Web Sayfası Nedir?

İnternet ortamında kendinizi tüm dünyaya açmanız için gerekli olan şeylerden bir tanesi web sayfasıdır. Bu sayfa genel bir ağa bağlı olarak hizmet verir. Bu sayfalar şahsi bir bilgisayar ya da uzak bir bilgisayar içindeki internet sunucusuna kaydedilir ve oradan görüntülenir.

Sayfaların internet içinde yayınlanması için yönergelere uygun bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Yani kullanılması için ihtiyaç duyulan bir protokolü vardır. Bu protokol, Hipermetin Aktarım Protokol’ü kısaltılmış olarak http ismi ile bilinir.

Web sayfası bir kişiye ve ya bir kuruma ait olabilir. Tamamen kendi istekleriniz doğrultusunda şekillendirebileceğiniz size ait bir alandır. Statik ve dinamik olarak 2’ye ayrılmaktadırlar. Statik olanları düz bir metin halinde olurken, dinamik olanları HTML diye tanınan kodlar içerirler. Bunların hepsi kullanıcıya göre şekillendirilmektedir. İsterse sayfa, başka kodlarda kullanarak daha işlevsel halede getirilebilir.

İnternet dosyaları olarak da adlandırılan bu sayfalar insanların hayal ettikleri bir alanı insanlarla paylaşıp belki de bu işten para kazanmayı sağlarlar. Karışık gibi gözüken bu sistem aslında bu işin içine girip biraz araştırdığınızda anlaması kolay ve basittir.

Hatay web tasarım konusunda göz atabilirsiniz.