SEO’da Güncellik İstikrarı

SEO'da GüncellikWeb siteleri insan gibi düşünmeniz doğru olacaktır. Siz nasıl yemeye, içmeye ve gezmeye ihtiyaç duyarsanız web sitelerinde zorunlu ihtiyaçları vardır. Tabii her site için mutlak bunlar olacak diyede bir kaide yoktur. SEO‘da anlattığımız konular genel olarak bilgi amaçlıdır. Siz bu genellemeleri özelleştirerek web sitenize uygulamanız gerekir. Birebir uygulamakta yanlış olur sektörel tercihler, ziyaretçilerinizin istekleri, yaş grubu, eğitim durumları farklılık gösterir.

SEO’da Web Sitelerin Güncellik Ortalaması

Güncel olmak her site için aynı şartlarda olmasada genel olarak faydalıdır. Bilimsel makaleler olan ve bilgi amaçlı kurulan sitelerde pek güncellik aranmaz. Bilimsel gelişmeler çağımızda aşırı miktarda olsada web sitesinden yayın yapan kuruluşun bünyelerinde yapılan araştırmalar her gün yeni olmayabilir. Yeni bir buluş yapıldığında yayına alınır, kamuoyu ile paylaşılır.

Web Siteyi Güncel Tutmak İçin Spam Yapmayın!

Google arama motoru web sitelerin bulunduğu sektörü iyi biliyor ve ona göre güncellik arıyor. Yıl 2016 hala güncelliğe takılanlar var. Sektörel siteleri iyice araştırdığınızda rakiplerinizin durumunu incelediğinizde bazı püf noktaları yakalarsınız. Hangi sektör nasıl bir site istiyorsa ona göre davranmalısınız. “Mor İnek” Yazar: Seth Godin’in anlattığı gibi bir web site yapacağım ve rakiplerim güncel değil ben güncel olacağım diyorsanız: “Bazen Güncel Olmak İsterken Bilmeden Spam Yapabilirsiniz” bu duruma düşmemeniz lazımdır. Konumuza geri dönelim güncellikte ortalama hesaplaması yapmanız gerekir. İstisnaları bir kenara atarak genel blogdan bahsedecek olursak özgün yayınlar oldukça; güncellik websiteye fayda verir. Hangi günde, kaç yayın yaptıysanız 1 ayda yaptığınız yayınları toplayın. Günlere bölün; çıkan sonuç sizin ortalama güncelliğinizi gösterir. Rakiplerinizide aynı şekilde mutlaka analiz ediniz.

Sosyal medyada yayınlarınızı yaparken belirlediğiniz saatlerde güncellik istikrarına uyarak yapmalısınız. Bütünsel SEO mantığı ile çalışan web sitelerdeki SEO çalışmaları ancak 2016 yılında bu şekilde sonuç veriyor. Takipçilerinizde nasıl bir dizi yayınlacaksa saatini bekliyorsa, sizinde yayınlarınızı mutlaka aynı şekilde bekleyecektir.

Google “Rank Brain Yapay Zeka” Güncellemesi hakkında bilgiler alabilirsiniz.