SEO’da “Bütünsel SEO” Fiyatları Etkliyor

SEO MaliyetleriGoogle Algoritması değiştikçe arama sonuçlarında yükselmekte bir hayli zorlaşıyor. Nerde o eskiden tanıtım yazısı, linkle yükselme günleri… Geçti o zamanlar, şuan yıl 2016, SEO fiyatları’da bütünsel SEO mantığı ile oluşturuluyor. Bütünsel SEO Nedir? Konulu makalemizde detaylıca Bütünsel SEO’yu incelemiştik. Diğer adıyla “Holistik” olan çalışmalar nasıl fiyatları etkiliyor inceleyim:

Detaylı SEO Çalışmaları Fiyatları Etkiliyor

Bir işin incelikleri artıkça, maliyette doğru orantıda yükselir. O işe harcanan zaman, emek faktörü daha ön plana çıktığı gibi sayı bazlı hesaplamalarda birim maliyetini yukarı çeker. Rekabet unsurlarınıda devreye geçiren bu incelikler zorlu şartlarda çalışma ortamı oluşturur. SEO hizmetide günümüzde bütünsel mantıkla yapılmaya başlandığı için zaman, emek ve birim maliyetlerinide yükseltmiştir. Bir işin detayları artıkça maliyetlerde yükselir.

SEO Fiyat “Maliyet” Hesaplama (Giderler)

Bilgi ve Tecrübe: Tartışılmaz bir gerçektir ki; bir gerçek seo uzmanı kolay yetişmiyor. Yıllarca edindiği tecrübe, bilgi birikimiyle iş yapan uzmanların bilgi ve tecrübesi seo fiyatlarını etkilemektedir.

Emek: Hizmetteki emek yoğunluğu hesabına göre fiyata yansır. Bütünsel SEO a’dan, z’ye dikkat istediği için emek yoğun çalışmalar yapılır.

Zaman: Bir projenin başlangıcından ve sonuna kadar geçen zaman dilimini ifade eder. Çalışmadaki süreler her zaman maliyetlere doğrudan etki eder.

Değişken Giderler: Projenin türevine göre yapılacak çalışmalarda değişken giderler söz konusudur. Örnek: A projesinde 5 eleman çalışacak; B projesinde 2 eleman çalışacaktır. A ile B’nin maliyeti farklı olur. SEO uzmanı maaşı sabit olabilir ama projeye göre eleman sayısı değişkeni söz konusudur.

Sabit Giderler: Resmi giderler, işletme giderleri, kira gibi giderler değer alınır. Maliyete doğrudan etki eder.

Rekabet: SEO’da kelime rekabeti fiyata etki ettiği gibi SEO Ajansları arasındaki rekabetten dolayıda fiyatlara tesir etmektedir.

Holistik SEO Maliyetleri

Holistik SEO, SEO Maliyetlerini Etkiliyor

2015 yılında Türkiye’de “bütünsel SEO” adında hayatımıza giren “holistik seo” maliyetleri etkiliyen faktörleri arasında şunlar yer alır: Site içi, Site dışı seo, popülarite çalışmalarının sistemi hale getirilmesi, sosyal medya çalışmaları evet bunların bir bütünlük içerisinde kullanılması ve ayrılmaz parçalar olması seo maliyetini etkiler.

Diğer yazımız olan SEO Firması konusuna göz atabilirsiniz.