WordPress SEO URL Yapısı (301)

Blog serüveni ile yola çıkan WordPress dünyada başarılı şekilde diğer web sistemleri ihtiyaçlarınada cevap verebiliyor. E-Ticaret, kurumsal site v.s. WordPress kalıcı link bağlantısı bölümünde değişiklik yaptınız sitenizde otomatik yönlendirme olur. Eski linkleri (url) yönlendirmesi peki nasıl olacak? Merak edilen bu konun çözümü eklenti ile halledebilirsiniz.

WordPress Kalıcı Link Değiştirme 301 Sorunları

Kalıcı link bağlantılarını değiştirdiğinizde eskiden sosyal medyadan beğeni, paylaşım alan linkleriniz değerini kayıp edecektir. SEO puanı düşmesin diye 301 atmak zorunda kalırsınız. Binlerce linki olan bir sitenin url’lerini manuel 301 atmak çok zor ve imkansız olabilmektedir. Sizi ancak kurtaracak şey wordpress eklentisi (Plugins)’tir. Sorunlara bir göz atalım;

Wp-Admin panele giriş yaptıktan sonra Ayarlar > Kalıcı bağlantılara girdiniz. Özel yapıyı seçtiniz aşağıdaki örneklere benzer bir url yapısı belirlediniz..

  • %postname%  = WordPress Post İsmini Url’ye Yazdırır.
  • %post_id%      = Url id numarası yazdırır.
  • %category%    = Kategori adını Url’ye yazdırır.
  • %date%             = Tarihi Url’ye Yazdırır

Url Örnek Kullanımları:

/%postname%/

  • site.com/konu-ismi/

/%postname%-%post_id%/

  • site.com/konu-ismi-İD/

/%category%-%postname%/

  • site.com/kategori-ismi-konu-ismi/

/%post_id%/

  • site.com/id/

Şayet büyük bir proje ile devam edeceksiniz URL yapısına id vermenizi öneririm. Kişisel projelerinizde normal site/konu-adi olarak devam etmeniz daha mantıklı olur.

Diğer Kullanım Şekilleri:

site.com/kategori/konu-adi = /%category%/%postname%/ veya /%category%-%postname%/ veya /%category%/%postname%-%post_id%/ sonularına isterseniz .html ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmadan önce .htaccess dosyasının izinlerini 777 yapmanızı öneririz. Tüm bu işlemleri yaptınız Ön belleğide sildiniz.

Kalıcı Bağlantıları Otomatik 301 Atma Eklentisi

Yeni URL yapısına web siteniz sahip oldu. Peki eski URL yapısı ne oldu? Google’da konularınızı arayın ve giriş yapın büyük ihtimal 404 hatası ile karşılaşacaksınız. WordPress otomatik 301 atma eklentisi ihtiyacınız doğacaktır. Web siteniz bu şekilde kaldığı takdide SEO puanı düşecektir. Kalıcı bağlantılara 301 eklentisi: Permalink Finder ‘dir. Eklentiyi yükledikten sonra url yapısını eski haline getirin ve nasıl şekilde vermek istiyorsanız ona göre yeni yapıyı tekrar yapınız kayıt ediniz. Ön belleği silmeniz gerekir. Bu eklentinin yanında Wp-Optimize ekletisi yükleyiniz. Aktif hale getiriniz. Bu işlemler sırasında Database bölümünde gereksiz tablolar oluşacaktır. Onları silmeye yarar.

301 sorunu bu şekilde çözülmüştür.