Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal imleme siteleri

Sosyal imleme siteleri

Bookmark nedir? SEO için önemi nedir? En iyi sosyal imleme siteleri hakkında bilgiler.

Anlatacağımız sosyal imleme konusunda yer alan bilgiler: Sosyal imleme nedir?, Sosyal imlemenin SEO için önemi nedir? En iyi sosyal imleme sitesi veya siteleri hakkında bilgiler.

Sosyal İmleme Nedir? (Bookmark Nedir?)

Sosyal imleme (Social bookmarking), olarak İngilizce’den gelen bir terimdir. Anlamına bakıldığında imleme kayıt defteri, hatırlatma anlamındadır. Sevdiğiniz ve hoşunuza giden veya takip ettiğiniz web site (web sayfaları) hatırlamak amacıyla belli web tabanlı kaynaklara kayıt ederiz. Favorilerimizlerden oluşan web sayfa listemizdir. Sosyal imleme ise sevdiğimiz sayfaların insanlar tarafından beğenilip, paylaşılmasına imkan tanıyan platformlardır.

Sosyal İmlemenin (Social bookmarking), SEO için Önemi Nedir?

SEO için backlink önemlidir. Önemli dediysek SEO ‘nun tamamı değildir. Google algoritmasında sosyal imleme sitelerinin önemi büyüktür. Çünkü Google, insanların web sayfalarına etki ve tepkilerini ölçmesi için belli başlı kaynaklara başvurmak zorunda kalıyor. Analytics, Google Trends, Alerts sistemleri Google’ın değer aldığı kendi uygumaları olabilir. Google kendini sistemleriyle kısıtlamıyor, sistemlerine kayıt olmayan web siteleri incelemek için belli bir değer üretmek zorundadır. Bu değerlerden biriside sosyal imleme (bookmarking) sistemleridir. Sosyal medya kadar büyük öneme sahip olmasada SEO için büyük önem teşkil eder. Örnekle anlatım: Seo Uzmanı Hüseyin ERGÖR’ün www.seo-turkey.com web sitesi var. SEO yayınları yapıyor. Google servislerine web sitesini kayıt etmediğini farz edelim. Google web site değerlerime ulaşmak için Sosyal medya, sosyal imleme, forum siteleri, blog ve diğer sistemleri dolaşır. Site değerlerimi ancak bu şekilde belirler. Sosyal imleme siteleri ve diğer site, servislerin kalitesi bir nebze olsada benim sitemin kalitesini yansıtır.

Şunu unutmayın: “Kaliteli vitrinde, kaliteli giysi bulunur.”

Kalite demişken Sosyal imleme siteleride kendi aralarında kaliteli, kalitesiz diye adlandırılır. Biz genel olarak kullandığımız kaliteli bookmark sitelerini size bildireceğiz. Bizim anlatmadığımız daha kaliteli servisler olabilir. Şuan portföyümüzde bulunan sosyal imleme siteleri içinden seçtiklerimizi yayınlıyoruz. Pagerank değerleri yüksek, otoriter sosyal imleme sitelerini sizinle paylaşmaya özen gösteriyoruz.

EN İYİ SOSYAL İMLEME SİTELERİ (The Best Social Bookmarking Websites)

REDDİT SOSYAL İMLEME’NİN ŞAHI’DIR.

Reddit The Best Social Bookmarking

Reddit The Best Social Bookmarking

SEO Uzmanları ve webmasterların en çok sevdiği sosyal imleme sitesidir. Özellikle yabancı dilde web siteniz varsa etkisi çok büyüktür. Video, film siteleri için bulunmaz nimettir. Kuralları çok katıdır. Dünyaca ünlü bir web sitedir.

Reddit Kullanımı

 Bölümünden öncelikle üye olunuz. Üyelik işleminde kullanılmayan takma adı seçmeniz önemlidir. Üye olduktan sonra e-mailinize onay gidebilir veya gitmedende onay verebiliyor. Sosyal imleme sitelerinin geneli onay vermeden üyeliğe imkan tanır. Bir an önce sosyal imleme işlemine başlamanız için size bu imkanı tanırlar.

Daha sonra karşınıza büyük bölümü size yardımcı olacak Türkçe sayfa karşınıza çıkacaktır. Otomatik İP algıladığı için Türkiye’de olduğunuzu anlayan sisteme sahiptir.

Yeni bağlantı gönder, Yeni yazı gönder bölümünden sosyal imlemeye başlayabilirsiniz.

Not: Reddit görgü kurallarına uymak çok önemlidir. Uymayanları Reddit zaten uyarıyor.

Reddit Pr Değeri: Pagerank: 8’dir. Yani Türkiye’nin en büyük sahip olduğu sitelerin pagerank’ı kadardır.

