SEO’da İçeriklerden Link Çıkış Sayısı

SEO sektöründe tartışmalı konular arasında link çıkış sayısı bulunur. Çoğu SEO uzmanı içeriklerden kısıtlı sayıda link çıkışı yapmalısınız diye hizmet verdiği firmalar, bireyleri öğretlerler. Hatta bununla yetinmezler başlarlar bloglarından “link çıkış sayısı az olmalı” yanlış algı oluşturmaya çalışırlar. Google‘ın bu konuda belirttiği ise kullanıcının faydasına olacak ve doğru miktarda link çıkışı yapmaktır. Google arama motorunun ilk çıkış dönemlerinde link çıkış miktarı konusunda az olmalı açıklaması vardı. Şuanda bunu ortadan kaldıran Google miktar olarak mantıklı olanın yapılmasını doğru buluyor.

Kullanıcı Odaklı Link Çıkışı

SEO’da kullanıcı odaklı olma deyimi vardır.  Başarılı web siteleri incelediğinizde insanların sevdiği ve zaman geçirmekten zevk duyduğu siteler olduğunu görürsünüz. Hatta makalelerinde bol, bol link çıkışları yaptıklarına şahit olursunuz. Eğer kullanıcıyı doğru yönlendiriyorsanız ve makale düzenini bozmuyorsanız link çıkışı sayınızı kısıtlamayınız. Spam olacak şekilde kullanıcı yanıltma, kırık link verme, anchor text atmak için link çıkışı v.s. bu tip çıkışlar değersiz ve web sitenize zarar veren çalışma türleridir. Ziyaretçilerin profilini iyi çıkardığınızda ne istediklerini, nasıl istediklerini biliyorsanız link çıkışlarınıda doğru ve planlı şekilde yapıyorsanız sorun yoktur. SEO’da her duyduğunuzu sorgulamanızda fayda olacağı görüşündeyiz. Doğruluğu kanıtlanmamış, kulaktan dolma SEO yalanlarına değer göstermeyiniz.

Google’ın Link Çıkışlarındaki Kırmızı Çizgileri

Karşılıklı Link Takası: Web site sahiplerinin uzun yıllardır kullandığı bu yöntem anlaşıldığı takdirde “Google Filtre Cezası” almanıza sebep olabilir.

404 Sayfalarına Link Çıkışı: Google’ı manipüle etmek amaçlı bilerek yanlış yönlendirmeleri ceza sebebidir.

Kırık Linkler: Önceden var olan bir site, sayfa veya içeriğe verdiğiniz şuanda var olmayan ve hata veren linkleri gösterir. SEO puanınızın düşmesine neden olabilir.

Aynı türden aynı hedefe aşırı link çıkışı: Black Hat SEO yöntemleri arasında bulunur. Spam yapmak amaçlı bir kelimeden aynı makale içerisinde defalarca diğer sayfa ve kaynağa link çıkışı yapmaktır. Ceza sebeplerinden birisidir.

Linklerin Renkleri: Link çıkışı yapıyorsanız bunu mutlaka bold, kırmızı, mavi v.s. renklendirmekte fayda var. Kullanıcının düz yazı gibi okuduğu linkler sitenize zarar verebilir. Google kullanıcıya doğru mesajı veren, doğru yönlendiren web siteleri sever.

Nofollow, Dofollow: Web sitenizden dışarı link çıkacaksanız nofollow vermeye özen gösteriniz. Sitenizin “çöp site” olmaması için nofollow olayı önemlidir. Eğer gerçekten çok faydalı bir site ise dofollow vermenizde sakınca yoktur.

Güvensiz Kaynaklara Dofollow Link Çıkışı: Bilmediğiniz kaynaklara dofollow çıkışı yapmayınız. Spam olan sitelere dofollow link çıkışı yaptığınızda web sitenizde güvensiz algılanabilir. Belirtilen web siteler Google’ın sevmediği legal olmayan; illegal web sitelerdir. SEO puanınız bir anda bu tür link çıkışlarında alt üst olabilir.

Alakasız Linklemeler: İçeriklerinizin yanlış anlaşılmasına sebep olacağı için alakasız link çıkışı yapmamaya özen gösteriniz. Yukarıda söylediğimiz gibi güvenilir, web sitenizle ilgili url çıkışları yapınız.

Etiket Linklemeleri: Alakasız ve sadece yükselme amaçlı etiket oluşturmak yanlış bir uygulamadır. İngilizce sitelerde “TAG” olarak belirtilir. Alakalı ve kombine şekilde planlı etiket yönetimi yapınız.