldığını varsayalım burada şimdi cümlemize baktığımız zaman biz “r10 seo teknikleri” ile ilgili bir konuya odaklanırken bununla ilgili açıklama kısmında kelime öbeği geçmediğinden Google da daha gerilerde çıkıyor olacağız . Netteki bir çok kaliteli yazı bundan dolayı daha gerilerde sıralama alıyor. Ben bile bu en temel hususa dikkat etmediğim oluyor. Onun için bunu bir alışkan halin getirebilir her konuya özel açıklama yazabilirsiniz. Özel olarak açıklama eklemenin faydası bazen açıklamanızda ilgili kelime öbeklerini kullanacağınızdan spam vari oluyor. Seo eklentisi üzerinden bunları doldurmak daha iyi olabilir.

Yine bazen Google yazı içinden açıklama kısımlarını alabilir kendisi ama Google a bu hususu çok bırakmanız gerekiyor her yazıya özel açıklama kısmı girmeniz gerekiyor. Genellikle açıklama kısmında 2 cümle kullanabilirsiniz yan kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse

“r10 seo teknikleri “ ni mesela açıklama kısmımıza ekledik sonra 2. Cümlede “r10 seo yöntemleri” diye bir kelime daha ekleyebiliriz. Burda asıl amaç insanların aratacağı kelimeleri açıklama kısmında kullanabilmek bu sayede daha iyi sıralamalar alabiliriz.

Sonuç olarak

Title: “r10 seo teknikleri”

Açıklama: “Bu yazı r10 seo teknikleri hakkında bilgiler vermektedir. Sizde r10 seo yöntemlerini öğrenmek için seo ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Daha iyisi elbette yazılabilir biraz kafa patlatmak gerekebilir.”

Sonuç olarak geçmiş yazılarınızın açıklama kısımlarını ve başlıkları tekrar bir gözden geçirin.

Domain seçimi

Bu hususu anlattıktan sonra gelelim domain seçimimize , iyi bir domain nasıl olmalıdır.

Bu noktada bizim hedefimiz önemlidir. Bizim hedefimiz nedir sitemizin çok çok iyi noktalara gelmesi mi yoksa orta şekerli bir site yapalım 3-5 Adsense’den aksın mantığımı olsun. Çünkü alacağımız domain sitenin kaderini belirleyecek. Netten iyi bir domain bulmak için düşen domain sitelerinden arama yapabilirsiniz. Kaliteli domainleri zaten birileri almış oluyor ama bazen de güzel domainler düşebiliyor. Backorder firmaları ile bu düşen domainleri yakalayabiliriz. Silinen domainleri aşağıda vereceğim siteden bakabilirsiniz. Yine Natro.com üzerinden de yine düşen domainleri görebilirsiniz. Bir kelime ararsanız sizlere gösterecektir.

En iyi sitelerden bir tanesi düşen ve düşecek olan domainleri görmek için. Linki şu:

https://www.expireddomains.net/deleted-com-domains/

Domain adresimiz nasıl olmalı anahtar kelimeyi içermeli mi yoksa başka güzel bir şeyde olur mu? Ben bunu kendi mantığımca anlatacağım. Şu anda chrome browserımdan “haber” diye aratıp enter yaptığım zaman.

google otomatik tamamlama

google otomatik tamamlama

Normalde biz haber diye Google da aratmak istiyoruz ama daha önce haber.net e girdiğimizden onu tavsiye gösteriyor ve biz aratmak istersen haber.net e yanlışla girmiş oluyoruz. Bunu chrome u açıp sizde deneyebilirsiniz. Yani buradan şu sonuç çıkıyor eğer domainimiz anahtar kelime varsa bunun gibi ufak avantajlar elde ediyoruz.

Etiket kullanımı faydalı mıdır zararlı mıdır?

Yine üste anlattığım şeyler ışında bakacak olursak etiket kullanımın avantajı şudur. Biz “r10 seo teknikleri” yazımıza “r10 seo yöntemleri” diye etiket girdiğimiz zaman etiket sayfamızın başlığı ne olacak. “r10 seo yöntemleri” yani yine olay klasik title  – description ilişkisinden başka bişi değil. Bu noktada bunu daha nasıl ileri götürürüz dersek . Tabi ki şöyle olabilir eğer etiket sayfalarına da özel açıklama girersek daha çok verim alabiliriz. Bununla ilgili seo eklentilerini siz araştırın…

Maksimum kaç etiket olmalı ?