DELİCİOUS SOSYAL İMLE’NİN GÜÇLÜ SİTESİ’DİR.

Delicious Sosyal İmleme Sitesi

Delicious Sosyal İmleme Sitesi

 https://delicious.com/ adresinden üye olanız gerekir. Delicious web sitesi kolay imlemeye imkan tanır. Üyeliğide basittir. Kuralları çok katı değildir. Genel olarak imleme işlemi yapabilirsiniz. Kaliteli sosyal imleme sitesi’dir.

Pr değeri: 8’dir. Pagerank değeri yüksek, Dünyaca ünlü Social Bookmarking siteleri arasında yerini alır.

Sosyal Medya ve Sosyal İmleme Karışımı PR9 Değerinde Pinterest Sitesi 
Pinterest Sosyal Medya ve Sosyal İmleme

Pinterest Sosyal Medya ve Sosyal İmleme

15 saniyede ücretsiz kayıt olma imkanına sahip olacağınız Sosyal Medya ve Sosyal imleme karşımı olan bir web sitedir. Türkiye’de aktif kullanıma sahip olduğu için Türkçe Dilini İP odaklı hemen algılar ve size Türkçe içerik sunmaya özen gösterir. Resimlerinizi veya beğendiğiniz web sitelerde bulunan resimleri imleme, paylaşma, beğendirme imkanı tanır.

Pagerank değeri yüksek sosyal imleme siteleri içerisinde yer alır. Pagerank değeri: 9’dur. Reddit ve diğer servisleri öncelikli yazmamızın nedeni Sosyal imlemeye has siteler olduğu içindir. Pinterest sosyal imlemenin başka bir boyutudur.

Kullanımı basit, görselliği güzel bir sitedir. Google Yükseltme işleminde gayet başarılı performans sergiler. SEO için önemi büyüktür.

Digg Sosyal imleme Sitesi

Digg Sosyal İmleme

Digg Sosyal İmleme

Digg, Türkiye ve Dünyaca ünlü sosyal imleme siteleri arasında en iyiler arasında yerini alır.Pagerank: 7 değerine sahiptir. Domain yaşı 15 yıllıktır. Yani eski otoriter domainler arasındadır. İmleme için size imkan tanıyan web siteleri imlerken zevk alacağınız bir web site diye düşünüyoruz.

http://digg.com adresinden giriş yapabilir ve üye olabilirsiniz.

Scoop.it Sosyal İmleme’nin Doruk Noktası
Scoo.it Sosyal İmleme

Scoo.it Sosyal İmleme

Türkiye’de kullanımı aktif olan Scoop.it sitesi farklı uzantıya sahip otoriter imleme siteleri arasında yerini alan sitedir. PR7 değerindedir. Yaklaşık 8 yaşındadır. Aktif olarak bizimde kullandığımız siteler arasında yerini alır. Facebook ve Twitter ile üye olabiliyorsunuz. Ücretli üyelik seçeneği sizlere sunuyor. Ücretsiz üyeliği belli limit ile imleme yapmaya imkan tanıyor.

Diğer İmleme Siteleri

Fazla kullanmadığımız ama sizinde elinizde bulunmasını istediğimiz Social bookmarking sitelerinin listesi aşağıdadır.

Storify: https://storify.com/ adresidir. Pagerank değeri: 8’dir.

BizSugar: http://www.bizsugar.com/ İnternet adresidir. Pr: 5’tir.

Folkd: www.folkd.com PR6 değerindedir. Öncelerde aktif olarak Sosyal imleme yapıyorduk. Şuan site hızında düşüş var. Ağır işlediği için pek kullanmıyoruz.

Triberr: http://triberr.com/

Faviki: http://faviki.com/

Umarız ki; en iyi şekilde seo açısından size faydası olacaktır. Sorunuz var ise yorumla sosyal imleme hakkında soru sorabilirsiniz.

 İlginizi Çekecek SEO Konuları

SEO Bilgileri

Backlink Nedir?Backlink Nedir?
Backlink nedir? Herkes backlink diyor bu backlink seo mudur?

2015 SEO Teknikleri Full Anlatım2015 SEO Teknikleri Full Anlatım
2015 yılında ön görülen seo teknikleri 2014 yılından daha

Seo Teknikleri Nelerdir?Seo Teknikleri Nelerdir?
SEO’da uygulanan teknikler önemlidir. SEO öyle bir sektör

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerTanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Web sitesi kurdunuz tanıtmak istiyorsunuz değil mi? SEO açısından

Google YükseltmeGoogle Yükseltme
Web sitenizin Google Yükseltme (SEO) yapılmasını mı talep

E-Ticaret Sitelerine SEOE-Ticaret Sitelerine SEO
E-ticaret SEO çalışmaları Google Optimizasyon işini bilmeyen