Vazgeçilmeyen E-Ticaret SEO Çalışmaları

Vazgeçilmeyen E-Ticaret SEO TeknikleriHer sitenin tarzı, ziyaretçisi ve sektörü farklıdır. E-ticaret seo teknikleri içinde en kritik nokta şudur: “Siteye gelen ziyaretçiyi, müşteriye çevirmektedir.” Ne kadar içerik pazarlama ve dijital pazarlama yöntemi içerisinde yer alsada SEO içinde gelen ziyaretçinin alışveriş yapması önemli bir ayrıntıdır. SEO performansını satış ile değerlendirmek doğru olmasada girişimciler satış ve kar oranlarına bakar. Siteye girişler var ama satış yoksa biryerde bir yanlışlık yapılıyordur. Girişimci bu şekilde olduğu için SEO ve web siteye yatırım yapmaktan çekinir hale gelir. E-ticaret işi yapacaksanız veya yapıyorsanız mutlaka Dijital pazarlama bölümünü takip ediniz.

E-Ticaret’te Kullanılan Bazı Önemli SEO Teknikleri

İnternetten satış yapmanın en iyi yollarından birisi e-ticarettir. Kendi pazar alanınızı oluşturarak müşteri çekebilirsiniz. Heyecanla girdiğiniz e-ticaret işi SEO‘suz bir anlam ifade etmeyecektir. Adwords ile kısa sürede satış yapabilirsiniz, maliyeti daha az ve uzun dönemde size satış sağlatacak yöntem SEO’dur. E-ticaret sitenize uygulamanız gereken en önemli seo teknikleri:

Title & Description: İnternetten insanların alışveriş yapması için açtığınız sitelerdeki genel başarısızlık nedeni title, description bölümünün yazılmamasıdır. Arama motoru örümcekleri web siteye giriş yaptığında ilk olarak title (başlık), description (açıklama) bölümlerini okur. Siz bu bölümleri yazmadığınız içerik kısmından çeker. Tam olarak açıklayıcı olamazsınız ve rekabette sizi geriye atabilir.

Title ve Description E-Ticaret Sitelerinde Nasıl Olmalı?

Başlık bölümü 60 karakter olmalı ve içerisinde anahtar kelime geçmelidir. Ürünle ilgili müşterilerin dikkatini çekecek başlıklar her zaman değerlidir.

Ör: Görmeye Değer Beyaz Kol Saati

Tabii bu sadece bir örnek aynısını yazmamanız gerekir. Daha farklı yöntemler bularak ziyaretçileriniz nasıl bir başlıktan hoşlanıyorsa ona göre ayarlanızı öneririz.

Açıklama Bölümü: Description bölümünü kullanıcılar genelde görmez. Eğer site içerisinde göster kısmı varsa o şekilde görebilir. Açıklama bölümü potansiyel ziyaretçilerin web siteye girme kararlarını etkiler. İyi bir açıklama her zaman ziyaretçiyi çeker. 160 karakter olmalı ve siteye ziyaretçiyi girmeye teşvik etmelidir. En az bir defa anahtar kelime girmeye özen gösteriniz.

Uyarı: Spam yapmadan ürünlerinizin title ve description bölümlerini ayarlayınız. Genelde e-ticaret sitelerinde kalem sayısı fazla ise title, description kısımları es geçilmektedir. En büyük yapılan yanlışlardan biriside budur.

Ürün Detay Bölümü: Title ve description bölümlerini ayarladık. Başlık nasıl atmıştık: “Görmeye Değer Beyaz Kol Saati” müşterilerin ilgisini çektik ve giriş yaptılar. Önce görmeye değer dedik, şimdi en can alıcı noktaya geldik görseller, yorumlar ve ürün detay açıklaması. Her biri müşteriyi etikleyecek ayrı bir yöntemdir. “İçerik pazarlama konusunda elemanlarınız içerik pazarlama uzmanları tarafından eğitilirse ürün satışlarınız artacaktır. ”

Detay kısmında ürünün teknik özelliklerini alt kısımda bulundurun. Faydası hakkında bilgiler verin ve kullanıcı yorumları görünür bir bölümde olsun. Görsellerde ürünü almaya teşvik edecektir. Spam yapmadan ve müşterilere doğru mesajı veren ürün detayları, yorumlar ve görseller her zaman aktif satış yaptırır.

Sosyal Medya Her Zaman SEO’ya Büyük Etki Eder

E-ticaret yapacaksanız reklam bütçenizin büyük bölümünü SEO ve Sosyal medyaya harcamanızı tavsiye ederiz. Neden mi? İnsanlar almak istediği ürünleri Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında arıyor. Gelen sonuçlar içerisinde fiyat sorgulayanlar en uygun fiyatı harıl, harıl arıyor. Tamamen hedef kitleniz arama motorlarında yer alıyor. Peki sosyal medya’da bu olaylar nasıl dönüyor? E-ticarette insanlara ulaşmanın kısa yollarından birisi ise sosyal medyadır. Ürünleriniz hakkında insanlara doğru mesajlar verebiliyor, etrafınıza çekebiliyorsanız satış yapmaya hazırsınız demektir. Sosyal medyadaki içerik pazarlama stratejileriniz ve reklam yöntemleriniz hedef kiteleye ulaşabilir. Web sitenize doğru oranda bu reklam ve içerik pazarlama teknikleri olumlu yönde etki eder. Çünkü Google arama motoru sosyal sinyalleri algılar. İyi satışlar dileriz.