Bu konuda net bir bilgim yok. İşin aslı varda sizi kısıtlamak istemem. Yani 2-3-4 etiket demek çok doğru olmayabilir. Spam yapılmayacaksa 10 etiket bile olabilir. Bu tamamen konuya bağlı bir durum. Yine de kendinize bir standart bir rakam koymanız iyi olabilir.

Yükselmek için ne yapmalıyım

Bunu basitçe anlatalım manavınız var sizin manavda sadece elma ve kiraz var. Rakip manavda armut, portakal ,muz ,elma ve kiraz var. Muz seven adam sizde olmayacağı için zaten sizden bir şey alamaz diğer manavdan muz alıyor. Zamanla gidip oradan sadece elmada alabilir. Yani insanlar bir yere alışıyor. Bildiği yere daha çok bağlanıyor. Bunun pisikoloji de bir adı var ama aklıma gelmedi bu yazıyı okuyup bilen varsa yoruma yazsın. Bu bağlamda kendinizi ve rakibinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Sizde armut portakal muz yoksa bu eksikleri giderip o konuları açmanız gerekiyor sitenize. Buradan şu noktaya varalım.

Rakip sitede bakın tek yazıda demiyorum bütün sitede “kiraz” kelimesi 10.000 defa geçsin. Sizin sitede siz tek yazı yazdınız başkada bununla ilgili bişi yok 50 defa geçsin. Kendimizi Google botun yerine koyalım. Çok iyi bir tabir olmasa da. Bizim arama motorumuz var. Analiz ettik göstereceğiz bir siteyi ilk sıralarda diğerlerini daha aşağılarda. 10.000 defa kiraz geçen bir siteyi mi daha alakadar bulurduk yoksa 50 mi.

Özel not: Yazımızda 50 kere “kiraz” kullandık. 5 etiket girseydik toplamda ne olurdu. Bunu çok iyi düşünün. Yazının tamamında verdiğim bilgiler ışında sitenize aklınıza bu gelen yöntemi uygulayın.

Yani bizim bu noktada yapmamız gereken kelime listelerimizi çıkarıp bizimde 10 bine ulaşmamız. Bunları tabi yavaş yavaş yapmamız gerekiyor. Google webmaster tools’dan bakarsak “içerik anahtar kelimeleri” diye bir yer var. Burada sitemizdeki kelimelerin kaç kere kullanıldığını gösteriyor. Buradan belli fikirler edinebilirsiniz. Rakip sitenin tamamını çıkartacak bir program yok sanırım onu da ilerde yapıp paylaşırım.

Bu bağlamda yine bakarsak;

Rakip 10bin “kiraz” kelimeli site, toplamda 5 bin “kiraz” kelimeli bir siteden bağlantı alıyor .Yani backlink alıyor. Yine Google yerine kendimizi koyuyoruz biz sıralamaları yapsak bu verileri değerlendirir miydik… 10 bin puan + 5 bin puan

Başka bir açıdan yine olaya bakalım. Rakip 10 bin “kiraz” kelimeli site , kiraz kelimesinde 10. Sırada bulunan siteden link alıyor. Yani basit bir arama motorumuz olsa orası orasına link verdiğine göre bağlantı alan siteyi 10. sıradan dan yukarda bir yere koyabiliriz.

Daha Başka bir açıdan bakalım. Nedir kelimesinde sitemiz 1. Sırada olsun. Kiraz nedir diye konu açtık .Daha önce kirazla ilgili hiç konumuz yok. Bu noktada nasıl bir değerlendirme yapılabilir..

Nedir kelimesi aylık 1milyon aransın

Kiraz kelimesi 100 kere.

Bu noktada yazımızın çok yüksek bir sıralama almasını bekleyebiliriz. Yani bazı kelimeleri domine edebilirsek diğer konularda bize yardımcı olabilir. Bu tür kelime öbeklerini Google sayfanın altında verebiliyor. Çeşitleri , hakkında , ne zaman çıkacak böyle kelimelere odaklanmak büyük bir site oluşturmak için iyi bir fikir olabilir.

 

Başka bir açıdan yine bakalım.

Kiraz 10 kere aransın

Kiraz faydaları 100 kere

Kiraz mevsimi 2000 kere

Bu durumda Google ın göstermek isteyeceği şey “kiraz” kelimesinde “kiraz mevsimi” sonuçları olacaktır. Aslında Google ile alakası yok adam kiraz mevsimini arıyor ama kiraz yazıp bırakmış zamanla buda bu kelime öbeğine yardım ediyor.

