Sosyal Medya’nın Seo Etkisi

SEO açısından sosyal medya sitelerine son zamanların en gözde siteleri denilebilir. Her kesimden insanın var olduğu ağlardır. Türlü, türlü içerikleri yayınlamay şans tanıyan, beğenme ve paylaşma gibi imkanlar sunan web siteleridir. Facebook ve Twitter şuan Sosyal Medya‘da lider konumdadır. Google sürekli gelişmesi sonucu sosyal medya’nın seo üzerinde büyük etkisi olduğu Matt Cutts açıkladı.

Matt Cutts Kimdir?

Açıklama: Google Spam Yöneticisidir. Google Seo Standartlarına en büyük etkisi olan kişi denilebilir. Seo Uzmanları genelde Matt Cutts ‘u takip eder ve açıklamalarına dikkat ederler.

Matt Cutts’u tanıdıktan sonra gelelim konumuza Sosyal Medya’nın Seo etkisi Facebook, Twitter, Digg, Delicious, Linkedin gibi siteler sosyal ağlar olarak adlandırılır. Sosyal Ağ Siteleri  farklı içerik türleri sunduğu için tahmini % 60 özgün’dür. Özgün içerik ne kadar değerli daha önce bahsetmiştik.

Facebook Hakkında Bilgiler

Facebook Inc.

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir.Mark Elliot Zuckerberg (d. 14 Mayıs 1984) sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Amerikalı girişimcidir.Zuckerberg 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şu anki en genç zengini olmasıyla tanınıyor.

Kaynak: Wikipedia

Facebook’ta her kişinin profili yer alır. Kişiler gibi de işletmelerin’de profilleri yer alır. Popüler sayfalar ve Markalar oluşturmak için işletmeler Sosyal Medya’ya önem verir. Reklam çalışmaları, Seo, Sem hizmetlerinden yararlanırlar. Peki neden yararlanırlar? Fark oluşturmak için. Fark oluşturmak derken rakiplerine fark atmak anlamında ve insanların bu ürünü tanımasını farkında olmasını ifade etmek amaçlıdır.

Facebook

Facebook’ta paylaşılan linkleriniz arkadaşlarınız tarafından paylaşıldığı takdirde Seo’etkisi büyük oranda olacaktır. Nedeni şudur: Her facebook hesabını bir blog olarak düşünerek hareket edersek. 100 paylaşım 100 blog’da yayınlaması demektedir.

Twitter Hakkın Bilgiler

Açıklama: Paylaşım ve Retweet sayesinde Seo Etkisi oluşturmaktadır.

Twitter bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tweet (İng. cıvıldama) adı verilen 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweetler herkes tarafından görülebilir. Ancak kullanıcılar attıkları tweetleri sadece kendi arkadaşları olarak da görülmelerini sınırlandırabilir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların tweetlerine üye olabilirler. Üye oldukları kişi veya kurumların takipçi sayısını ve bunların kimleri takip ettikleri görebilirler. Tüm kullanıcılar Twitter’ın websitesi aracılığıyla tweetlerini gönderebilir ve alabilirler. Kullanıcılar Twitter’ın websitesine uyumlu harici uygulamalar (akıllı telefonlar gibi) veya belirli ülkelerde erişilebilen kısa mesaj servisi tarafından giriş yapabilirler.

2008′deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılan Twitter’dan Türkiye’deki son yerel seçimlerde de yararlanılmıştır. Ayrıca Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir.Kaynak: Wikipedia

Twitter

Twitter’da Facebook’tan farklı olarak takipçi sistemi vardır. 140 Karakterlik metin ve link yazabilir çeşitli içerikler paylaşabilirsiniz. Bu paylaşılan içerikler takipçiler tarafından Retweed yapıldığında Seo etkisi görünür. Neden etki eder ki? Retweet ayrı bloglarda paylaşıma benzer. Ayrı bloglarda içerilerinizi paylaşmış olursunuz.

Genel olarak Sosyal Medya‘nın Seo etkisini anlatmış bulunuyoruz. Sosyal Medya’nın ne kadar etkili olduğu kullanarak farkına varabilirsiniz.

Diğer yazımız arama motorlarına kayıt tıklayarak okuyabilirsiniz.