SSL Artık Önemli

Google artık SEO’da SSL sertifikasına önem verir oldu. Https:// şifre gizliliğini koruma amaçlı web sitede kullanılan güvenlik sistemidir.

SSL SERTİFİKASI SEO

SSL SERTİFİKASI SEO

Google insanlığa faydalı olan web siteleri ödüllendirmeye devam ediyor. Yaklaşık 1 yıla yakın süredir. SSL sertifikası olan web sitelere Google Arama Motoru değer veriyor. Google arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmanın önemini bilmeyen yoktur. Yıllar boyu web siteniz vardı. Fayda görmediğinizi düşünüyorsanız SEO‘yu denemeniz gerekir. Web sitesine yapılan SEO çalışmaları sizi kısa sürede başarılı sonuçlara götürebilir. Kullanıcı odaklı çalışmalarla web sitenizin hayal ettiği noktaya ulaşması an meselesidir. Müşterileriniz ve ziyaretçilerinizin güvenle alışveriş ve ödeme yapmasıda kullanıcı odaklı çalışan bir web site ile olabilir. Bu güveni sağlamak için alışveriş yapan kullanıcıların belli bir koruma sistemine ihtiyacı vardır. Online alışverişlerde kredi kart bilgi ve şifrelerini web siteler güvenlik altına alabilir. Hack saldırısı anında Https:// (SSL Sertifikası) şifre gizliliğini koruyarak güvenliği sağlar.

SSL müşteri odaklı güvenli oluşu müşteriye yönelik korumaya alma olduğu için Google tarafından önemli hale gelmektedir. Google insana faydalı olma ilkesi ile ilerlediği içinde web sitelerin insanlığa faydalı özgün makale, özgün resim ve görsel medya çalışmaları ve bilgi arşivleride değerlidir. İnsanlara tam anlamı ile hizmet eden siteler her zaman Google kurulduğundan bu yana değerli oldu ve değerli olmaya devam etmektedir.

SSL’ye Geçişte SEO Uzmanı’ın Yapacağı İşler

SEO Uzmanı Google ‘ın ne istediğini bilir ona göre hareket eder. SEO uzmanının en büyük görevlerinden biriside müşteriye doğru bilgiyi vermek ve doğru şekilde yönlendirmektir. Google’ın SSL talep etmesini uzman müşterisine iletmelidir. Müşterinin web sitesini SSL sertifikası ile donatan SEO Uzmanı daha sonra ne işlem yapar?

Https:// Yapısını Google’a Bildirmek

Google webmaster tools aracılığı ile SSL yeni URL yapısını Google’a bildirerek SEO çalışmalarına devam edilir.

Link İnşasını Yapmak

Kodlama işlemini webmaster ile ortak olarak SEO Uzmanı‘nın verdiği bilgilerle webmaster link yapısını düzenler. Site içi optimizasyon işlemi aslında yukarıda bahsettiğimiz https:// yapısını Google’a bildirmekten önce yapılır. Site içi link optimizasyonu bittikten sonra site dışı çalışmalara geçilir.

Türkiye’de SSL Fazla Kullanılmıyor!

Ülkemizde webmasterlar e-ticaret sitelerine dahi müşterilerine SSL önermiyor. Önermeme nedenlerine bakıldığı zaman gözümüze şu çarpmaktadır. Webmasterlar kendini iyi eğitmiyorlar. Bu kanıya nerden mi varıyoruz? Kodlama yapılarına bakıldığında SEO uyumlu tasarım yapan çok az kişi ve kuruluş vardır. İncelediğim tüm WordPress temaları, php ile kodlanmış web siteler, asp veya diğer dillerle hazırlanmış web sitelerin kod yapıları seo uyumlu değildir. O nedenle webmasterlar kendilerini fazla geliştirmiyorlar sonucuna varıyoruz. Teknik boyutlara çok fazla takılmamak gerekmektedir. Bir kaç kod ile yapılacak işlemi sayfalarca kod ile yazan webmasterlar var. Web sitesi herşey değildir! Önemli olan müşteri odaklı olan web sitenin SEO başarısıdır. HTTPS:// yapısıda artık bir SEO etkeni olduğuna göre webmasterlar artık müşterilerine https:// yapıyı önermek zorundadır. SEO uzmanları da aynı şekilde müşterilerine önermelidir.

SEO’ya inanmak yazımızı okuyabilirsiniz.