 

Başka bir açıdan tekrar düşünürsek.

Esas kelimemiz kiraz mevsimi olsun 2000 kere aransın.

Yan kelimeleri olduğunu düşünelim kiraz mevsimi ne zaman ,

Saat kaçta , oldu mu, haberleri, geldi mi, böyle günde 20 tane kere aranan 1000 tane alt kelimesi olduğunu düşünelim. Bunlara long tail yani uzun kuyruk kelime deniliyor. Bizim stratejimiz kiraz mevsiminde çıkmak için önce bu alt kelimeleri sitemize yavaş yavaş işlemek. Bu ağacın dalları gibi bu dalları tamamladığımızda sağlam bir sonuç elde etmiş olacağız.

Sosyal medya sıralamaya etki eder mi?

Bir konu yayınladık facebookta 100bin takip edenimiz var hayran sayfasında yayınladık. Facebook’tan giriyorlar sitemize, bugün adam girdi sitemize . Yarın aklına geldi Google açtı sitemizi aradı tekrar girdi. Yani kullanıcıların olduğu yerlerde ister istemez bunun seoya etkileri oluşuyor. Yapılan bir testte twitterda adam paylaşımların sayısını sürekli artıyor 10 bine kadar.

100 paylaşım 50. Sıra

1000 paylaşım 40 . sıra

5000 paylaşım . 5.sıra

Gibi sıralamaya etki edecekler şeyler oluşabiliyor. Ama dediğim gibi eğer ziyaretçi akışı varsa belkide yüzlerce kişi yarın sabah uyandığında sizin siteye tekrar bir yolla gelecek. Yine Google gibi düşünürsek hımm bu site 5000 like almış buna güvenebilirim herhalde spam değildir gibi bir mantıkta düşenebiliriz. Hatta bu bağlamda siteniz ceza alacak bir durumda bile olsa bu tür veriler sayesinden cezalardan yırtabilir.

Google dan gelen tıklamalar sıralamaya etki eder mi?

Artık herkesin bir Google hesabı var Google nereyi ziyaret etsen kaydediyor.

https://history.google.com/history/?hl=tr&ent=r&utm_source=udc buradan bakabilirsiniz.

Piyasada bir çok organik hit programı var botnet ağı olanlar var. Google bu noktada nasıl bir önlem alabilir. Tabi ki bu gmaile bağlı hesapların tıklamalarını arama sonuçlarına yansıtarak. Olay bu kadar basit. Moz kurucularından Rand Fishkin bununla ilgili Twitter’da baya deney yaptı arama sonuçlarını tıklamalar ciddi oranda etki ediyor.

İnternet sitelerinin hızlı olması önemli mi?

4.5 g çıktı her şey hızlanıyor. Her şey hızlandıkça insanlar sabırsızlaşıyor. Şimdi Google’ın yerine koyalım kendimizi önce bütün internetteki siteleri 1 ayda tarıyoruz. Her site ortalama 2 saniyede açılsın. Bir gün bir devrim olsun bütün siteler 1 saniyede açılsın. Bu sefer şöyle bir sonuç elde etmiş olurduk. 1 ayda tararken 15 günde bütün neti tarardık. %50 daha hızlı işlem yapmış olurduk. Bunun yanında sabırsız kullanıcı içinde sitenin hızlı olması önemli belki adamın işi var olabilir acelesi olabilir. Anında o bilgiye ulaşmak isteyebilir. Adam 5-6 sekmeyi aynı anda pc den açabilir. Bir site diğerlerinden çok daha hızlı yüklenirse ona girecektir.

Ya da çok daha başka Google ın sevmeyeceği bir durum düşünelim. Sitenin header kısmına Adsense reklamı koyduk. Site 5 saniyede yüklensin yüklenirken header bölümü 1 saniyede hemen yüklensin geri kalanı 4 saniyede yüklensin. Yani burada direk kullanıcıya sadece reklam olan bir kısım göstermiş olabiliriz 4saniye boyunca buda tıklamaları artırırdı.

Finale doğru gelelim

Google chrome’daki back tuşunu takip ediyor. Yani sitenizden geri çıkışları bir şekilde azaltmanız gerekiyor. Bunun için siteye extra şeyler koyarak kişilerin mutlaka dikkatini çekmeniz gerekiyor. Bu noktada yine programlamadan anlarsanız yapabileceklerinizin sınırı yok. 1643 kelime oldu başka bir yazıda görüşmek üzere ben rssmonster.